Ливърпул изнесе шампионско представление, след което вдигна мечтаната титла (видео + галерия)

Шампионът на Англия Ливърпул изнесе страхотно представление в последния си мач на "Анфийлд" през този сезон, в който победи с 5:3 Челси. Зрелищният успех и красивите голове обаче бяха само предястието за мърсисайци, които след последния съдийски сигнал получиха чаканата в продължение на 30 години титла в Премиър лийг. Новият шампион бе коронясан на специална платформа, издигната на емблематичната трибуна "Коп", където клубната легенда сър Кени Далглиш връчи трофея на капитана Джордан Хендерсън.
Наби Кейта (23'), Трент Александър-Арнолд (38'), Жоржиньо Вайналдум (43'), Роберто Фирмино (55') и Алекс Окслейд-Чембърлейн се разписаха за тима на щастливия Юрген Клоп, а Оливие Жиру (45+3'), Тами Ейбрахам (61') и Кристиан Пулишич (73') направиха мача толкова интересен с голове за Челси. Този резултат обаче остави лондончани на четвърта позиция във временното класиране с еднакъв брой точки, но по-лоша голова разлика от Манчестър Юнайтед. Това означава, че битката за топ 4 ще се реши в последния кръг, когато Лестър приема "червените дяволи", а Челси посреща Уулвърхамптън.
Интересното е, че именно Челси официализира титлата на Ливърпул с победата си над Манчестър Сити на 25 юни.
Двамата мениджъри бяха направили само по една промяна в своите състави в сравнение с мачовете с Арсенал и Манчестър Юнайтед. Наби Кейта започна в халфовата линия на Ливърпул за сметка на Алекс Окслейд-Чембърлейн. Джеймс Милнър се завърна сред резервите, след като се възстанови от контузия. Кепа Арисабалага бе на вратата на Челси, където замени Вили Кабайеро, който бе титуляр в полуфинала за ФА Къп.
Гостите действаха във формация с трима бранители  и четирима халфове пред тях, които се опитваха да уплътняват максимално пространствата в своята половина и опитваха да атакуват предимно по фланговете.
Ливърпул малко по малко налагаше волята си и в 23-тата минута шампионите поведоха. Вилиан сгреши с едно подаване  в своята половина, притиснат от Кейта. След това самият гвинеец направи две-три крачки и изстреля истински снаряд от  около 22 метра. Топката чукна горната греда, след което влезе по красив начин във вратата на Кепа - 1:0.
В 29-ата минута мърсисайдци организираха страхотна скоростна атака, но в последния момент Фирмино сбърка с паса към Мане. Малко след това сенегалецът овладя меко прехвърлящо подаване на Вайналдум, след което падна, след като бе побутнат в гръб от Аспиликуета. Домакините поискаха дузпа, но такава не бе отсъдена.
В 32-рата минута Маунт прати топката във вратата на Алисон, но този гол правилно бе отменен заради засада.
Ливърпул продължи да контролира мача. В 38-ата минута Александър-Арнолд изпълни по блестящ начин пряк свободен удар, удвоявайки аванса на домакините. Кепа изобщо не успя да реагира, а гостите имаха претенции, че Ковачич не е извършил нарушение срещу Мане за фаула, от който падна втория гол.
Пет минути след това преднината на Ливърпул бе увеличена.  Отбраната на Челси не успя да се справи с центриране от корнер на Александър-Арнолд. Опитът за изчистване рикошира в ръката на Жоржиньо, след което Вайналдум намери топката от въздуха - 3:0.
В добавеното време Оливие Жиру върна едно попадение. Вилиан бе оставен да стреля отблизо, Алисон успя да избие, но след това французинът направи добавка.

В 50-ата минута Салах пропусна страхотна възможност да отбележи четвърти гол, след като излезе очи в очи с Кепа, но ударът му с външен фалц се оказа изключително неточен.
Четвъртият гол обаче стана факт в 55-ата минута, когато Александър-Арнолд по превъзходен начин центрира отдясно, Фирмино изскочи между централните защитници и засече с глава, вкарвайки първото си попадение на "Анфийлд" през този сезон.
Лампард реагира и замени и тримата си офанзивни футболисти. Пулишич, Ейбрахам и Хъдсън-Одой влязоха. Това веднага даде резултат. В 61-вата минута Пулишич проби по чудесен начин отляво, елиминирайки Арнолд и Гомес, след което поднесе топката на крака на Ейбрахам, който засече отблизо.

Малко след това американецът пропусна още една добра възможност за гостите.
В 73-тата минута Пулишич доближи Челси на гол от Ливърпул. Хъдсън-Одой центрира отдясно, а крилото на лондончани овладя, обърна се и стреля в горния десен ъгъл.
Това не беше всичко. В 84-тата минута Ливърпул организира мълниеносна контра. Челси изпълняваше свободен удар в опасна близост до наказателното поле на мърсисайдци. Домакините спечелиха топката, след което Робъртсън проби с изключителна скорост отляво и центрира в наказателното поле. Къртис Джоунс се размина с топката, но Окслейд-Чембърлейн засече с мощен шут на далечната греда.

В добавеното време Ван Дайк пропусна чиста възжност за шести гол.

За трети пореден сезон Ливърпул остана непобеден на "Анфийлд" в двубой от Премиър лийг.