Вдъхновен Ливърпул разби Суонзи и гледа с оптимизъм към новата година (видео)

Ливърпул разгроми гостуващия Суонзи с 4:1 в последния мач в Премиър лийг за 2014 година. Мърсисайдци изиграха най-силния си мач на "Анфийлд" от началото на сезона и измести съперника си от осмото място в класирането, като вече е само на 5 точки от Топ 4.

Резултата откри Алберто Морено в 33-ата минута след центриране на Джордан Хендерсън и лошо позициониране на защитата на "лебедите". В началото на втората част нелепа грешка на Лукаш Фабиански доведе до втори гол за домакините, но само минута по-късно Гилфи Сигурдсон върна интригата. 3:1 направи Лалана в 61-ата минута след пас на Коутиньо, а автогол на Джонджо Шелви в 69-ата минута сложи точка на спора.

Мениджърът на Ливърпул Брендън Роджърс гласува доверие на вратата на Симон Миньоле, а в защита действаше триото Мамаду Сако, Мартин Шкъртел и Емре Джан. Испанците Алберто Морено и Хавиер Манкийо трябваше да уплътняват двата фланга, а в средата на терена действаха Джордан Хендерсън, Лукаш Лейва и Филипе Коутиньо. Капитанът Стивън Джерард пък остана на пейката. В предни позиции си партнираха Рахим Стърлинг и Адам Лалана.

Суонзи си изгради репутацията на един от отборите с най-здрава защита и голяма заслуга за това има вратарят Лукаш Фабиански. Полякът и днес застана на вратата на "лебедите", а в атака се разчиташе на Вилфред Бони, който е трансферна цел на Ливърпул.

Домакините се постараха да наложат високо темпо в началните минути и да притиснат противника в неговата половина. Първият удар към вратата на Фабиански отправи Шкъртел, който скочи най-високо в наказателното поле след центриране от корнер, но стражът на Суонзи спаси. Малко по-късно Лалана проби отляво и центрира остро, но никой от съотборниците му не засече топката. Английсият национал беше в центъра на събитията и при следващата атака на мърсисайдци. Първо Фабиански отрази изстрел на Стърлинг от няколко метра, а при последвалото кратко разбъркване пръв до топката стигна Лалана, който обаче шутира над напречната греда.

Постепенно гостите се успокоиха и на свой ред опитаха няколко атаки, но без да застрашат Миньоле. В 31-ата минута белгийският вратар спаси удар на Нейтън Дайър, а не след дълго Ливърпул поведе. Голът стана след хубав пробив и центриране на Хендерсън, а оставеният непокрит в наказателното поле Морено с малко късмет успя да преодолее Фабиански.

Домакините се постараха да се възползват от психологическото си предимство и бързо да стигнат и до второ попадение. В 36-ата минута Коутиньо показа брилянтна техника и от малък ъгъл опита да изненада Фабиански, но той внимаваше. В 40-ата минута бившият халф на Ливърпул Джонджо Шелви удари с ръка Джан при борба за топката, но не беше санкциониран от рефера Андре Маринър. Полувремето завърши с още един изстрел на Коутиньо, но и този път Фабиански бе на мястото си.

След почивката на "Анфийлд" стана още по-интересно. Бони пропусна добра възможност да изравни в 50-ата минута, а кошмарна грешка на Фабиански позволи на Адам Лалана да удвои преднината на Ливърпул. Стражът на Суонзи се забави да изчисти топката и беше пресиран от Лалана. В крайна сметка полякът изрита топката в тялото на английския национал и секунда по-късно тя вече беше във вратата.

Гостите реагираха като ужилени и веднага след подновяването на играта върна едно попадение. Стори го Гилфи Сигурдсон, който се оказа на точното място след неособено добра намеса на Мамаду Сако и отблизо простреля Миньоле. Вихрените атаки към двете врати продължиха и удар на Стърлинг срещна гредата.

В тези минути и двата отбора сякаш забравиха за действията в защита. Головите положения следваха едно след друго, като Стърлинг и Лалана пропуснаха да довършат гостите. Това обаче направи Шелви, който в опита си да изчисти центриране от корнер само закачи топката и тя стана неспасяема за Фабиански.

В оставащото време влезлият като резерва Марио Балотели имаше шанс също да се разпише, но ударът му беше спасен. В края на мача Бафетимби Гомис уцели гредата, а Стърлинг си позволи да удари шамар на противников играч, но не беше изгонен.

Като цяло Ливърпул демонстрира агресивният и резултатен футбол, който почти донесе на тима титлата през миналия сезон. "Червените" вече имат положителна голова разлика, а сравнително благоприятната програма в началото на новата година им дава оптимизъм, че ще продължат изкачването си в класирането.