Епична битка, но Надал отново отстъпи пред Джокович (видео + галерия)

Световният №1 Новак Джокович (Сърбия) отново не загуби сет срещу петия в ранглистата на ATP Рафаел Надал (Испания). Двамата големи играчи се изправиха един срещу друг в най-интересния сблъсък от 1/4-финалите на турнира от серията "Мастърс" в Рим. Двубоят се превърна в епична битка, въпреки че приключи в два сета - 7:5, 7:6 (4) за Джокович. Сърбинът изоставаше с пробив и в двата сета, но и в двата случая успя да осъществи обрат и продължава защитата на миналогодишната си титла. Ноле е четирикратен шампион в турнира (2008, 2011, 2014, 2015). Рафа остава със седем трофея във Вечния град (2005, 2006, 2007, 2009, 2010, 2012, 2013).

Джокович вече има 26 победи срещу Надал, от когото е губил 23 пъти. Ноле е в серия вече от 7 поредни победи срещу Рафа и е спечелил 11 от последните си 12 срещи с левичаря от Манакор. Нещо повече, балканецът не е губил сет срещу ибериеца вече в 7 поредни мача. За последно преди днешния двубой двамата се срещнаха на полуфиналите на "Мастърс"-а в Индиън Уелс тази година, като сърбинът надви Краля на клея със 7:6 (5), 6:2.

Надал отново преклони глава пред Джокович

Откриващото подаване на Джокович в мача не премина по най-гладкия начин, но все пак сърбинът го взе на 30. Испанецът отговори с лесно спечелен сервис-гейм за 1:1, а Джокович взе следващото си подаване на нула. Първи от двамата тенисисти сериозни проблеми на свой сервис имаше Джокович - при 2:2. При 15:15 в петия гейм Рафа излъга Ноле с чудесен отговор на къса топка, а след това сърбинът допусна някои леки грешки и Надал реализира пробив на 15. Испанецът затвърди без особени трудности пробива и при 4:2 изглеждаше по-близо до спечлеването на първия сет.

Следващият гейм бе изключително дълъг и оспорван, но сервиращият Джокович все пак го спечели. При 40:30 в него имаше спорен момент. Надал спечели точка по невероятен начин, с удар от много трудна позиция, но топката бе дадена за аут. Системата за видеоповторения "Ястребово око", която обаче в този турнир се използва само като допълнително удобство за зрителите, също показа, че топката е била минимално в аут, но реферът на стола Карлос Бернардес отсъди, че тя е била на линията и това означаваше равенство 40:40, след което геймът се завърза.

В осмия гейм сервиращият Надал бе опрян до стената при 0:40, но първоночално успя да се измъкне по страхотен начин и дори да стигне до геймбол след 4 поредни точки. Отговорът на Джокович обаче бе гръмотевичен ретур, който доведе до ново равенство. После сърбинът успя да се пребори за пробива и изравни - 4:4. Играта продължи без пробиви, но при 6:5 в полза на Джокович лека грешка на Надал от форхенд донесе сетбол на посрещащия сърбин. Рафа я отрази, спечелвайки разиграването с великолепна къса топка, но след това Ноле стигна до нов сетбол, след като пласира мощен форхенд, който противникът му не съумя да върне в корта. Надал отрази и втория сетбол, а после и още един, но при четвъртия Джокович сложи край на гейма и първата част, спечелвайки изумителна точка с феноменална игра в защита - 7:5.

Вторият сет започна с пробив за Надал на 30, което накара световният №1 да счупи от яд ракетата си. Надал затвърди лесно пробива, но Джокович излезе от мини-кризата в третия гейм, печелейки го на нула.

Последва медицински таймаут за Надал, тъй като испанецът се оплакваше от прекалено стегната превръзка на крака.

След подновяването на играта двамата тенисисти бяха стабилни в своите сервис-геймове и не затрудняваха съперника на ретур. В десетия гейм, при 5:4, Надал сервираше за сета. Испанецът пропусна множество възможности да сложи край на тази част, но Джокович не се предаваше и издебна момента, в който да нанесе своя удар, реализирайки първия си брейкпойнт в целия сет - 5:5. Джокович се измъкна от 0:30 в 11-ия гейм и поведе за първи път в сета - 6:5, принуждавайки противника си да сервира за оставане в двубоя.

За разлика от първия сет обаче във втората част се стигна до тайбрек. Първият мини-пробив в него дойде в третата точка - след удар от бекхенд на Рафа, който излезе малко в аут. Секунди по-късно Ноле поведе с 3:1, но мини-пробивът бе върнат веднага след това - 2:3. Смяната на полетата дойде при 4:2 за сърбина, но Надал все пак не допусна нов мини-пробив - 3:4. Джокович поведе с 5:3, но следващата точка бе за испанеца, който не остави шансове на съперника си с със свиреп форхенд-уинър - 4:5. Страхотен форхенд на Джокович намери линията в следващата точка и това направи Надал безпомощен - 6:4 и два мачбола за сърбина. С неспасяем бекхенд-уинър по правата Джокович пречупи седемкратния шампион след 2 часа и 25 минути игра и чака на полуфиналите победителя от двубоя между Кей Нишикори (Япония) и изгряващата австрийска звезда Доминик Тийм.

В другия полуфинал №2 в схемата Анди Мъри (Великобритания) ще играе с "щастливия губещ" от квалификациите Люка Пуй (Франция).