Кошмар за китайците в Международния шампионат по снукър

Финалистът на Световното първенство през 2000 и 2005 година и шампион от “Мастърс” 2000 и Шампионата на Обединеното кралство по снукър през 2003-а Матю Стивънс върна часовника назад и напомни за най-добрите си години, елиминирайки местния фаворит Дин Дзюнхуей с 6:5, за да стигне четвъртфиналите в Международния шампионат в Китай.

41-годишният уелсец вече не е сред елита на джентълменския спорт, но въпреки това е нежелан съперник за всекиго и точно това усети първата щека на Азия. Дин водеше с 3:1, но допусна обрат и отстъпи в заключителния 11-и фрейм, поради което се присъедини към отпадналите по-рано през деня китайци Ян Бинтао (1:6 от Джъд Тръмп) и Юан Суджин (4:6 от Нийл Робъртсън). И докато другите двама представители на домакините отпаднаха от по-знакови фигури в снукъра, то Дин беше в ролята на фаворит не само в мача със Стивънс, но и за спечелването на титлата.

Уелсецът се свлече до 56-о място в световната ранглиста, но благодарение на впечатляващи брейкове от 61, 67 и 127 обърна резултата от 1:3 до 5:4 в своя полза. Дин направи поредица от 66, за да изравни на 5:5, но в решителния фрейм визитата му струваше само 29 точки. Дълга червена вдъхнови Стивънс да направи печеливш брейк от 63 и за първи път от 2014 година (Australian Open) да стигне четвъртфиналите на ранкинг турнир.

“Огромна победа за мен, никога не бях побеждавал Дин и да го направя от 1:3 пред китайска публика ми дава много увереност. Не играя добре тази седмица, но ето докъде стигнах”, каза Стивънс, който ще срещне един от най-бавните играчи в световния тур - Мартин О’Донъл.