Ливърпул изнесе шампионско представление, след което вдигна мечтаната титла (видео + галерия)

Шампионът на Англия Ливърпул изнесе страхотно представление в последния си мач на "Анфийлд" през този сезон, в който победи с 5:3 Челси. Зрелищният успех и красивите голове обаче бяха само предястието за мърсисайци, които след последния съдийски сигнал получиха чаканата в продължение на 30 години титла в Премиър лийг. Новият шампион бе коронясан на специална платформа, издигната на емблематичната трибуна "Коп", където клубната легенда сър Кени Далглиш връчи трофея на капитана Джордан Хендерсън. @@@
Наби Кейта (23'), Трент Александър-Арнолд (38'), Жоржиньо Вайналдум (43'), Роберто Фирмино (55') и Алекс Окслейд-Чембърлейн се разписаха за тима на щастливия Юрген Клоп, а Оливие Жиру (45+3'), Тами Ейбрахам (61') и Кристиан Пулишич (73') направиха мача толкова интересен с голове за Челси. Този резултат обаче остави лондончани на четвърта позиция във временното класиране с еднакъв брой точки, но по-лоша голова разлика от Манчестър Юнайтед. Това означава, че битката за топ 4 ще се реши в последния кръг, когато Лестър приема "червените дяволи", а Челси посреща Уулвърхамптън. Интересното е, че именно Челси официализира титлата на Ливърпул с победата си над Манчестър Сити на 25 юни. Двамата мениджъри бяха направили само по една промяна в своите състави в сравнение с мачовете с Арсенал и Манчестър Юнайтед. Наби Кейта започна в халфовата линия на Ливърпул за сметка на Алекс Окслейд-Чембърлейн. Джеймс Милнър се завърна сред резервите, след като се възстанови от контузия. Кепа Арисабалага бе на вратата на Челси, където замени Вили Кабайеро, който бе титуляр в полуфинала за ФА Къп. Гостите действаха във формация с трима бранители  и четирима халфове пред тях, които се опитваха да уплътняват максимално пространствата в своята половина и опитваха да атакуват предимно по фланговете. Ливърпул малко по малко налагаше волята си и в 23-тата минута шампионите поведоха. Вилиан сгреши с едно подаване  в своята половина, притиснат от Кейта. След това самият гвинеец направи две-три крачки и изстреля истински снаряд от  около 22 метра. Топката чукна горната греда, след което влезе по красив начин във вратата на Кепа - 1:0. В 29-ата минута мърсисайдци организираха страхотна скоростна атака, но в последния момент Фирмино сбърка с паса към Мане. Малко след това сенегалецът овладя меко прехвърлящо подаване на Вайналдум, след което падна, след като бе побутнат в гръб от Аспиликуета. Домакините поискаха дузпа, но такава не бе отсъдена. В 32-рата минута Маунт прати топката във вратата на Алисон, но този гол правилно бе отменен заради засада. Ливърпул продължи да контролира мача. В 38-ата минута Александър-Арнолд изпълни по блестящ начин пряк свободен удар, удвоявайки аванса на домакините. Кепа изобщо не успя да реагира, а гостите имаха претенции, че Ковачич не е извършил нарушение срещу Мане за фаула, от който падна втория гол. @@@ Пет минути след това преднината на Ливърпул бе увеличена.  Отбраната на Челси не успя да се справи с центриране от корнер на Александър-Арнолд. Опитът за изчистване рикошира в ръката на Жоржиньо, след което Вайналдум намери топката от въздуха - 3:0. В 50-ата минута Салах пропусна страхотна възможност да отбележи четвърти гол, след като излезе очи в очи с Кепа, но ударът му с външен фалц се оказа изключително неточен. Четвъртият гол обаче стана факт в 55-ата минута, когато Александър-Арнолд по превъзходен начин центрира отдясно, Фирмино изскочи между централните защитници и засече с глава, вкарвайки първото си попадение на "Анфийлд" през този сезон. В 73-тата минута Пулишич доближи Челси на гол от Ливърпул. Хъдсън-Одой центрира отдясно, а крилото на лондончани овладя, обърна се и стреля в горния десен ъгъл. В добавеното време Ван Дайк пропусна чиста възжност за шести гол.  За трети пореден сезон Ливърпул остана непобеден на "Анфийлд" в двубой от Премиър лийг. СТАТИСТИКА ТУК! ФОТОГАЛЕРИЯ ТУК!