Турция разпиля България с 4:0 за едно полувреме (видео)

Националният тим на България получи звучен шамар от Турция преди важната европейска квалификация в Ла Валета с Малта след няколко дни. Тимът на Ивайло Петев бе буквално разбит в контрола от този на Фатих Терим с 0:4 при това само за едно полувреме в Истанбул.

Националите направиха добро първо полувреме на стадион "Реджеп Таип Ердоган", в което Владимир Гаджев удари гредата, а Ивелин Попов и Михаил Александров бяха близо до гола. Божидар Митрев пък нямаше много работа. През втората част домакините пометоха един тотално объркан състав на "трикольорите". Това се случи и благодарение на три гола в рамките на седем минути. Първо Хакан Чалханоолу откри в 49-ата минута от фаул. В 54-ата отново той след груба грешка на Бодуров удвои, а Бурак Йълмаз 55-ата минута направи 3:0. Голмайсторът на Галатасарай направи 4:0 в 80-ата минута, като нанесе доста тежък удар по самочувствието на родните ни национали. Правещият дебют Божидар Митрев на два пъти спря Йълмаз от хеттрик и още по-унизително поражение.
Загубата за родните национали е най-тежка от пет години насам, когато отново далеч от България отстъпихме с 0:4 на "Уембли" от Англия в квалификация за Евро 2012 година.

В стартовата единайсеторка на българския тим имаше само две промени в сравнение с официалния дебют на Петев начело на "трикольорите" срещу Италия. Те бяха на вратарския пост, където стражът на Локомотив (София) Божидар Митрев замени контузения Николай Михайлов и на десния бек, където шампионът на Сърбия с Партизан Иван Бандаловски се завърна в националния отбор след дълго време извън него.
Първата опасност бе за домакините, когато след грешка на Мишо Александров Чахланоолу от 18 метра стреля над гредата. В 10-ата минута страхотен удар на Владимир Гаджев от границата на наказателното поле разтресе горната греда над Бабачан. Последва атака на Мицански, който бе хванат леко от Азиз и падна в наказателното поле, но Маса даде знак играта да продължи в 14-ата минута.

Отлична възможност за гол имаше Мишо Александров в 23-ата минута, но от няколко метра спря топката на гърди и стреля лошо. В 30-ата минута Бодуров изчисти в ъглов удар със сетни сили след опасна контраатака на домакините. Йозтекин пробва удар, но Митрев спаси в 33-ата минута. Домакините вдигнаха оборотите, а Бандаловски на два пъти с хубав шпагат спря Йозтекин. Последва ново спасяване на Митрев, а Минев с глава изчисти прострелно центриране в 40-ата минута. Гол от засада на Мицански бе отменен в 43-ата минута. Александров и Попов застрашиха турците, а буквалното в последната секунда Ивелин Попов стреля опасно, но Бабачан спаси.
На почивката Петър Занев замени Минев, а Фатих Терим също направи три промени. Той заложи на титулярите си Инан, Йълмаз и Топал, Арда Туран се разигра и за "лъвовете" стана страшно. Домакините изпълниха един фаул, а секунди по-късно втори, след които поведоха в резултата. Точен бе звездата на Байер (Леверкузен) Чалханоолу, който прати топката в мрежата. Пет минути по-късно Бодуров опита да върне на Митрев, но вместо това изведе нападател на домакините, Митрев се хвърли в краката му и изби топката, която попадна в Чахланоолу и той направи 2:0 на празна врата.
60-секунди по-късно голаджията на Галатасарай Йълмаз след отличен пробив на Туран направи 3:0 в рамките на седем минути, а момчетата на Петев се сринаха. Страхотно спасяване на Митрев след нов удар на Йълмаз спаси вратата на "лъвовете" от четвърти гол. Той обаче стана факт в 80-ата минута и отново бе дело на Йълмаз.

Играчите с червени фланелки пък се молеха по-бързо да свърши срещата, след като нямаха идея как да се противопоставят и рискуваха да получат всеки един момент още голове. Петев използва правото си на всичките шест смени, но нито един от играчите, влезнали от пейката не се представи по-добре от тези, които бяха заменени.

Хубавата новина от днес е, че срещата бе контролна, но при подобни действия, както през второто полувреме, срещу Малта може да бъде записана нова срамна страница във футболната ни история. Именно затова Ивелин Попов и компания трябва да анализират изявите си и да се спечелят в Ла Валета.

Президентът на БФС Борислав Михайлов и неговата дясна ръка Атанас Фурнаджиев пристигнаха на мача, но напуснаха ложата крайно разочаровани от видяното през втората част.

ТУРЦИЯ - БЪЛГАРИЯ 4:0
1:0 Чахланоолу (49)
2:0 Чахланоолу 54
3:0 Йълмаз (56)
4:0 Йълмаз (80)

ТУРЦИЯ: 23. Волкан Бабачан, 2.Семих Кая, 4. Сердар Азиз, 5.Хакан Чахланоолу (78- 14.Мехмет Екичи), 7.Гьокхан Гьонул, 10.Арда Туран (67-21.Олчай Шахан), 13.Емре Ташдемир, 16.Йозан Туфан (84-24.Мухамет Демир), 19. Мевлют Ердинч (8.Селчук Инан), 20. Волкан Шен (60-15.Мехмет Топал), 22. Ясин Йозтекин (46 - 17.Бурак Йълмаз)
БЪЛГАРИЯ: (4-2-3-1): 1. Божидар Митрев, 2. Иван Бандаловски, 22.Александър Александров, 5. Николай Бодуров (67-4.Георги Терзиев), 6.Йордан Минев (46-3.Петър Занев), 18.Владимир Гаджев (60-20.Александър Тонев), 21.Светослав Дяков, 11.Станислав Манолев (60-15.Ивайло Чочев), 7.Михаил Алекандров, 10.Ивелин Попов, (75-14.Кристиян Малинов) 19.Илиан Мицански (77-9.Радослав Василев)
Съдия: Дадиде Маса (Италия)
Стадион: "Реджеп Таип Ердоган", Истанбул - 7000 зрители