Румъния 0:1 Нидерландия

България с 3 от 3 в Гран При (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Волейболистките от националния отбор на България записа трета поредна победа във втора дивизия на световното Гран При и спечели турнира в Група А. Момичетата на селекционера Иван Сеферинов се наложиха над домакините от Аржентина с 3:1 (27:25, 25:17, 25:27, 25:19) в последния мач от групата, игран тази нощ пред над 2000 зрители в зала "Флореста" в град Тукуман.
България - Аржентина 3:1
Така българките станаха победителки в турнира в Група А с 3 победи от 3 мача и 8 точки. На второ място завърши Доминиканската република, която по-рано днес би аутсайдера Кения с 3:0, с 2 победи, 1 загуба и 6 точки. Аржентинките пък останаха трети с 1 победа, 2 загуби и 4 точки. В общото класиране на цялата втора дивизия пък "лъвиците" са начело с по-добри показатели от отбора на Пуерто Рико, който спечели турнира в Група В също с 3 победи от 3 мача и 8 точки. През предстоящия уикенд е турнира в Група С, където България ще играе с домакините от Чехия, Канада и отново Доминиканската република.
Първият гейм на срещата започна напълно равностойно до 6:6, след което българките поведоха с 8:6 след атака в аут на Пиколо Сол и ас на капитанката Ева Янева. Постепенно домакините успяха да изравнят при 10:10 след атака на Жозефина Фернандес и ас на Яел Кастильоне. "Лъвиците" веднага си върнаха преднината при 12:10 след блок-аут на Мирослава Паскова и страхотен блок на Виктория Григорова. Последваха две грешки на българските момичета и 12:12. Нови две точки за България и 14:12. Атака на Сол и силен ас на Емилче Соса и поредно равенство - 14:14. Все пак техническото прекъсване дойде при 16:14 за България след сервис в аут на Соса и технично отиграване на Емилия Николова. Последва контра блок-аут на Янева - 17:14 и тайм-аут за аржентинският селекционер Гийермо Ордуна. Въпреки това, разликата нарасна на 18:14 след нова грешка на домакините. Независимо от усилията на Аржентина, България запази предимството си до 23:20 след нова блокада на Григорова. Последва ново изравняване на резултата при 23:23 след атака на Соса и неразбирателство в българския тим. Двата отбора се "захапаха" в резултата до 25:25, но в крайна сметка България измъкна гейма с 27:25 след две отлични изяви на Ева Янева.
И втората част тръгна равностойно до 3:3, след което "лъвиците" дръпнаха с 5:3 след атака на Еми Николова и контра на Ева Янева. Разликата се запази до 8:6 след блок-аут от втора линия на Еми Николова. Последваха грешка на аржентинките и ас на българската разпределителка Петя Баракова и 10:6. Преднината на българките продължи да расте до 14:9 след грешка в атака на Пиколо Сол и до 16:11 след нова успешна атака на Еми Николова. Въпреки усилията на аржентинките, България запази разликата и даже я увеличи до 20:13 след контри на Еми Николова и Мирослава Паскова и нов ас на Баракова. Аржентина успя да върне няколко точки, но все пак българските момичета успяха спокойно да затворят гейма в своя полза при 25:17 след атака на Ева Янева и да поведат с 2:0.
Третият гейм също стартира напълно равностойно до първото техническо прекъсване, което дойде при минимална преднина за Аржентина - 8:7 след сервис в аут на Ева Янева. Играта продължи точка за точка до 9:9, след което България поведе с 11:9 след пореден ас на Петя Баракова и силна контра на Еми Николова. Последваха атака на влязлата като резерва за домакините Таня Акоста и контра на Летисия Бокачи и 11:11. Равенството се запази до 14:14, след което аржентинките поведоха с 16:14 след ас на Акоста и аут на Ева Янева. Последва страхотна единична блокада на Яел Кастильоне и 17:14. Постепенно България успя да намали до 20:19 след две отлични атаки на Еми Николова, но домакините веднага си върнаха преднината при 22:19 след атака през центъра на Емилче Соса и ас на Жозефина Фернандес. Прекъсването, което поиска Иван Сеферинов, даде ефект и България успя да изравни при 24:24 след поредна силна атака на Еми Николова и контра блок-аут на влязлата като резерва Гергана Димитрова. Последваха размяна на няколко мини обрата, за да се стигне до крайното 27:25 за Аржентина след атака в аут на Гери Димитрова и контра на Лусия Фреско.

В началото на четвъртата част Аржентина поведе с 2:0 след ас на Яел Кастильоне и контра на Жозефина Фернандес. Разликата нарасна до 5:2 след ас на, което накара Иван Сеферинов да вземе тайм-аут. Това даде ефект и България веднага изравни при 5:5 след технично пускане на Еми Николова и контри на Мирослава Паскова и Ева Янева. "Лъвиците" дори успяха да дръпнат с 8:6. Двата отбора продължиха равностойно до 12:10, след което разликата нарасна на 14:10 след грешка от сервис на аржентинките и технично отиграване на Еми Николова. Второто техническо прекъсване пък дойде при 16:11 за България след контра блок-аут на Ева Янева. Българските момичета запазиха предимството си до 20:15 след атака на Паскова и нова отлична контра на Еми Николова, след което без особени проблеми спечелиха гейма с 25:19 след двоен блок на Нася Димитрова и Петя Баракова, а с това и мача с 3:1.
Най-полезни за българския тим станаха Емилия Николова (1 ас и 44% ефективност в атака) и капитанката Ева Янева (2 блока, 2 аса, 38% ефективност в атака и 21% перфектно посрещане) съответно с 22 и 20 точки за победата. За аржентинките Летисия Бокачи завърши с 15 точки.

АРЖЕНТИНА - БЪЛГАРИЯ 1:3 (25:27, 17:25, 27:25, 19:25)
АРЖЕНТИНА: Летисия Бокачи 15, Жозефина Фернандес 6, Пиколо Сол 3, Емилче Соса 10, Жулиета Ласкано 5, Яел Кастильоне 6 - Татяна Рицо-либеро (Флоренсия Бускетс, Лусия Фреско 1, Таня Акоста 9, Класира Сагардия)
Старши-треньор: Гийермо Ордуна
БЪЛГАРИЯ: Петя Баракова 3, Емилия Николова 22, Ева Янева 20, Мирослава Паскова 12, Нася Димитрова 7, Виктория Григорова 10 - Мария Филипова-либеро (Вероника Бежандолска, Гергана Димитрова 2, Юлия Стоянова)
Старши-треньор: Иван Сеферинов.

ГАЛЕРИЯ от мача АРЖЕНТИНА - БЪЛГАРИЯ 1:3 - ТУК!!!