112-ият в света измъчи Надал в петсетов трилър

Шампионът от 2009 година Рафаел Надал преодоля много трудно втория кръг на Откритото първенство на Австралия. Поставеният под номер 3 испанец надделя над 112-ия в световната ранглиста американски квалификант Тим Смичек с 6:2, 3:6, 6:7 (2), 6:3, 7:5. Двубоят продължи 4 часа и 12 минути.28-годишният испанец имаше физически проблеми и допусна нетипичните за него 7 двойни грешки. Бившият №1 в света и носител на 14 титли от "Големия шлем" направи 3 аса и бе пробит 5 пъти в мача, докато съперникът му пласира 15 аса и загуби 7 пъти подаането си. Рафа допусна 53 непредизвикани грешки - с 3 повече от съперника си. Американецът записа 64 уинъра срещу 43 на испанеца, но въпреки това испанецът успя да пречупи своя противник и в следващата фаза ще играе с Дуди Села (Израел), който елиминира със 7:6 (2), 5:7, 7:5, 6:3 поставения под номер 28 чех Лукаш Росол.Двамата тенисисти си размениха по един убедително спечелен сет, а в третия Надал направи двойна грешка, сервирайки при 5:4, което позволи на Смичек да стигне до тайбрек. В него американецът игра много силно и категорично го спечели, давайки на Рафа само 2 точки. В четвъртия сет Надал осъществи пробив и не допусна той да бъде върнат, а в 11-ия гейм на петата част испанският левичар проби, след което при четвъртия си мачбол успя да изтръгне победата.Междувременно, лесна победа във втория кръг постигна олимпийският шампион Анди Мъри (Великобритания). Шотландецът, който е евентуален съперник на Григор Димитров на 1/8-финалите, даде само 6 гейма на австралиеца Маринко Матошевич - 6:1, 6:3, 6:2.Изцяло австралийският дуел между Танаси Кокинакис и Сам Грот пък бе спечелен от Грот с 3:6, 6:3, 7:5, 3:6, 6:1. В следващата фаза Грот отново ще срещне свой сънародник - Бърнард Томич, който надви с 6:7 (5), 6:4, 7:6 (6), 7:6 (5) №22 в схемата Филип Колшрайбер (Германия).