Попето наказа бившия си отбор, но издънките на Спартак нямат край (видео)

Ивелин Попов отбеляза гол за Спартак (Москва) при драматичното равенство 2:2 срещу Кубан. Българският национал се разписа в 6-ата минута след красива комбинация, но за пореден път отборът на Дмитрий Аленичев се оказа неспособен да задържи преднината си и изпусна важни точки. Спартаковци значително намалиха шансовете си да се класират в Лига Европа, а равенството не помогна на Кубан да напусне опасната зона.

Станислав Манолев влезе като резерва в средата на второто полувреме и пропусна златен шанс да донесе победата на гостите в 94-ата минута. Кубан отново показа, че е много неудобен съперник за Спартак и не загуби и третата си среща с тима от Москва през сезона. През есента краснодарци постигнаха първата си победа в Премиер лигата именно срещу столичния гранд, а след това го елиминираха и в турнира за Купата на Русия.
За първи път от доста време Аленичев можеше да разчита на оптимален състав. Отсъстваше единствено наказаният Дмитрий Комбаров, а вместо него в стартовите 11 се появи Сергей Паршивлюк. Ивелин Попов също се завърна сред титулярите, след като бе оставен на пейката при гостуването на Ростов. Българинът действаше зад тарана Зе Луиш, а по фланговете нападаха Куинси Промес и Лоренсо Мелгарехо. За парагваеца това беше първи мач срещу бившия му тим.
Спартаковци изиграха много силно първо полувреме, може би едно от най-добрите им през сезона. Както обаче много пъти се случваше, те поведоха, след което пропиляха изобилие от голови положения и допуснаха обрат. Още в 3-ата минута Паршивлюк центрира остро и Шандао изби топката пред връхлитащия Зе Луиш. Малко по-късно домакините направиха перфектна контра. Промес изведе Макеев на левия фланг, той веднага намери Попов и родният национал отблизо откри резултата. От уважение към бившите си съотборници българинът не се зарадва бурно на гола.
В следващите минути беше истинско чудо, че Спартак не удвои или дори утрои преднината си. Александър Беленов се намеси решително след подаване към Ромуло, а после отрази силен изстрел на Мелгарехо. Топката остана в игра, но Куинси Промес от чиста позиция я прати над вратата. Зе Луиш също можеше да се разпише, но отново Беленов спаси.

Първата интересна атака към вратата на Спартак дойде в 29-ата минута, но Святослав Георгиевский шутира в аут. Гостите постепенно усетиха колко уязвима е защитата на Спартак и започнаха по-често да се задържат в половината на съперника. В 36-ата минута десният бек Аподи стреля изненадващо от около 30 метра, топката описа странна парабола и прехвърли невярващия Беленов.
Това обаче не беше всичко. В самия край на полувремето, след като преди това пропуснаха още две чисти положения, домакините преживяха нов шок. Вратарят Артьом Ребров излезе неразумно да пресече пас към Максим Майрович, но бързоногият нападател на Кубан го изпревари и за ужас на феновете на "Откритие Арена" вкара втори гол за Кубан. От трибуните веднага се чуха мощно освирквания.

Спартак нямаше друг избор, освен да се хвърли в атаки от самото начало на втората част. В 51-ата минута Куинси Промес стреля от фаул, топката леко се отклони от Аподи и влетя във вратата на Кубан. Домакините продължиха да действат с едно докосване и това много затрудняваше бранителите в зелено. При една контра Ивелин Попов спечели нарушение на границата на наказателното поле и изкара жълт картон на Игор Армаш, но повторенията показаха, че българинът е симулирал. От последвалия фаул Куинси Промес разтресе напречната греда.
Станислав Манолев влезе на мястото на Майрович в 67-ата минута със задачата да укрепи защитния вал на Кубан. Гостите обаче се задъхваха и постепенно изпаднаха в глуха защита. В 71-ата минута Промес напредна и стреля силно, но ударът му беше блокиран. Четвърт час преди края Ребров отчасти изкупи вината си за двата гола с невероятно спасяване след удар с глава на Мохамед Рабиу.
Попов остана на терена до 79-ата минута, когато отстъпи мястото си на Георгий Мелкадзе, а феновете го изпратиха с овации. Драма не липсваше и в края. В 4-ата минута на добавеното време Станислав Манолев се озова сам срещу Ребров и можеше да се превърне в герой за Кубан, но стражът на домакините отрази удара му. Последната атака бе за домакините и Промес почти излъга Беленов, но гостите за пореден път оцеляха и си тръгнаха с ценна точка от столицата.