Григор на 1/4-финал на "Уимбълдън", следва сблъсък с шампиона Мъри (видео + галерия)

Най-добрият ни тенисист Григор Димитров се класира за първи път в кариерата си на 1/4-финалите на "Уимбълдън". Поставеният под №11 в схемата българин надигра с с 6:4, 7:6(6), 6:2 Леонардо Майер (Аржентина) в 1/8-финален мач от най-престижния турнир от Големия шлем - "Уимбълдън". Срещата бе прекъсната във втората част заради дъжд при 6:5 в полза на хасковлията и 30:15 в сервис-гейма на аржентинеца. След близо двучасова пауза заради капризното време в Лондон играта бе подновена и българинът спечели втория сет след оспорван тайбрек с 8:6 точки. Малко по-късно той успя да затвори мача с 3:0 сета, броени минути преди да завали отново.

Заемащият 13-ото място в световната ранглиста Димитров започна чудесно срещата и в първите си два сервис-гейма не даде нито точка на съперика. Майер също демонстрира самочувствие при подаванията си и не позволяваше на съперника си да стигне до точка за пробив. Впечатление в този сет направи чудесното движение по корта на хасковлията, който връщаше почти всички топки на аржентинеца. Първата възможност за пробив дойде при 4:4, когато Григор за кратко загуби концентрация. Родният талант обаче не се пропука и спаси сервис-гейма си. След великолепен форхенд по правата при 5:4 Григор стигна до два сетбола. Майер отрази първия, но при втория прати форхенд в аут и с пробив българинът спечели сета с 6:4 след 37 минути игра.

Григор Димитров срещу Леонардо Майер на "Уимбълдън"

Във втората част българинът продължи да поддържа високо ниво в сервис-геймовете си. Той започна сета с подаване на нула, а в третия гейм си заслужи овациите на зрителите на корт номер 1 в "Ол Ингланд Клъб" с майсторско деми-воле между краката. И в този гейм Григор отново спечели подаването си на нула. Юношеският шампион от "Уимбълдън" през 2008 година направи две непредизвикани грешки при 3:3, но не допусна изненада при собствен начален удар. При 4:3 в полза на Димитров той блесна с чудесен бекхенд слайс, след което изстреля и неспасяем ретур за 40:40 при подаването на Майер. Няколко секунди по-късно хасковлията стигна и до точка за пробив, но сбърка от бекхенд и аржентинецът неутрализира опасността. Двамата тенисисти печелеха подаванията си без особени трудности, а в десетия гейм Григор впечатли с чудесен прехвърлящ удар, който се приземи точно на линията. Въпреки майсторските си изпълнения обаче нашият представител така и не успяваше да стигне до нов шанс за пробив. При 6:5 за Димитров и 30:15 точки при сервис на 27-годишния Майер играта бе прекъсната заради дъжд в Лондон.

Подновяването на сблъсъка стана след близо два часа дъжд в Лондон. Майер взе подаването си за 6:6 и така доведе сета до тайбрек. В него Григор взе рано инициативата и излезе напред в резултата за 2:0 точки. Аржентинецът обаче изравни и не позволи разликата да се увеличи. Тайбрекът се движеше точка за точка, като при 6:5 за българина съдията отсъди добра топка и сет за Димитров. Майер поиска "ястребово око" и се оказа прав в съмненията си - компютърната графика показа, че ударът на Григор е бил извън очертанията на корта. Така резултатът в тайбрека бе изравнен - 6:6 точки. Първата ни ракета стигна до втори сетбол при 7:6 точки, а последвалата двойна грешка на Майер сложи край на тайбрека при 8:6 т., а с това и на сета.

В четвъртия гейм на третия сет Григор имаше много тежък сервис-гейм, в който бе колеблив, направи 3 двойни грешки и му се наложи да спасява две точки за пробив. При първата Майер реши да атакува втория сервис и да търси директна точка от ретур, но топката излезе в аут. Втората бе отразена с мощен сервис и в крайна сметка Димитров спаси подаването си за 2:2. Още в следващия гейм ролите се размениха и Майер бе притиснат до стената на свой сервис. При 15:30 Григор затрудни максимално съперника си с прекрасен прехвърлящ удар, след който аржентинецът изкара топката в аут - 15:40. Още при следващото разиграване пробивът стана факт - след великолепен минаващ удар по правата от форхенд на българина. Пробивът бе затвърден с гейм на нула - 4:2 за хасковлията. Последва нов пробив за Григор и при 5:2 българинът сервираше за място на 1/4-финалите. Въпреки че губеше с 0:30, Димитров спечели следващите 4 точки и вече може да мисли за петия си двубой от началото на турнира.

Димитров направи 10 аса днес срещу 11 на Майер. Българинът направи 3 двойни грешки - с една повече от аржентинеца. Димитров не загуби нито веднъж подаването си, спасявайки и трите точки за пробив, които се откриха пред Майер. Двамата тенисисти записаха по 18 непредизвикани грешки, а българинът направи 34 уинъра - с 2 повече от съперника си.

Поставеният под №11 в основната схема българин и 64-ият в света Майер не бяха Григор Димитров срещу Леонардо Майер на "Уимбълдън" играли помежду си досега. Аржентинецът до този момент не беше преодолявал втори кръг на "Уимбълдън", но през миналата седмица се справи с Андреас Сепи (Италия), Маркос Багдатис (Кипър) и Андрей Кузнецов (Русия).

От своя страна, 23-годишният Димитров отстрани Райън Харисън (САЩ), Люк Савил (Австралия) и Александър Долгополов (Украйна). С победата срещу Майер днес Григор изравни ней-доброто си класиране до момента в надпревара от "Голямата четворка".

Димитров ще се изправи на 1/4-финалите срещу миналогодишния шампион Анди Мъри (Великобритания), който се справи с 6:4, 6:3, 7:6(6) с Кевин Андерсън (Южна Африка). Мъри има 3 победи от 4 мача срещу Григор, но последният им двубой бе спечелен от българина - с 2:1 сета на полуфиналите на турнира в Акапулко, където Димитров грабна титлата.