България с разгромна победа над Кения за Гран при (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Волейболистките от националния отбор на България постигнаха лесна втора победа на турнира в Група А от втора дивизия на световното Гран При. Момичетата на селекционера Иван Сеферинов биха без особени проблеми Кения с 3:0 (25:17, 25:17, 25:9) във втория си мач на турнира, игран тази нощ пред едва малко над 500 зрители в зала "Флореста" в аржентинския град Тукуман.
България - Кения 3:0
По този начин българките вече имат 2 победи от 2 мача и 5 точки преди втория мач за деня между домакините от Аржентина и Доминиканската република. За тима на Кения това пък е втора загуба на турнира. В последната си среща от турнира България ще играе срещу аржентинките. Мачът е утре (6 юни) от 03,10 часа сутринта българско време.
Първият гейм на срещата започна равностойно до 3:3, след което кенийките поведоха с 5:3 след две отлични атаки на Виолет Макуто. Последваха атака на Ева Янева и контра от краче на Нася Димитрова и 5:5. Първата техническа пауза пък дойде при минимална преднина за България - 8:7 след атака в аут на Браксайдс Кадамби. Разликата нарасна до 11:8 след мощна атака на Гергана Димитрова и ас на разпределителката Петя Баракова. Кения успя веднага да изравни при 11:11 след контра на капитанката си Мърси Моам и бъркана топка на Баракова. "Лъвиците" отново успяха да дръпнат при 15:13 след технично пускане на Емилия Николова и грешка на Макуто. Техническото прекъсване пък дойде при резултат 16:14 след сервис в аут на Джейн Вайриму. Преднината на българките нарасна до 19:15 след отлична атака на Ева Янева и страхотен блок на влязлата като резерва Мирослава Паскова. Резултатът стана 23:17 след силна атака на Паскова и отлична изява при мрежата на Еми Николова, след което България спокойно взе гейма с 25:17 след блокада на Виктория Григорова и контра блок-аут на Еми Николова.
В началото на втората част България бързо поведе с 3:0 след две грешки на кенийките и отлична атака от втора линия на Ева Янева. Въпреки усилията на Кения разликата се увеличи до 7:3 след ас на Виктория Григорова и 8:4 след сервис в аут на африканките. Разликата постепенно нарасна до 12:6, а след това до 16:7 след поредица от грешки на кенийките. Преднината на "трикольорките" стана 18:8 след нова силна атака на Ева Янева. България безпроблемно затвори гейма с убедителното 25:17 и поведе с 2:0.
Третият гейм тръгна отлично за "лъвиците", които набързо дръпнаха с 8:0 след отлични изяви на Ева Янева и Еми Николова в атака и на Мирослава Паскова на сервис. Последваха нов ас на Паскова и контра на Виктория Григорова и 10:0. Постепенно в игра за българския тим се появиха Юлия Стоянова и Вероника Бежандолска. Втората техническа пауза дойде при 16:4 за българките след поредна атака на Ева Янева и ас на Бежандолска. Впоследствие на полето излезе и разпределителката Лора Китипова. Смените не повлияха особено върху играта и България спечели гейма с разгромното 25:9 след блокада на Бежандолска, а с това и мача с 3:0.
По 11 точки за победата на българския тим забиха Ева Янева (1 блок, 48% ефективност в атака и 53% перфектно посрещане), Емилия Николова (2 блока и 60% ефективност в атака) и направила много силно включване още в първия гейм Мирослава Паскова (4 аса, 1 блок и 75% ефективност в атака). За кенийките Виолет Макуто (1 блок и 39% ефективност в атака) и Мърси Моам (1 ас и 39% ефективност в атака) завършиха с по едва 8 точки.
КЕНИЯ - БЪЛГАРИЯ 0:3 (17:25, 17:25, 9:25)
КЕНИЯ: Браксайдс Кадамби 6, Мърси Моам 8, Виолет Макуто 8, Ноел Мурамби 5, Триза Атука 3, Джейн Вайриму 1 - Агрипина Кунду-либеро (Евърлайн Макуто 3, Естер Вангечи, Джанет Уанджа 1, Моника Биама 1)
Старши-треньор: Дейвид Лунгано
БЪЛГАРИЯ: Петя Баракова 3, Емилия Николова 11, Ева Янева 11, Гергана Димитрова 3, Нася Димитрова 9, Виктория Григорова 9 - Мария Филипова-либеро (Мирослава Паскова 11, Юлия Стоянова 2, Вероника Бежандолска 1, Лора Китипова)
Старши-треньор: Иван Сеферинов.

ГАЛЕРИЯ от мача КЕНИЯ - БЪЛГАРИЯ 0:3 - ТУК!!!