Резервите на България с 3:1 над Куба в Световната лига (ГАЛЕРИЯ)

Селекционерът на националния ни волейболен отбор Пламен Константинов заложи основно на резервните си играчи във втория мач при гостуването на Куба в Група "С" от втората дивизия на Световната лига. Това не повлия върху играта и България обърна и надделя над кубинците с 3:1 (18:25, 25:20, 26:24, 25:23) в среща, играна тази нощ пред над 3000 зрители в зала "Сиудад Депортива" в Хавана. По този начин "трикольорите" са на второ място във временното класиране с 8 точки след 3 победи и 1 загуба, а Куба е на последното 4-о място с 2 точки след 1 победа и 5 загуби. Следващата седмица България гостува на лидера Канада, а кубинците са отново домакини, но този път на Аржентина.Малко изненадващо наставникът на България Пламен Константинов започна с напълно променен състав в сравнение с първия мач. В стартовата шестица от победата с 3:1 вчера бяха единствено Николай Пенчев и Данаил Милушев. От другата страна на мрежата колегата на Константинов Родолфо Санчес заложи на титулярите си от вчерашния двубой. Първият гейм на самата срещая тръгна отлично за "трикольорите", които бързо поведоха с 3:0 след атака през центъра и блокада на Красимир Георгиев и грешка при мрежата на домакините. Постепенно кубинците стигнаха до равенство при 5:5 след грешка на българите и контра на Османи Уриарте. Първото техническо прекъсване пък дойде при минимална преднина за Куба - 8:7 след блок-аут от втора линия на Уриарте. Последва атака в аут на Николай Пенчев и 9:7. Разликата стана 11:8 след контраатака-пайп на Уриарте. Двата тима продължиха равностойно до втората пауза, която дойде при 16:13 за волейболистите от Острова на освободата след сервис в аут на Данаил Милушев. Резултатът стана 17:13 след престъпване на триметровата линия в атака на Ники Пенчев, което накара Пламен Константинов да вземе тайм-аут. Въпреки това, преднината на домакините нарасна до 22:17 след контра блок-аут на капитана им Роландо Сепеда. В крайна сметка Куба спокойно взе гейма с убедителното 25:18 след поредна силна атака на Уриарте. Втората част тръгна с две отлични блокади на българския разпределител Георги Манчев и 2:0. Последваха атака през центъра на Дариел Албо и силна контра на Роландо Сепеда и 2:2. Равенството се запази до 6:6, но техническата пауза дойде при 8:6 за България след успешна блокада и контра на Манчев. Последва ас на Дани Милушев - 9:6 и тайм-аут за треньорът на Куба Родолфо Санчес. Независимо от това, преднината на "лъвовете" стана 12:8 след силна контра от втора линия на Дани Милушев, а след това 14:9 след отлична блокада на Ники Пенчев. Последваха атака през центъра и блокада на Дариел Албо и 14:11, но след две грешки на кубинците дойде второто техническо прекъсване при 16:11 за българите. Играта продължи точка за точка до 19:14, след което последва нов блок на Манчев и грешка при мрежата на Куба и 21:14. Постепенно домакините стопиха изоставането си до 19:22 след две атаки на Османи Уриарте и контра на Сепеда. Все пак момчетата на Пламен Константинов без проблеми затвориха гейма в своя полза при 25:20 след грешка от сервис на Сепеда и изравниха на 1:1. Третият гейм стартира с гонитба в точките между двата тима и първото техническо прекъсване дойде при минимална преднина за Куба - 8:7 след атака в аут на Станислав Петков. Равностойната игра продължи до 11:11, след кубинците дръпнаха с 14:11 след поредни успешни атаки на Роландо Сепеда и Османи Уриарте и грешка на българския плеймейкър Георги Манчев. Въпреки тайм-аута за Пламен Константинов, втората техническа пауза дойде при 16:12 за домакините след грешка от сервис на Ники Пенчев. Постепенно България стопи разликата до 16:17 след грешка на кубинския разпределител Рикардо Калво и успешна блокада на Манчев. Куба веднага си върна преднината при 19:16 след грешки на Дани Милушев от сервис и на Петков в атака. Кубинските волейболисти задържаха предимството си до 22:19. "Лъвовете" успяха да стигнат до 23:23 след бомбен ас на влезлия като резерва Тодор Скримов и контра блок-аут на Милушев. След това България спаси един геймбол, за да спечели гейма с 26:24 след два страхотни блока на Георги Манчев и Мартин Палийски.Четвъртата част започна напълно равностойно до първото техническо прекъсване, което дойде при 8:7 за България след поредна успешна блокада на разпределителя Георги Манчев. Последва контра блок-аут и блокада на Дани Милушев - 10:7 и тайм-аут за Куба и Родолфо Санчес. Въпреки това, последва блок на Ники Пенчев и 11:7. Преднината на "трикольорите" продължи да расте до 13:8 след две отлични атаки на Станислав Петков. Българите продължиха да водят до 16:11 след атака през центъра на Мартин Палийски. Куба успя да намали до 16:14 след атака на Хавиер Хименес, аут на Ники Пенчев и блокада на Дариел Албо. Двата тима продължиха равностойно до 19:17, след което домакините изравниха при 19:19 и дори поведоха с 20:19 след два поредни аса и контра от втора линия на Османи Уриарте. Разликата стана 22:20 след страхотна единична блокада на Хименес. Последваха нова атака на Петков и невероятно отиграване на Манчев и 22:22. Българите даже дръпнаха с 23:22 след блок-аут на Милушев. В крайна сметка България спечели гейма с 25:23 след невероятен блок на Петков, а с това и мача с 3:1. Най-полезен за българския тим стана Данаил Милушев с 18 точки (1 блок, 1 ас и 41% ефективност в атака), а Станислав Петков добави още 14 точки (1 блок, 46% ефективност в атака и 53% перфектно посрещане) за победата. Страхотен мач изигра и разпределителят Георги Манчев, който заби 11 точки, включително фантастичните 8 блока!!! за успеха. За кубинците Роландо Сепеда (2 блока, 2 аса и 46% ефективност в атака) и Османи Уриарте (2 блока, 2 аса, 38% ефективност в атака и 30% перфектно посрещане) реализираха съответно 21 и 16 точки.КУБА - БЪЛГАРИЯ 1:3 (25:18, 20:25, 24:26, 23:25)КУБА: Рикардо Калво 3, Роландо Сепеда 21, Хавиер Хименес 5, Османи Уриарте 16, Дариел Албо 5, Ливан Осория 5 - Йондер Гарсия-либеро (Марио Ривера, Йосвани Гонсалес)Старши-треньор: Родолфо СанчесБЪЛГАРИЯ: Георги Манчев 11, Данаил Милушев 18, Николай Пенчев 2, Станислав Петков 14, Красимир Георгиев 10, Мартин Палийски 7 - Владислав Иванов-либеро (Тодор Скримов 1, Мирослав Градинаров)Старши-треньор: Пламен Константинов.ГАЛЕРИЯ от мача КУБА - БЪЛГАРИЯ 1:3 - ТУК!!!