Италия шокира Бразилия с 3:1 в Жарагуа

Волейболистите от националния отбор на Италия започнаха със страхотна победа тазгодишното си участие в Световната лига. Възпитаниците на селекционера Мауро Беруто шокираха финалиста в турнира през 2013 година Бразилия и изненадващо го победиха като гости с 3:1 (25:19, 27:25, 22:25, 25:21) в първи мач от Група "А" на първата дивизия, игран снощи пред около 8000 зрители в зала "Арена Жарагуа" в Жарагуа до Сул. Втората среща между двата тима е днес от 16,10 часа българско време и ще бъде предавана пряко по NEWS7.

Италия започна много добре в първия гейм и бързо поведе с 6:1. Домакините се опитаха да изравнят с отлично насочени сервиси, но въпреки това "адзурите" взеха гейма с 25:19 след силни изяви на Иван Зайцев. Италианците дръпнаха и в началото на втората част с 4:1, но "Селесао" веднага изравни при 5:5 след серия от силни сервиси на разпределителя Бруно Резенде и дори поведе с 10:7. Благодарение на Иржи Ковар Италия поддържаха минимално изоставане до 20:21. В крайна сметка момчетата на треньора Мауро Беруто успяха да измъкнат трудно гейма с 27:25 и да поведат с 2:0.

Двата тима тръгнаха много силно в атака в третия гейм, но все пак Италия поведе с 16:14 до второто техническо прекъсване. Двойната смяна на разпределител-диагонал, която предприе селекционера на "Селесао" Бернардо Резенде, даде ефект. Така благодарение на резервите Рафаел Де Оливейра и Тео Лопеш спечели третия гейм с 25:22. Четвъртата част беше много оспорвана от самото й начало. Първо бразилците дръпнаха с 8:6, след което "Скуадра адзура" обърна до 16:13 в своя полза. В крайна сметка
Италия спечели с 25:21 и 3:1 гейма.

Най-полезен за италианския тим стана Иржи Ковар с 20 точки (3 блока, 1 ас, 64% ефективност в атака и 29% перфектно посрещане), а звездата Иван Зайцев добави още 17 точки (1 блок, 1 ас и 42% ефективност в атака) за победата. За "Селесао" Леандро Висото се отчете с 16 точки.
БРАЗИЛИЯ: Бруно Резенде 2, Сидао 9, Леандро Висото 16, Мурильо Ендрес 5, Рикардо Лукарели 12, Лукаш Сааткамп 12 - Марио Жуниор-либеро (Тео Лопеш 4, Рафаел Де Оливейра, Густаво Бонато, Фелипе Луренсо Силва-либеро)
Старши-треньор: Бернардо Резенде
ИТАЛИЯ: Иржи Ковар 20, Симоне Пароди 12, Иван Зайцев 17, Драган Травица 2, Матео Пиано 1, Емануеле Бирарели 7 - Салваторе Росини-либеро (Луиджи Рандацо, Симоне Бути 6, Лука Ветори)
Старши-треньор: Мауро Беруто.