Резервите на България с 3:1 над Куба в Световната лига (ГАЛЕРИЯ)

Селекционерът на националния ни волейболен отбор Пламен Константинов заложи основно на резервните си играчи във втория мач при гостуването на Куба в Група "С" от втората дивизия на Световната лига. Това не повлия върху играта и България обърна и надделя над кубинците с 3:1 (18:25, 25:20, 26:24, 25:23) в среща, играна тази нощ пред над 3000 зрители в зала "Сиудад Депортива" в Хавана.

Куба - България 1:3 По този начин "трикольорите" са на второ място във временното класиране с 8 точки след 3 победи и 1 загуба, а Куба е на последното 4-о място с 2 точки след 1 победа и 5 загуби. Следващата седмица България гостува на лидера Канада, а кубинците са отново домакини, но този път на Аржентина.

Малко изненадващо наставникът на България Пламен Константинов започна с напълно променен състав в сравнение с първия мач. В стартовата шестица от победата с 3:1 вчера бяха единствено Николай Пенчев и Данаил Милушев. От другата страна на мрежата колегата на Константинов Родолфо Санчес заложи на титулярите си от вчерашния двубой.

Куба - България 1:3 Първият гейм на самата срещая тръгна отлично за "трикольорите", които бързо поведоха с 3:0 след атака през центъра и блокада на Красимир Георгиев и грешка при мрежата на домакините. Постепенно кубинците стигнаха до равенство при 5:5 след грешка на българите и контра на Османи Уриарте. Първото техническо прекъсване пък дойде при минимална преднина за Куба - 8:7 след блок-аут от втора линия на Уриарте. Последва атака в аут на Николай Пенчев и 9:7. Разликата стана 11:8 след контраатака-пайп на Уриарте. Двата тима продължиха равностойно до втората пауза, която дойде при 16:13 за волейболистите от Острова на освободата след сервис в аут на Данаил Милушев. Резултатът стана 17:13 след престъпване на триметровата линия в атака на Ники Пенчев, което накара Пламен Константинов да вземе тайм-аут. Въпреки това, преднината на домакините нарасна до 22:17 след контра блок-аут на капитана им Роландо Сепеда. В крайна сметка Куба спокойно взе гейма с убедителното 25:18 след поредна силна атака на Уриарте.

Куба - България 1:3 Втората част тръгна с две отлични блокади на българския разпределител Георги Манчев и 2:0. Последваха атака през центъра на Дариел Албо и силна контра на Роландо Сепеда и 2:2. Равенството се запази до 6:6, но техническата пауза дойде при 8:6 за България след успешна блокада и контра на Манчев. Последва ас на Дани Милушев - 9:6 и тайм-аут за треньорът на Куба Родолфо Санчес. Независимо от това, преднината на "лъвовете" стана 12:8 след силна контра от втора линия на Дани Милушев, а след това 14:9 след отлична блокада на Ники Пенчев. Последваха атака през центъра и блокада на Дариел Албо и 14:11, но след две грешки на кубинците дойде второто техническо прекъсване при 16:11 за българите. Играта продължи точка за точка до 19:14, след което последва нов блок на Манчев и грешка при мрежата на Куба и 21:14. Постепенно домакините стопиха изоставането си до 19:22 след две атаки на Османи Уриарте и контра на Сепеда. Все пак момчетата на Пламен Константинов без проблеми затвориха гейма в своя полза при 25:20 след грешка от сервис на Сепеда и изравниха на 1:1.
Куба - България 1:3
Третият гейм стартира с гонитба в точките между двата тима и първото техническо прекъсване дойде при минимална преднина за Куба - 8:7 след атака в аут на Станислав Петков. Равностойната игра продължи до 11:11, след кубинците дръпнаха с 14:11 след поредни успешни атаки на Роландо Сепеда и Османи Уриарте и грешка на българския плеймейкър Георги Манчев. Въпреки тайм-аута за Пламен Константинов, втората техническа пауза дойде при 16:12 за домакините след грешка от сервис на Ники Пенчев. Постепенно България стопи разликата до 16:17 след грешка на кубинския разпределител Рикардо Калво и успешна блокада на Манчев. Куба веднага си върна преднината при 19:16 след грешки на Дани Милушев от сервис и на Петков в атака. Кубинските волейболисти задържаха предимството си до 22:19. "Лъвовете" успяха да стигнат до 23:23 след бомбен ас на влезлия като резерва Тодор Скримов и контра блок-аут на Милушев. След това България спаси един геймбол, за да спечели гейма с 26:24 след два страхотни блока на Георги Манчев и Мартин Палийски.

Четвъртата част започна напълно равностойно до първото техническо прекъсване, което дойде при 8:7 за България след поредна успешна блокада на разпределителя Георги Манчев. Последва контра блок-аут и блокада на Дани Милушев - 10:7 и тайм-аут за Куба и Родолфо Санчес. Въпреки това, последва блок на Ники Пенчев и 11:7. Преднината на "трикольорите" продължи да расте до 13:8 след две отлични атаки на Станислав Петков. Българите продължиха да водят до 16:11 след атака през центъра на Мартин Палийски. Куба успя да намали до 16:14 след атака на Хавиер Хименес, аут на Ники Пенчев и блокада на Дариел Албо. Двата тима продължиха равностойно до 19:17, след което домакините изравниха при 19:19 и дори поведоха с 20:19 след два поредни аса и контра от втора линия на Османи Уриарте. Разликата стана 22:20 след страхотна единична блокада на Хименес. Последваха нова атака на Петков и невероятно отиграване на Манчев и 22:22. Българите даже дръпнаха с 23:22 след блок-аут на Милушев. В крайна сметка България спечели гейма с 25:23 след невероятен блок на Петков, а с това и мача с 3:1.

Куба - България 1:3 Най-полезен за българския тим стана Данаил Милушев с 18 точки (1 блок, 1 ас и 41% ефективност в атака), а Станислав Петков добави още 14 точки (1 блок, 46% ефективност в атака и 53% перфектно посрещане) за победата. Страхотен мач изигра и разпределителят Георги Манчев, който заби 11 точки, включително фантастичните 8 блока!!! за успеха. За кубинците Роландо Сепеда (2 блока, 2 аса и 46% ефективност в атака) и Османи Уриарте (2 блока, 2 аса, 38% ефективност в атака и 30% перфектно посрещане) реализираха съответно 21 и 16 точки.

КУБА - БЪЛГАРИЯ 1:3 (25:18, 20:25, 24:26, 23:25)

КУБА: Рикардо Калво 3, Роландо Сепеда 21, Хавиер Хименес 5, Османи Уриарте 16, Дариел Албо 5, Ливан Осория 5 - Йондер Гарсия-либеро (Марио Ривера, Йосвани Гонсалес)
Старши-треньор: Родолфо Санчес
БЪЛГАРИЯ: Георги Манчев 11, Данаил Милушев 18, Николай Пенчев 2, Станислав Петков 14, Красимир Георгиев 10, Мартин Палийски 7 - Владислав Иванов-либеро (Тодор Скримов 1, Мирослав Градинаров)
Старши-треньор: Пламен Константинов.

ГАЛЕРИЯ от мача КУБА - БЪЛГАРИЯ 1:3 - ТУК!!!