Гол на Попето не спаси Спартак от разгром в Питер (видео + галерия)

Ивелин Попов се разписа във втори пореден мач срещу Зенит, но отборът му загуби голямото дерби на руския футбол с 2:5 и стопи до минимум шансовете си за участие в Лига Европа. Българският национал откри резултата в 10-ата минута, а на почивката Спартак водеше с 2:1. След почивката обаче тимът на Дмитрий Аленичев инкасира 4 безответни попадения и претърпя пореден провал.

Успехът изкачи Зенит на второ място в класирането, само на точка от лидера ЦСКА (Москва), който направи равенство 1:1 с Локомотив (Москва). Спартак вече е в серия от три мача без победа и заема седмата позиция в таблицата.Зенит - Спартак (Москва) 5:2
Срещата на "Петровский" започна половин час след края на столичното дерби и домакините знаеха, че при победа максимално ще скъсят изоставането си от ЦСКА. За Спартак пък това беше последен шанс да съхрани надеждите си за класиране в евротурнирите.

Наставникът на Зенит Андре Вилаш-Боаш заложи на схемата 4-3-3, като в средата на терена действаха Жозе Маурисио, Витсел и Олег Шатов, а пред тях се разчиташе на ударното трио Хълк, Дани и Дзюба. Преди първия съдийски сигнал Дзюба получи специална награда по повод 100-ия гол в кариерата си, отбеляан миналата седмица при победата срещу Амкар (2:0). Мачът днес беше още по-специален за тарана на питерци и защото той се изправи срещу родния си клуб, който напусна със скандал.Зенит - Спартак (Москва) 5:2
Дмитрий Аленичев не изненада с избрания състав. Зе Луиш водеше атаката, зад него действаше Ивелин Попов, а Куинси Промес и Алксандър Зотов нападаха по фланговете. Халфовете с по-дефанзивни функции бяха Ромуло и Глушаков.

Преди почивката спартаковци играха много силно и на няколко пъти направиха за смях защитата на Зенит. Още в 10-ата минута Зе Луиш излезе очи в очи с Юрий Лодигин, но след като го преодоля, загуби равновесие и падна. Пръв до топката обаче стигна Ивелин Попов, който на празна врата откри резултата.Зенит - Спартак (Москва) 5:2
Радостта на гостите не продължи дълго. В 12-ата минута Хълк стреля високо над вратата, а в 15-ата Витсел изравни. в основата на попадението беше капитанът Дани, който с лекота мина покрай Владимир Гранат и центрира остро. След рикошет топката попадна на крака на Витсел и белгиецът с мощен шут я заби под гредата.

Футболистите на Спартак изглеждаха смутени след получения гол, затова беше още по-изненадващо, че самите те стигнаха до второ попадение. В 21-ата минута Зотов комбинира с Глушаков пред наказателното поле и бившият халф на Локомотив (Москва) с плътен изстрел се разписа за 4-и път през сезона.Зенит - Спартак (Москва) 5:2
Този път Зенит не само не отговори веднага на предизвикателството, но допусна няколко кошмарни грешки в защита, от които гостите като по чудо не се възползваха. В 28-ата минута Хълк буквално подари топката на Ивелин Попов, който замахна да стреля и със сигурност щеше да направи резултата 3:1. Отчаяният шпагат на Нето не попречи на българина, но пред него се хвърли Хълк и след рикошет в ръката му, топката излезе в корнер. Попов веднага поиска дузпа, но реферът Михаил Вилков подмина ситуацията и ощети спартаковци.

Малко след това Зе Луиш уцели напречната греда с глава, а при добавката Бокети пропусна да вкара трети гол за столичани. Проблемите за Зенит продължиха с контузия на капитана Дани, който напусна терена със сълзи на очи. Вместо португалския национал, в игра се появи Хави Гарсия. В 34-ата минута Ивелин Попов изведе Зотов на добра позиция, но атаката на Спартак беше спряна за несъществуваща засада.Зенит - Спартак (Москва) 5:2
При едно тактическо нарушение на Макеев в центъра футболистите на двата отбора се изнервиха и за малко да се стигне до грозни сцени. Вилков успокои страстите с три жълти картона, а Игор Смолников пропусна да изравни отблизо, след като отбраната на Спартак не се справи с ниско центриране на Юрий Жирков. В ответната атака Лофигин с мъка изпревари Промес, а последната интересна ситуация до почивката беше силен удар на Жозе Маурисио, спасен от Артьом Ребров.

В края на полувремето питерци имаха претенции за неотсъдена дузпа срещу Дзюба, а ако Вилков беше посочил бялата точка, трябваше да покаже и втори жълт картон на Бокети.Зенит - Спартак (Москва) 5:2
Второто полувреме започна с гол от съблекалнята за Зенит. Защитниците на Спартак "проспаха" пас на Жозе Маурисио към Хълк, бразилският национал напредна и прати топката под плонжа на Ребров. 13-ото попадение на Хълк в шампионата го изравни на върха на голмайсторската листа с Куинси Промес.

Оттук до края за гостите стана страшно. Зенит заигра със самочувствие и разпиля рехавата спартаковска защита. В 65-ата минута Хълк центрира, Дзюба се пребори с Гранат и овладя топката на гърди, след което простреля Ребров за 3:2. В 73-ата минута централният нападател на домакините се подигра с Гранат и Паршивлюк, след което намери Жозе Маурисио и той увеличи преднината на домакините. Малко по-късно Евгений Макеев беше изгонен за два жълти картона. Аленичев направи двойна смяна, като Ивелин Попов отстъпи мястото си на Лоренсо Мелгарехо, а Георгий Мелкадзе смени Зотов. Точка на спора сложи Хави Гарсия в 87-ата минута с пети гол във вратата на Спартак.Зенит - Спартак (Москва) 5:2

Зенит вече има 5 поредни победи и с пълна сила се върна в борбата за титлата, след като на полусезона изоставаше сериозно от ЦСКА и Ростов. Утре тимът от Ростов на Дон гостува на Кубан и при успех ще оглави еднолично класирането.