Властелинът Германия се измъкна от пепелта срещу Швеция (видео + галерия)

Световният шампион Германия се измъкна в 95-ата минута и победи с 2:1 Швеция в среща от група F на Световното първенство, играна в Сочи. Тони Кроос отбеляза в последния дъх на двубоя, когато Маншафтът беше с човек по-малко след червен картон на Жером Боатенг в 82-ата минута. Ола Тойвонен откри резултата в 32-ата, а Марко Ройс изравни в 48-ата. Още в 12-ата минута шведите имаха сериозни претенции за дузпа, неуважени от съдията Марчиняк. При равенство със скандинавците германците щяха да имат минимални шансове за продължаване напред. Сега Бундестимът държи съдбата в своите ръце.
Йоги Льов направи сериозни промени в състава след поражението от Мексико. Месут Йозил и Сами Кедира отстъпиха своите места на Марко Ройс и Себастиан Руди. Тимо Вернер поведе нападението на Германия, подкрепян по крилата от Томас Мюлер и Юлиан Дракслер. Антонио Рюдигер замени невъзстановения Матс Хумелс.
"Трите корони" подредиха схема 4-4-2 с Маркус Берг и Ола Тойвонен в нападение. Виктор Линдельоф влезе в центъра на защитата до Томас Гранквист.
mСрещата започна с превъзходен голов шанс пред вратата на Олсен. Тимо Вернер се възползва от грешка на Гранквист и подаде в малкото наказателно поле, където Дракслер не успяха да вкарат отблизо, тъй като топката беше избита почти от голлинията. В деветата Йошуа Кимих изведе превъзходно Ройс, който потърси успоредно на голлинията подаване, но Линдельоф изпревари Вернер.
В 12-ата шведите се измъкнаха от примката на Бундестима и създадоха брилянтна възможност пред вратата на Мануел Нойер. Берг се устреми към наказателното поле и беше избутан в гръб от Жером Боатенг точно в момента на удара. Стражът на германците избра добра позиция и блокира шута. Шведите имаха сериозни претенции за дузпа, но съдията Марчиняк не видя нарушение.
След тази ситуация Маншафтът продължи да диктува темпото и атаките му да бъдат сериозна заплаха за защитата на северняците. В 31-ата Льов беше принуден да пусне Илкай Гюндоган заради контузия в главата на Руди. Минута по-късно световният шампион получи гол. Тони Кроос допусна груба грешка при изнасянето на топката, кълбото много бързо стигна до Тойвонен, а Рюдигер не успя да блокира прехвърлящия удар, при който Нойер беше матиран - 0:1.
В 39-ата Гюндоган шутира, топката рикошира, а Олсен с мъка успя да избие. Секунда по-късно Мюлер можеше да добави в мрежата, но беше притиснат от защитник, а топката се търкулна много близо до гредата, но в аут.
В 44-ата шведите отново опряха нож в тила на германската защита. Този път Йонас Хектор се справи, устоявайки на финта на Клаесен, след който щеше да последва удар отблизо или голово подаване. Минута по-късно включилият се Боатенг хитро потърси нисък изстрел към близкия ъгъл. Вратарят беше далеч, ала кълбото отново премина от външната страна на гредата.
Във втората добавена минута Маркус Берг стреля великолепно с глава, но Нойер майсторски протегна ръка и се справи с опасността секунда преди края на полувремето. Статистиката на полувремето показа огромно преимущество на Бундестима при владението на топките. Германците създадоха няколко много добри положения, но допуснаха пробойни пред вратата на Нойер.
Марио Гомес започна второто полувреме за сметка на разочаровалия Дракслер. Германците съумяха да изравнят още в 48-ата минута. Вернер тръгна отляво и центрира, Гомес не успя да стреля, но вдигна кълбото за Ройс, който някак с коляно насочи в мрежата за 1:1.
Попадението вдъхнови световните шампиони. В 49-ата Кроос шутира от дистанция, топката рикошира, заблуди Олсен и той я изгледа как минава много близо до гредата. В 51-ата Кроос центрира от статично положение, а Мюлер стреля опасно на първа греда, търсейки близкия ъгъл. Топката премина много близо до целта, излизайки в аут.
mВ 61-ата поднесе страхотна ниска топка пред малкото наказателно поле, където Ройс и Гомес бяха свободни. Халфът на Борусия (Дортмунд) избърза с крачката и опита атрактивен удар с пета, насочвайки покрай далечната греда и пропилявайки златен голов шанс. Две минути по-късно Кроос получи за удар пред наказателното поле, замахна с десния крак, влезе по-навътре и стреля с по-слабия си ляв крак - в крака на бранител.
В 66-ата Кимих се отличи с ново коварно центриране, а вратарят Олсен не се намеси убедително и имаше късмет топката да не попадне в германски футболист. В 68-ата Гомес изпусна от чиста позиция на четири метра от голлинията. Страничният флаг беше вдигнал засада и това анулира положението. Повторенията показаха, че засадата е доста спорна.
В 72-ата Тимо Вернер влезе в наказателното поле и центрира в малкото наказателно, а защитник на "тре кронур" едва не си отбеляза автогол. В 76-ата Емил Форсберг отправи хубав удар от въздуха от около 22 метра - Нойер внимаваше и улови. В 81-ата Томас Мюлер много хитро центрира по земя към първа греда, където Вернер стреля от движение, пращайки топката над гредата. Минута по-късно Боатенг беше изгонен с втори жълт картон за по-грубо влизане. В 83-ата Нойер се подхлъзна, но въпреки това успя да боксира топката.
В 87-ата Марио Гомес получи своя голям шанс, но го пропусна. Нападателят се извиси и стреля с глава от седем метра. Топката беше над главата на вратаря и стражът успя да избие. В 90-ата Юлиан Дракслер едва не счупи страничната греда с мощна туалка от 22 метра. При добавката Вернер беше в засада.
В последната пета минута от добавеното време Вернер спечели нарушение встрани от наказателното поле. Шведите очакваха центриране от Кроос, той обаче разигра късо и потърси техничен удар по диагонала. Изстрелът на германския халф беше прекрасен и топката беше пратена в горния ъгъл, далеч от ръцете на Олсен - 2:1.
Германия изкова много ценни три точки и продължава да брани короната си. В последния двубой от групата момчетата на Льов трябва да спечелят срещу Южна Корея, за да си осигурят продължаване напред и почти сигурно ще бъдат осминафиналисти.

Германия: Нойер; Кимих, Боатенг, Рюдигер, Хектор (87 - Брант); Руди (31 - Гюндоган), Кроос; Мюлер, Ройс, Дракслер (46 - Гомес); Вернер
Швеция: Олсен; Лустиг, Линдельоф, Гранквист, Аугустинсон; Клаесон (74 - Дурмаз), Ларсон, Елдал, Форсберг; Берг (90 - Исаак), Тойвонен (78 - Гуидети)