Франция продължава непобедена в Световната лига (видео)

Европейският волейболен шампион Франция продължава да е непобеден в тазгодишната Световна лига. Воденият от треньора Лоран Тили тим се наложи над Русия с 3:1 (25:12, 22:25, 25:21, 25:18) в първия си мач от турнира в Група F1 на първа дивизия, на който са домакини, игран късно снощи в Двореца на спорта в По.

Така французите все още не са усещали вкуса на загубата като имат 4 победи от 4 мача. За "Сборная" пък това е трето поражение в Лигата. Днес (10 юни) Франция ще играе срещу олимпийския вицешампион Италия, който снощи загуби от САЩ с 0:3 гейма, докато Русия ще излезе срещу американците.

Франция започна мощно и постепенно поведе с 14:8 след силна игра на Стефан Бойер, Жулиен Линеел и Тревор Клевено в атака и на сервис. Посрещането на "Сборная" продължи да се пропуква и в крайна сметка "петлите" взеха гейма с разгромното 25:12. Европейските шампиони продължи да налагат играта си и във втората част и дръпнаха с 16:13. След това момчетата на Лоран Тили допуснаха отпускане, което позволи на Русия да направи серия от 7 безответни точки и да стигне до 24:20. Така руснаците успяха да изравнят геймовете на 1:1 след 25:22. Въпреки лекото отпускане в предишната част Франция поведе и в третия гейм със 17:10 благодарение на Тревор Клевено. Този път домакините не допуснаха изненада и поведоха с 2:1 след 25:21. Подобно на третия гейм, така и в четвъртата част "петлите" дръпнаха със 17:10 след отлични изяви на Тревор Клевено и разпределителя Бенжамен Тонюти. Това напълно пречупи руснаците и Франция спечели спокойно с 25:18 и 3:1 след нова атака на Стефан Бойер.

Най-полезен за Франция отново бе новоизгряващата звезда Стефан Бойер с 20 точки (1 блок, 3 аса и 62% ефективност в атака) за победата. Тревор Клевено добави още 16 точки (4 блока, 52% ефективност в атака и 5% перфектно посрещане) за успеха. За руснаците Дмитрий Волков (2 аса, 42% ефективност в атака и 31% перфектно посрещане) и Илияс Куркаев (4 блока и 62% ефективност в атака) се отчетоха с по 12 точки.

ФРАНЦИЯ - РУСИЯ 3:1 (25:12, 22:25, 25:21, 25:18)
ФРАНЦИЯ: Бенжамен Тонюти 3, Стефан Бойер 20, Тревор Клевено 16, Жулиен Линеел 9, Кевин Льо Ру 12, Никола Льо Гоф 5 - Женя Гребенников-либеро 1 (Жан Патри 2, Антоан Бризар, Тибо Росар 6)
Старши-треньор: Лоран Тили
РУСИЯ: Дмитрий Ковальов 3, Максим Жигалов 8, Денис Бирюков 2, Дмитрий Волков 12, Иля Власов 7, Илияс Куркаев 12 - Роман Мартинюк-либеро (Сергей Антипкин 4, Егор Феоктистов 7)
Старши-треньор: Сергей Шляпников.