Барса запази статута "непобеден" след борба в "басейна" на градския враг (видео+галерия)

Отборът на Барселона остана без поражение в Примера, след като извоюва 1:1 при гостуването си на Еспаньол в дерби от 22-ия кръг на Ла Лига. Срещата се игра при много тежки условия - силен дъжд и много локви, които направиха топката неузнаваема. Двубоят беше лишен от голови положения, но двата тима все пак успяха да си вкарат. Жерард Морено откри за "перикитос" в 66-ата минута, а най-мразеният от "еспаньолци" Жерард Пике изравни в 82-ата минута.

Момчетата на Ернесто Валверде подобриха клубния си рекорд на най-добър старт на сезона в Примера - 18 победи и 4 равенства. С ремито Барса временно дръпна с 12 точки пред втория Атлетико Мадрид и с 19 пред Реал Мадрид, като и двата тима са с мач по-малко.

Лионел Меси получи почивка и седна на пейката. Ернесто Валверде заложи на Луис Суарес и Пако Алкасер в предни позиции. В халфовата линия си партнираха Андрес Иниеста и Филипе Коутиньо. Кике Санчес Флорес разчиташе на 4-2-3-1 с Жерард Морено като централен нападател, подкрепян от Лео Баптищао, Естебан Гранеро и Хосе Мануел Хурадо.

Еспаньол - Барселона@@@

Още във втората минута Луис Суарес създаде голова опасност. Люка Дин подаде към Алкасер, който намери уругваеца, а след акробатично изпълнение топката не намери целта. В 11-ата Алкасер центрира отдясно, а номер 9 на Барса не успя да отклони добре и кълбото попадна в ръцете на Диего Лопес. Две минути по-късно Андрес Иниеста измисли хубаво далечно подаване, но топката беше трудна за овладяване и Алкасер не се справи.

Като цяло играта беше спокойна и атаките рядко се изостряха. В 22-ата Дин върна към непокрития Коутиньо, който фалцира топката от 19 метра към горния далечен ъгъл и разтресе напречната греда. В 26-ата Баптищао получи пространство за удар, отправи тежък шут, при който Марк-Андре тер Стеген се разколеба, но в крайна сметка улови от втория път.

Постепенно "папагалчетата" тръгнаха по-смело напред. В 33-ата Жерард Морено изпусна момента за пас назад, предпочете удар, топката се отклони от Жерард Пике, а впоследствие Дин внимаваше и изби на втора греда. По-малко от минута по-късно Марк Наваро центрира отдясно, Баптищао спечели високата битка с Нелсон Семедо, но с глава насочи над гредата.

В 37-ата Пике загуби топката, получи се контранападение, което беше пресечено от номер 3 на "лос кулес". Съдията не видя нарушение, а повторенията показаха, че Пике държи продължително Баптищао. В 43-ата Луис Суарес шутира от 30-метров фал - топката прелетя на сантиметри от напречната греда. Като цяло първото полувреме беше изравнено с лек превес на гостите от "Камп Ноу".

Еспаньол - Барселона 1:1@@@

Едва 30 секунди след подновяването на играта топката беше в мрежата на "синьо-червените", но гол нямаше. Баптищао беше изведен, финтира вратаря, но допусна топката да напусне пределите на игрището. Теренът стана още по-тежък през второто полувреме и сериозно затрудняваше опитите за атаки на двата отбора. В 59-ата Ернесто Валверде пусна в игра Лионел Меси, заменяйки Алкасер. В 61-ата Коутиньо изведе Луис Суарес в наказателното поле, уругваецът се завъртя и стреля от трудна позиция - в ръцете на Лопес.

В 66-ата Серхио Гарсия напредна отдясно и центрира, Пике протегна високо крак, но не успя да спре Жерард Морено, който отбеляза с глава. Тер Стеген можеше да се намеси и по-добре - 1:0. Акциите на Барса завършваха далеч преди наказателното поле. В 78-ата реферът сякаш ощети домакините, отсъждайки аут вместо корнер при борба между Баптищао и Пике.

В 82-ата "блаугранас" стигнаха до изравняване. След центриране от статично положение Пике беше заел точната позиция и отбеляза с глава 1:1. Номер 3 на Барса очаквано отпразнува бурно под освиркванията от трибуните. В края на двубоя се получи мелле, като Самюел Юмтити се оплака от расистки подвиквания. В 93-ата минута домакините изявиха претенции за дузпа. Серхио Гарсия падна след контакт с Юмтити. Френският бранител постави ръката си върху рамото на номер 9, но нападателят сякаш заскъсня с падането. Положението остана като спорно.

В крайна сметка Барса на Валверде остава без поражение в Ла Лига след 22 кръга. Единствените загуби на отбора през този сезон са от Еспаньол за Купата на краля и от Реал Мадрид за Суперкупата на Испания.