Шампионско изпълнение за финал на ансамбъла на Европейското

Момичетата от българския ансамбъл успяха да се съберат за последното изпълнение във финала с топки и въжета и завършиха участието си на Европейското първенство по художествена гимнастика в Гуадалахара със злато, след като изиграха отново много трудно съчетание и с леки грешки извоюваха титлата с 22.825 точки, като получиха 14.200 за трудност. За златните отличия се пребориха възпитаничките на Весела Димитрова и Михаела Маевска в състав Симона Дянкова, Елена Бинева, Мадлен Радуканова, Лаура Траатс и Стефани Кирякова.

Сребърното отличие на топки и въжета извоюваха шампионките на пет обръча от Италия, които също изиграха великолепно съчечание и заслужиха второто място с 22.350 точки. Страхотен пробив направи ансамбълът на Азербайджан, който успя да се пребори за третото място с 20.350 точки.
Отборът на Русия, който стана шампион в многобоя, допусна много грешки и завърши едва седми с 18.000 точки. С това изпълнение българските гимнастички показаха страхотен характер, след като допуснаха грешки вчера на топки и въжета и завършиха на трето място в многобоя, а по-рано днес имаха и неточности на финала с пет обръча.
На финала на пет обръча българският ансамбъл се класира на четвърто място с 21.250 точки, от които 13.400 за трудност. Европейската титла на обръчи спечели Италия с 22.350 точки. На второ място е Украйна с 22.100 точки, а едва на трета позиция остана Русия с 21.600 точки. Рускините също допуснаха грешки и като цяло не се представиха на ниво днес.
Така до момента България има общо четири медала от континенталното първенство - днес злато на ансамбъла на финала на три топки и две въжета, сребро на Татяна Воложанина на финала на обръч при девойките, както и две бронзови отличия в многобоя при ансамблите и в отборната надпревара вчера.
От 16.00 до 20.30 часа е надпреварата за многобоя при жените с участието на Катрин Тасева и Невяна Владинова.