България спаси 3 мачбола в 4-ия гейм и обърна Канада след тайбрек (ГАЛЕРИЯ)

Волейболистките на България записаха изключително волева победа над Канада с 3:2 (25:22, 22:25, 21:25, 28:26, 15:10) в мач от 3-ия кръг на турнира в Оломулц (Чехия) от Група С във втора дивизия на световното Гран При. Успехът бе 5-и от началото на турнира за възпитаничките на Иван Сеферинов, които следващата седмица са домакини на финалите във Варна.
България - Канада 3:2
Българките спечелиха първата част, водеха в резултата и във втората и третата, но допуснаха обрат и ги загубиха. Четвъртата част отново започна доре за България, но към края позволиха на канадките да стигнат до мачбол и то на цели 3 пъти. Все пак българките се справиха с трудната ситуация и взеха 4-ата част с драматичното 28:26. В тайбрека националките показаха по-висока класа и заслужено спечелиха с 15:10 и мача с 3:2 гейма.
Двубоят България - Канада, който е от 3-ия кръг на турнира в Оломулц (Чехия) от Група С във втора дивизия на световното Гран При, започна равностойно. Равенството се запази до 4:4, след като Гергана Димитрова реализира. България поведе с 5:4 след грешка на "кленовите листа". Канада дръпна с 2 точки при първото техническо прекъсване 8:6. Блокаут на Гергана Димитрова и националките отново поведоха при 11:10. Последваха 2 поредни точки и момичетата на Иван Сеферинов и Антонина Зетова поведоха с 14:11. Единичен блок на Ева Янева и 15:11. Второто техническо прекъсване дойде при 16:11 за България. Атака на капитанът на България Ева Янева направи резултата 18:14. Канада успя да намали до 16:18 след ас на Рийсър. Страхотно двойна блокада на Емилия Николова и Нася Димитрова и 201:16 за България. Наставникът на Канада Арнд Лудвиг взе прекъсване. Атака на Нася Димитрова над канадската блокада и 22:17 за България. Северноамериканките успяха да сведат разликата само до 2 точки при 21:23 и това принуди Иван Сеферинов да вземе прекъсване. България затвори първата част с 25:22.
Волейболистките на България поведоха със 7:4 в началото на втората част благодарение на атака на Ева Янева. първото техническо прекъсване дойде при 8:4 в полза на националките ни. Канада намали разликата само до една точка след мощен начален удар на Шейна Джоузеф - 8:9. Канада успя да изравни при 9:9, но мощна атака на Ева Янева отново даде преднина на България - 10:9. При 12:10 в игра се появи и Виктория Григорова. “Кленовите листа” отново изравниха при 12:12 и 13:13. Канада поведе с 16:15 при второто техническо прекъсване. България отново излезе напред с 21:20 след мощна атака над блокадата на Гергана Димитрова. Страхотна блокада и Канада пак поведе - 22:21. Българските волейболистки изравниха при 22:22. Възпитаничките на Арнд Лудвиг обаче записаха 3 поредни точки и спечелиха втората част с 25:22.
Националките започнаха устремно 3-ия гейм и поведоха с 5:1 след страхотна двойна блокада и атака в аут на Брейсбъз. Първото техническо прекъсване дойде при 8:5 за България. Българските волейболистки зачестиха грешките в атака и Канада успя да намали до 11:12. Три поредни точки и “кленовите листа” поведоха с 13:12. Иван Сеферинов взе таймаут за България. Последваха две поредни точки и България отново поведе при 14:13 и 15:14. Страхотна канадска блокада възстанови равенството за 15:15. Момичетата ни поведоха с 16:15 при второто техническо прекъсване. Перфектна двойна блокада даде аванс от 3 точки на България при 18:15. Атака в аут на Емилия Николова и равенство 18:18. Страхотна комбинация на канадките и те поведоха с 20:19. При следващото разиграване Ева Янева атакува в мрежата… 19:21. Последва прекъсване за България. Мощна атака на Джоузеф и Канада дръпна с 4 точки при 23:19. Канада стигна до геймбол при 24:21. Момичетата на Арнд Лудвиг спечелиха и 3-ия гейм с 25:21.
Българките отново започнаха уверено в началото на 4-ата част и поведоха с 6:2 след два поредни аса на Виктория Григорова. Перфектна блокада на Григорова и 8:5 за България при първото техническо прекъсване. Последваха 3 поредни точки за Канада и равенство при 8:8 след атака на Микаела Рийсър. България отново поведе след атака над блокадата на Виктория Григорова - 11:9. Емилия Николова направи резултата 12:11. Канада успя да изравни при 13:13 след грешка в атака ни. Второто техническо прекъсване дойде при 16:14 за българските волейболистки. Атака в аут на Дейниъл Смит и България поведе с 18:14. Последва прекъсване за Канада, а след него още 2 точки за България и 20:14. Атака в аут на националките и 19:22, което принуди Иван Сеферинов да вземе прекъсване. Ас на Мари-Алекс Беланже и 21:22 и ново прекъсване за България. Българките поведоха с 23:22, то канадска блокада изравни резултата до 23:23. “Кленовите листа” стигнаха до мачбол при 24:23. Ева Янева и компания го спасиха за 24:24, но Канада стигна до втори мачбол при 25:24. Мощна българска атака и 25:25. Шейна Джоузеф изведе канадките до мачбол №3 - 26:25. България успя да спаси и него и изравни при 26:26, след като Даниеле Брисебоа би прекалено дълъг начален удар. Националките стигнаха до геймбол при 27:26 и успяха да го затворят още при първия опит - 28:26.
Канадските волейболистки поведоха в началото на тайбрека с 3:2 след добра блокада. България успя да изравни при 5:5 след страхотно разиграване. Ева Янева и съотборничките й успяха да поведат с 8:7 при техническото прекъсване. България поведе с 11:8 след мощна атака от втора линия на Еми Николова. Страхотно пусната топка от Петя Баракова изненада канадките 13:9. България стигна до мачбол при 14:9 и успя да го затвори още при следващото разиграване - успех с 15:10 в тайбрека и с 3:2 гейма в мача.

БЪЛГАРИЯ - КАНАДА 3:2 (25:22, 22:25, 21:25, 28:26, 15:10)
БЪЛГАРИЯ: Петя Баракова 3, Емилия Николова 21, Ева Янева 17, Гергана Димитрова 7, Вероника Бежандолска 4, Нася Димитрова 9 - Мария Филипова-либеро (Лора Китипова 3, Мирослава Паскова 6, Виктория Григорова 8, Юлия Иванова)