Лайпциг и Нагелсман се събудиха от сладкия сън

Лайпциг и Нагелсман се събудиха от сладкия сън

Съвсем наскоро Юлиан Нагелсман накара своите футболисти да седнат и да изслушат дълга презентация върху значението на наспиването за представянето на спортиста. И би било простено на привържениците на РБ Лайпциг, ако са си помислили, че играчите са взели твърде присърце чутото след периода на зимен сън в Бундеслигата покрай празниците. Защото само проблясъците на влезлия в суперформа Тимо Вернер срещу Унион (Берлин) ги спасиха от това да намалят точковата си преднина на върха на таблицата.

Седмица по-късно отборът все още изпитваше трудности да е в постоянно будно състояние, макар че този път положението се преобърна. Момчетата на Нагелсман започнаха на пълни обороти в типичния си за последните няколко години стил и напънаха Айнтрахт (Франкфурт), като още до почивката бяха отправили цели 12 удара към вратата на съперника. Проблемът беше, че бяха контрирани от красивия гол на Алмами Туре и така и не изглеждаха като да са в състояние да се възстановят от този нокдаун, а в добавеното време Филип Костич ги довърши.

След вкарването на поне по три попадения в предходните девет мача от Бундеслигата това си беше същинско посичане. Футболистите на Лайпциг признаха, че са били извадени от равновесие от своите „корави“, по думите на вратаря Петер Гулаши, противници, а Конрад Лаймер похвали Айнтрахт, че „се защитаваше добре от първата до последната секунда“.

Зверски амбициозният треньор на Лайпциг обаче нямаше никакво намерение да опрощава своите. Въпросът, каза той, е дали те искат да изкачат върха, или да останат в подножието и да се наслаждават на красивата гледка оттам. Нагелсман не скри от медиите и това, че възпитаниците му не хвърлят нужните усилия в тренировките, като според него това им струва скъпо в мачовете. Подобни атаки са нож с две остриета за всеки треньор, ала младият специалист обясни красноречиво хода си: „От време на време трябва да човъркаш в раната.“ Неговите момчета, смята той, не са на нивото на конкурентите си от Байерн (Мюнхен) и Борусия (Дортмунд), затова трябва да използват всяка минутка на тренировъчния терен, за да се доближат до тях.

При все това така и не остана усещането, че проблемът е в липсата на усърдие. „Колко е хубаво, когато футболните професионалисти се вслушват в своите треньори – написа в неделя сутрин Петер Хес от „Франкфуртер Алгемайне“. – Нагелсман бе посъветвал своя отбор преди мача да мисли не толкова за тактическите елементи, колкото за това да е на точното емоционално ниво.“

Човек се чудеше дали РБ Лайпциг не бе толкова обзет от идеята за физическо себераздаване, че чак да пренебрегне своите по-обичайни силни страни. Предишната седмица тимът помете Унион благодарение на порив от адреналин и на блестящия Вернер, а не с някаква особена промяна на цялостния подход. Във Франкфурт бе направен опит за същото след чудесния шут на Туре, но този път остана усещането, че само се въртят безплодни кръгчета около добре подготвен за обсада съперник. Старши треньорът на домакините Ади Хютер си призна, че неговите момчета са били очевидно по-слабият отбор преди почивката, макар че генерално подготовката им за случая бе очевидно успешна.

Айнтрахт по принцип нямаше как да не се лута в първата половина от сезона, докато се опитва да замени вълшебното нападателно трио от Лука Йович, Анте Ребич и Себастиан Але. И когато изглеждаше, че нещата се разбиват преди зимната ваканция, през 2020 г. се бележи явен напредък. Това е втора поредна победа, дошла отчасти и заради някои големи завръщания. Кевин Трап, който се стремеше да прати зад гърба си някои посредствени свои изяви, бе с огромна роля преди почивката, а Давид Абрахам също изглежда добре след изтърпяването на дългото си наказание за странната си атака срещу Кристиан Щрайх от Фрайбург.

И после Туре. Джибрил Соу разкри как миналата седмица в Хофенхайм френският десен бек бил бъзикан в съблекалнята след пропускането на „огромно положение“. Туре се закани да поправи нещата, ала никой не си представяше, че ще го стори по точно такъв начин. Бившият бранител на Монако изглеждаше добре с промяната към система със защитна четворка (1-4-4-1-1) и отборът бе като цяло солиден така. Неговият снаряд, дотолкова неочакван, че накара Бас Дост да се разсмее при обсъждането му след мача по телевизията, бе просто добре дошъл бонус.

На Нагелсман и възпитаниците му обаче не им бе до смях, дори и в седмица, в която спечелиха надпреварата за испанския талант Дани Олмо. На Лайпциг предстоят сблъсъци с Борусия (Мьонхенгладбах) и Байерн. Бързо ще разберем дали тимът има нужния манталитет да продължи към върха и да го изкачи, или ще съзерцава красоти от подножието.

Анди Брасел, „Гардиън“

Последвайте каналите ни в:

Carlsberg "Домът на Феновете" е новата секция на Sportal.bg за игри. С регистрацията си Вие ще можете да персонализирате Вашето съдържание и да участвате в нашите игри за страхотни награди.

Регистрирай сe

Още от Футбол свят

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти