Йоханес Бьо се провъзгласи за идиот

"Аз съм пълен идиот", заяви норвежкият биатлонист Йоханес Бьо, след като научи, че заради него в масовия старт на световното в Хохфилцен няма да вземе участие сънародникът му Ларс Хелге Биркеланд.

Бьо си беше осигурил вече участие, но го изпревари с 2,4 секунди в индивидуалния старт и така го лиши от възможността да се класира за най-престижната надпревара, в която вземат участие 30-те най-добри биатлонисти. Така последното 30-о място зае словенецът Клемен Бауер с 33 точки, докато норвежецът остана 31-и с 32 точки.

"Досадна история. Ларс Хелге много искаше да кара в масовия старт", коментира треньорът на Норвегия Егил Кристиансен.

В масовия старт участват шестимата медалисти, девет с най-високо класиране в световната купа и 15-и най-добре представили се на световното първенство. Сред 30-те на старта в неделя ще застанат и българите Красимир Анев и Владимир Илиев. На първенството през 2015 г. в Контиолахти бе историческото първо участие на българин при мъжете в елитната дисциплина. В пионер се превърна Илиев. Във Финландия той стана 6-и и 8-и в спринта и преследването, а в масовия старт се нареди 25-и.