Италия с второ 3:1 над Бразилия в Жарагуа

Волейболистите от националния отбор на Италия записаха втора страхотна победа в Световната лига над финалиста в турнира през 2013 година Бразилия. Момчетата на селекционера Мауро Беруто надиграха "Селесао" като гости с 3:1 (25:17, 24:26, 25:22, 25:20) и във втората среща помежду им от Група "А" на първата дивизия, играна този следобед пред около 8000 зрители в зала "Арена Жарагуа" в Жарагуа до Сул.

Първият гейм на мача започна страхотно за италианците, които бързо поведоха с 10:1 благодарение на контраатаки и отлична игра на блокада. Въпреки прекъсванията и предприетите смени от страна на селекционера на Бразилия Бернардо Резенде, "Скуадра адзура" запази преднината си до 16:8 чрез силните атаки на звездата си Иван Зайцев, след което без особени проблеми взе гейма с убедителното 25:17. Втората част тръгна равностойно и със силни изяви и от двата отбора, но постепенно Италия дръпна леко с 13:11 след няколко добри сервиса и блокади. Благодарение на серия от отлични сервиси на Маурисио Силва, който започна гейма като титуляр, "Селесао" се върна в частта и в крайна сметка я спечели трудно с 26:24.

Третият гейм стартира малко по-добре за "адзурите", които поведоха с 8:6 до първото техническо прекъсване. Последва равенство при 11:11 след атака и ас на Тео Лопеш, но италианският тим си върна преднината при 16:14 след ас на Симоне Пароди. Последваха няколко миниобрата, но все пак италианците спечелиха гейма с минималното 25:23 след успешна атака на Иван Зайцев. Двата тима започнаха много силно на атака и сервис в началото на четвъртата част, но Италия отново дръпна при 14:12 чрез Иван Зайцев. Възпитаниците на треньора Мауро Беруто продължиха със стабилната си игра, не допуснаха изравняване и без особени проблеми спечелиха гейма с 25:20 след грешка в атака на Маурисио Силва от домакините, а с това и мача с 3:1.

Над всички за италианския тим бе звездата Иван Зайцев с 23 точки (2 блока, 2 аса и 53% ефективност в атака) за победата. Трябва да се отбележи и страхотната игра на блокада на Матео Пиано, който завърши с 8 точкови блока!!! За "Селесао" Рикардо Лукарели (52% ефективност в атака и 46% перфектно посрещане) и влезлият като резерва още в първия гейм Тео Лопеш (3 блока и 40% ефективност в атака) реализираха съответно 16 и 15 точки, но и техните усилия не помогнаха за успеха. Следващия уикенд "Скуадра адзура" приема Иран, а Бразилия е отново домакин, но този път на Полша.
БРАЗИЛИЯ: Бруно Резенде 1, Сидао 9, Леандро Висото 5, Мурильо Ендрес, Рикардо Лукарели 16, Лукаш Сааткамп 11 - Марио Жуниор-либеро (Тео Лопеш 15, Рафаел Де Оливейра, Маурисио Силва 9, Густаво Бонато, Фелипе Луренсо Силва-либеро)
Старши-треньор: Бернардо Резенде
ИТАЛИЯ: Иржи Ковар 13, Симоне Пароди 13, Иван Зайцев 24, Драган Травица 2, Матео Пиано 9, Емануеле Бирарели 8 - Салваторе Росини-либеро (Симоне Бути)
Старши-треньор: Мауро Беруто.