България удари Куба с 3:1 в Световната лига (ГАЛЕРИЯ)

Волейболистите от националния отбор на България постигна втора поредна победа в Световната лига. Момчетата на селекционера Пламен Константинов се наложиха като гости над Куба с 3:1 (25:19, 25:21, 24:26, 25:23) в първата среща помежду им от Група "С" на втората дивизия, играна тази нощ пред над 2000 зрители в зала "Сиудад Депортива" в Хавана. Вторият мач между двата тима е утре (7 юни) отново от 03,40 часа българско време сутринта.
България победи Куба като гост
Първият гейм на срещата започна отлично за домакините, които бързо поведоха с 3:0 след две грешки на "трикольорите" и ас на разпределителя Рикардо Калво. Прекъсването, което взе Пламен Константинов, даде ефект и българите намалиха до 2:3 след атака през центъра на Теодор Тодоров и тройна блокада, а след това дори изравниха при 4:4 след контра блок-аут на Тодор Скримов. Играта продължи точка за точка до 6:6, след което "лъвовете" дръпнаха с 8:6 след атака в аут на Хавиер Хименес и грешка при мрежата на кубинците. Разликата се запази до 11:9, след което Куба стигна до 11:11 след успешна атака на Османи Уриарте и блокада на Хименес. България веднага си върна преднината при 16:12 след атака на Данаил Милушев, две последователни блока на Виктор Йосифов и плеймейкъра Любомир Агонцев и силен ас на Скримов. Последва нова страхотна блокада на Йосифов - 17:12 и тайм-аут за наставника на Куба Родолфо Санчес. За пореден път играта продължи точка за точка до 21:16, след което момчетата на Пламен Константинов спокойно взеха гейма с 25:19 след технично отиграване на Дани Милушев.
В началото на втората част България дръпна с 3:1 след атака през центъра на Теодор Тодоров и грешка от неразбирателство в кубинския тим. Последва равенство при 4:4 след атака на Хавиер Хименес и блок на Ливан Осория. Равностойната игра продължи до първото техническо прекъсване, което дойде при минимална преднина за "лъвовете" - 8:7 след атака на Николай Пенчев. Двата тима отново продължиха равностойно до 10:10, след което Куба поведе с 11:10 след контра блок-аут на капитана Роландо Сепеда. Волейболистите от Острова на свободата леко увеличиха преднината си до 16:14 след грешка на Ники Пенчев. Последва обрат и 17:16 за България след блокада на Тодоров и технично пускане на Дани Милушев. Предимството на "трикольорите" стана 22:17 след атака в аут на Сепеда и успешни контри на Тодор Скримов и влезлия като резерва Мирослав Градинаров. Куба намали изоставането си до 20:22, но все пак България затвори и втория гейм в своя полза при 25:21 след атака-пайп на Ники Пенчев.
Третият гейм стартира добре за кубинците, които поведоха с 3:1 след атака-пайп на Османи Уриарте и контра на Хавиер Хименес и с 5:2 след атака на Роландо Сепеда. Въпреки тайм-аута за Пламен Константинов, Куба продължи да води до 8:6 след бърза атака през центъра на Дариел Албо. Последва блокада на Албо и 9:6. Разликата продължи да расте до 12:8 след контра от втора линия на Уриарте и до 15:9 след блокада на Ливан Осория и аут на Дани Милушев. Между другото в игра за Българие се появи отново Миро Градинаров. Второто техническо прекъсване пък дойде при 16:10 за Куба. Постепенно българите намалиха изоставането си до 14:17 след силни изяви на Теодор Тодоров. Независимо от прекъсването за наставника на домакините Родолфо Санчес, "лъвовете" успяха да стигнат до 19:19 след два поредни аса на разпределителя Любомир Агонцев и дори да дръпнат с 20:19 след аут на Сепеда. Куба съумя да си върне преднината при 22:21 след нова успешна атака на Сепеда. Играта продължи точка за точка до 23:23, след което българите стигнаха до мачбол при 24:23 след блок на Виктор Йосифов. Последваха две страхотни атаки на Сепеда и 25:24 за кубинците. В крайна сметка Куба измъкна гейма с 26:24 след пореден силен блок-аут на Сепеда от втора линия.
Четвъртата част започна отлично за българите, които дръпнаха с 4:1 след атака и блокада на Дани Милушев и ас тип "чекмедже" на Ники Пенчев. Независимо от усилията на домакините от Куба, България запази преднината си до 8:5 след бъркана топка на кубинците. Постепенно кубинските волейболисти стигнаха до 9:9 след атака в аут на Виктор Йосифов последвана от контра и спорен блок-аут на Роландо Сепеда. Момчетата Родолфо Санчес дори поведоха с 11:9 след аут на резервата за България Миро Градинаров и контра на Марио Ривера. Прекъсването, което взе Пламен Константинов, даде ефект и "трикольорите" изравниха веднага при 11:11 след грешка от сервис на домакините и контра на Ники Пенчев. Куба отново дръпнаха с 13:11 след поредна атака на Сепеда и аут на Градинаров. Българите за пореден път изравниха резултата при 15:15 след две отлични атаки на Градинаров и дори поведоха с 16:15 след отлична контра на Тодор Скримов. Разликата леко нарасна при 19:17 след ас на Скримов. Последваха атака на Османи Уриарте и силен ас на Рикардо Калво и 19:19. За пореден път играта продължи точка за точка до 22:22, след което "трикольорите" стигнаха до мачбол при 24:22 след две силни атаки на Миро Градинаров. В крайна сметка България спечели гейма с 25:23 след бърза атака през центъра на Виктор Йосифов, а с това и мача с 3:1.
Най-полезни за българския тим станаха Тодор Скримов (4 аса и 48% ефективност в атака) и Николай Пенчев (2 блока, 1 ас, 53% ефективност в атака и 58% перфектно посрещане) съответно с 15 и 12 точки за победата. Силно включване направи и Миро Градинаров, който заби още 10 точки (75% ефективност в атака) за победата. За кубинците над всички бе капитанът им Роландо Сепеда със страхотните 26 точки (4 блока и 52% ефективност в атака), но и неговите усилия не бяха достатъчни за успеха.
КУБА - БЪЛГАРИЯ 1:3 (19:25, 21:25, 26:24, 23:25)

КУБА: Рикардо Калво 4, Роландо Сепеда 26, Хавиер Хименес 8, Османи Уриарте 14, Дариел Албо 4, Ливан Осория 3 - Йондер Гарсия-либеро (Марио Ривера 6)
Старши-треньор: Родолфо Санчес
БЪЛГАРИЯ: Любомир Агонцев 4, Данаил Милушев 10, Николай Пенчев 12, Тодор Скримов 15, Теодор Тодоров 9, Виктор Йосифов 9 - Теодор Салпаров-либеро (Георги Манчев, Мирослав Градинаров 10, Станислав Петков)
Старши-треньор: Пламен Константинов.