БФ Волейбол официално представя Джанлоренцо Бленджини като национален селекционер

Сензация! 144-ият в света изхвърли Надал от "Уимбълдън" (видео)

Световният №1 и двукратен шампион Рафаел Надал претърпя шокираща загуба от 144-ия в света Ник Киргиос (Австралия) на 1/8-финалите на "Уимбълдън". Участващият с "уайлд кард" 19-годишен австралиец спечели със 7:6 (5), 5:7, 7:6 (5), 6:3.

Киргиос, който никога досега не беше прескачал втория кръг на турнир от "Големия шлем", за първи път участва на "Уимбълдън" тази година. Във втория кръг той спаси 9 мачбола срещу французина Ришар Гаске и го елиминира след 10:8 в петия сет. Деветкратният шампион на "Ролан Гарос" Надал пък в последните три години не успява да достигне до фазата на 1/4-финалите на "The Championships". През 2012 той отпадна във втория кръг след поражение от чеха Лукаш Росол, когото победи в четири сета във втория кръг тази година. През 2013 година пък испанецът бе елиминиран от белгиеца Стив Дарсис още в първия кръг. Освен двете си титли в "Ол Инглънд Клъб" (2008, 2010), 28-годишният Надал има и три загубени финала в Лондон (2006, 2007, 2011).

В целия двубой имаше общо 2 пробива - по един за всеки от двамата тенисисти. Киргиос наниза 37 аса, а Надал записа 11. Тийнейджърът реализира общо 70 печеливши удара срещу 44 за Рафа. Испанецът допусна 18 непредизвикани грешки, а австралиецът - 31.

В първия сет Киргиос имаше точки за пробив, включително сетбол в 12-ия гейм, в който Надал сервираше за оставане в сета. Рафа обаче не позволи да се стигне до пробив. В тайбрека Киргиос поведе с 4:0, но следващите три точки бяха спечелени от Рафа. Тийнейджърът поведе с 6:3, но испанецът намали изоставането си на 5:6. Киргиос обаче не трепна и сложи точка на спора в този сет с ас.

Вторият сет вървеше към тайбрек, но в последния възможен момент - в 12-ия гейм, Надал успя да пробие подаването на младия си съперник и резултатът в сетовете бе изравнен.

В третата част нямаше пробиви и се стигна до нов тайбрек, който отново бе спечелен от младока. Киргиос губеше с 4:5 в тайбрека, но взе три поредни точки и поведе с 2:1 сета.

В четвъртия сет младокът задържа високото си ниво на игра и осъществи първия си пробив в мача за 3:1. При 5:3 Киргиос сервираше за победата и не трепна, елиминирайки световния № и поставен под №2 в схемата с гейм на нула.

Без съмнение това е най-голямата победа в кариерата на Киргиос, а на 1/4-финалите негов съперник ще е канадецът Милош Раонич, който по-рано днес надделя в четири сета над японеца Кей Нишикори.