България тръгна с измъчено 3:2 над Доминиканската република в Гран При (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Волейболистките от националния отбор на България започна отлично участието си във втора дивизия на тазгодишното световно Гран При. Момичетата на селекционера Иван Сеферинов надделяха много драматично и измъчено над Доминиканската република с 3:2 (23:25, 25:20, 25:18, 17:25, 15:9) в първия си мач от Група А на турнира, игран тази нощ пред около 1000 зрители в зала "Флореста" в аржентинския град Тукуман.
Победихме с 3:2 Доминиканската република на Гран При
Втората среща на българките е утре (5 юни) отново през нощта от 00,10 часа българско време срещу отбора на Кения, който по-късно тази нощ играе срещу домакините от Аржентина.
Първият гейм на срещата започна по-добре за българките, които поведоха с 4:2 след силна атака и отлична блокада на Емилия Николова. Последваха атака през центъра и блок на Кандида Ариас и 4:4. "Трикольорките" обаче веднага си върнаха преднината при 7:5 след атака на капитанката на Ева Янева и грешка на доминиканките и с 8:6 след атака на Нася Димитрова. Постепенно доминиканките успяха да изравнят при 9:9 след няколко грешки на българските момичета. Равенството се запази до 11:11, след което България поведе с 13:11 след ас на Гергана Димитрова и аут на Йонкайра Пеня. Стигна се до поредно равенство при 14:14 след успешна атака на Брайелин Мартинес и контра на звездата на Доминиканската република Бетания Де Ла Крус, след което Доминикана дръпна с 16:14 след нови две грешки на "лъвиците". Въпреки усилията на българките, разликата се запази до 20:18 след блокада на Ариас. Последва ас на влязлата като резерва Ана Бинет - 21:18 и тайм-аут за Иван Сеферинов. Независимо от това, последва контра на Де Ла Крус и 22:18. България обаче успя да върне 3 точки за 22:21 след отлични изяви на Нася Димитрова, Емилия Николова и Гери Димитрова. Последва прекъсване за треньорът на Доминиканската република Маркос Квиек, след което възпитаничките му успяха да вземат гейма с 25:23 след поредна атака на Брайелин Мартинес.
В началото на втората част Доминиканската република поведе с 4:2 след два блока на Брайелин Мартинес. Последваха блок-аут на Емилия Николова и контра на Ева Янева и 4:4. Равностойната игра продължи до техническата пауза, която дойде при минимална преднина за българките - 8:7. Преднината леко нарасна при 12:10 след силна атака на Емилия Николова. "Лъвиците" успяха да запазят разликата до 16:14 след грешка в атака на Йонкайра Пеня. България увеличи разликата до 21:17 след две нови атаки блок-аут на Емилия Николова. Независимо от тайм-аута за Маркус Квиек и Доминиканската република, българските момичета без проблеми затвориха гейма в своя полза при 25:20 след отлична атака на капитанката Ева Янева.
И третия гейм тръгна отлично за българските "трикольорки", които набързо поведоха с 5:1 след атака на Гери Димитрова, отличен двоен блок на Еми Николова и Виктория Григорова и атака в аут на доминиканката Бетания Де Ла Крус. Въпреки прекъсването за Маркос Квиек, последваха контри на Григорова и Еми Николова и аут на влязлата като резерва за Доминикана Лисвел Еве и 8:1. Преднината нарасна до разгромното 10:1. Доминиканките се опитаха да намалят изоставането си, но България продължи да води до 13:4 след мощен блок-аут на Еми Николова и ас на Григорова. Последваха три точки за Доминикана за 13:7, но все пак техническото прекъсване дойде при 16:8 за България след сервис в аут на Аннерис Варгас. Последваха няколко силни минути за доминиканките, които стопиха изоставането си до 17:12. "Лъвиците" запазиха предимството си до 21:15 след пореден блок-аут и контра на Еми Николова. Доминиканките отново намалиха до 22:18 след две силни атаки на Бетания Де Ла Крус. В крайна сметка България спечели гейма с 25:18 след страхотна блокада на Нася Димитрова и поведе с 2:1.
Четвъртата част стартира по-добре за доминиканките, които бързо дръпнаха с 5:1 след контра на Брайелин Мартинес, блокада на Кандида Ариас и ас на Аннерис Варгас. Независимо от тайм-аута за Иван Сеферинов, Доминикана продължи да води до 8:5 след нов блок-аут на Мартинес. Разликата нарасна до 12:8 след поредна успешна атака на Мартинес. Преднината на Доминикана продължи да расте до 16:11 след силна контра през центъра на Ариас. Последваха грешка в атака на Еми Николова и отлична блокада на Ариас и 18:11. Момичета на Маркос Квиек запазиха предимството си до 22:15 след нова атака на Брайелин Мартинес, след което спокойно спечелиха гейма с убедителното 25:17 след грешка от сервис на Гери Димитрова и вкараха мача в тайбрек.
Петият решителен гейм започна малко по-добре за българките, които поведоха с 5:2 след грешка на Брайелин Мартинес и контра блок-аут на Еми Николова. Независимо от тайм-аута за Маркос Квиек и Доминикана, последва нова контра на Еми Николова и 6:2. Размяната на полетата пък дойде при резултат 8:4 за "лъвиците" след поредна успешна атака на Еми Николова. Разликата стана 11:6 след поредна отлична изява на Еми Николова, след което България успя да спечели тайбрека с 15:9 след атака и ас на Гери Димитрова и нова контра на Еми Николова, а с това и мача с 3:2.
Страхотен мач за българския тим изигра Емилия Николова, която заби 26 точки (1 блок, 1 ас и 50% ефективност в атака) за победата. Гергана Димитрова (3 аса, 37% ефективност в атака и 48% перфектно посрещане) и капитанката Ева Янева (1 блок, 1 ас, 31% ефективност в атака и 32% перфектно посрещане) пък добавиха съответно 16 и 15 точки за успеха. За доминиканките Брайелин Мартинес реализира 25 точки (3 блока и 49% ефективност в атака), но и това не бе достатъчно за победата.
ДОМИНИКАНСКА РЕПУБЛИКА - БЪЛГАРИЯ 2:3 (25:23, 20:25, 18:25, 25:17, 9:15)
ДОМИНИКАНСКА РЕПУБЛИКА: Ниверка Марте 1, Брайелин Мартинес 25, Бетания Де Ла Крус 13, Йонкайра Пеня 13, Кандида Ариас 11, Марианне Ферсола 2 - Уинифер Фернандес-либеро (Аннерис Варгас 4, Ана Бинет 1, Лисвел Еве 2)
Старши-треньор: Маркос Квиек
БЪЛГАРИЯ: Петя Баракова 1, Емилия Николова 26, Ева Янева 15, Гергана Димитрова 16, Нася Димитрова 10, Мира Тодорова - Мария Филипова-либеро (Виктория Григорова 6, Мирослава Паскова)
Старши-треньор: Иван Сеферинов.

ГАЛЕРИЯ от мача ДОМИНИКАНСКА РЕПУБЛИКА - БЪЛГАРИЯ 2:3 - ТУК!!!