Историческа първа победа за Белгия в Световната лига

Националният волейболен отбор на Белгия записа историческа първа победа в Световната лига. При дебюта си в най-комерсиалния волейболен турнир белгийците надиграха категорично у дома Австралия с 3:0 (30:28, 25:19, 25:21) в първи мач от Група "С" на втората дивизия, игран снощи в пълната зала "Ланж Мунте" в Кортрейк. Втората среща между двата тима е в неделя (25 май) от 17,00 часа българско време в Лиеж.

Първият гейм на срещата започна по-добре за отбора на Австралия, който се завърна в Лигата след 15 години отсъствие, и постепенно поведе с 19:16. Но благодарение на силните атаки на Сам Деруу и сервиси на разпределителя Франк Депестел, Белгия се върна в гейма и в крайна сметка го измъкна трудно с 30:28 след успешна атака на Брам Ван Ден Дриес. Втората част тръгна равностойно до 10:10, след което белгийците дръпнаха с 16:11 след отлични изяви на Ван Ден Дриес и Депестел. Домакините запазиха разликата до крайното 25:19. Белгия поведе и в третия гейм с 15:11 след множество грешки на австралийците, след което Матийс Верханеман донесе историческата първа победа за своя тим след силна атака - 25:21 и 3:0.

Брам Ван Ден Дриес (1 блок, 1 ас) и Сам Деруу (1 блок, 2 аса) реализираха съответно 15 и 12 точки за историческия успех на белгийския тим. За австралийците Томас Едгър заби страхотните 21 точки (1 блок, 1 ас), но и неговите усилия не бяха достатъчни за победа.