Макарова спря Азаренка и е на 1/2-финал в Ню Йорк

Финалистката от последните две издания на Откритото първенство на САЩ Виктория Азаренка няма да достигне до мача за титлата в Ню Йорк и през този сезон. Представителката на Беларус отпадна на 1/4-финалите след поражение с 4:6, 2:6 срещу 17-ата в схемата Екатерина Макарова (Русия). Двубоят продължи час и 26 минути, а рускинята се класира за първия в кариерата си 1/2-финал в турнир от Големия шлем. До този момент Макарова имаше два 1/4-финала на Откритото първенство на Австралия (2012 г. и 2013 г.), както и 1/4-финал на US Open през миналия сезон. Следващата съперничка на рускинята във "Флашинг Медоуз" ще бъде победителката от сблъсъка между Серина Уилямс (САЩ) и Флавия Пенета (Италия).

Началото на двубоя между 16-ата поставена в схемата Азаренка и руската й опонентка бе равностойно, като до 2:2 двете печелеха без проблеми подаванията си. В петия гейм бившата номер 1 в света реализира пробив на нула, но вместо да задържи инициативата, се пропука още в следващия си сервис-гейм и Макарова изравни за 3:3. Последваха убедителни геймове на нула за двете тенисистки, за да се стигне до 4:4, когато двукратната шампионка от Australian Open получи две възможности за пробив. 26-годишната рускиня обаче издържа на напрежението и измъкна сервис-гейма си за 5:4. Нещо повече - в следващия гейм Макарова нанесе своя удар и осъществи нов пробив, с което сложи край на сета при 6:4 след 43 минути игра на централния корт "Артър Аш Стейдиъм".

Във втората част Макарова не намали темпото и продължи с убедителното си представяне при собствен сервис. От своя страна, 25-годишната Азаренка сякаш играеше без първи сервис. Въпреки проблемите тенисистката от Беларус спаси четири брейкпойнта във втория гейм на сета. Няколко минути след това Вика имаше точка за пробив, но и тя не бе оползотворена. Все пак пробиви в тази част не липсваха. Макарова направи един за 4:2, което стана причина Азаренка да счупи ракетата си. Решаващ се оказа вторият пробив на рускинята в този сет, когато тя получи два мачбола при 5:2 и след грешка на Азаренка мачът свърши.

Това бе шести сблъсък между двете тенисистки и вече има баланс в победите им - по 3. Азаренка завърши мача с 3 аса и 6 двойни грешки, докато при Макарова тези показатели бяха съответно 4 и 3. Представителката на Беларус се отчете с 22 печеливши удара и 27 непредизвикани грешки. При руската й опонентка уинърите бяха 23, а непредизвиканите грешки с 2 по-малко.