Костова спечели българския финал в Будапеща

Елица Костова спечели българския финал на силния ITF турнир в Будапеща срещу Виктория Томова. Тя победи с 6:0, 7:6 (3) за 1 час и 17 минути. Състезанието на червените кортове в унгарската столица е с награден фонд 100 000 долара.

След отличното си представяне и двете българки играха за първи път на финал на състезание от такъв ранг. Първата титла на Елица на 100-хиляден турнир й донесе 15 200 долара от наградния фонд и 140 точки за световната ранглиста, с което ще се върне в топ 150 на света. Вики пък си тръгва от Будапеща с 8108 долара и 85 точки. Тя за първи път ще влезне в топ 200 на света и ще отбележи ново рекордно класиране.

26-годишната Костова победи втора българка в Будапеща, след като отстрани Сесил Каратанчева във втория кръг. Тя записа и втори успех срещу Томова в официален мач, като през 2013 г. на турнир с награден фонд 25 000 долара в Мадрид я побеждава в първия кръг с 6:3, 6:4.

Елица бе повече от убедителна в първия сет, в който не даде дори гейм на Виктория и го приключи за 21 минути. Костова продължи да играе стабилно и във втората част, като серията й стигна до 10 поредни гейма. В този период Томова бе далеч от отличната си игра, която демонстрира през цялата седмица в Унгария. Тя обаче не бе готова да се предаде толкова лесно. След като спаси три мачбола, Вики спечели пет поредни гейма и поведе с 6:5. Стигна се до тайбрек, в който Елица успя да надделее със 7:3.

За Костова това е пета титла в кариерата от турнирите на ITF, първа от турнир с награден фонд 100 хиляди долара и първи трофей от 2014 година насам.

Организаторите на турнира в Будапеща поздравиха момичетата ни на български и им пожелаха да се върнат на турнира, след като са постигнали още много успехи.

"За мен турнирът бе много специален. Спечелих тук преди седем години и бе специално да се върна и да играя на тези кортове, сподели Томова, която през 2009 г. от квалификациите печели силен турнир за девойки на кортовете в Будапеща. - Поздравления за Елица, тя се бори много, игра силно през цялата седмица и заслужи титлата."

"Искам да благодаря много на семейството ми, което винаги ме е подкрепяло. Благодаря на всички, които бяха до мен, през годините, и ми помогнаха да стигна до тук, каза Костова на награждаването. - Получи се голяма битка днес. Поздравявам Вики, която имаше страхотна седмица, и й пожелавам още много успехи."

Сега двете български тенисистки заминават за Букурещ, където утре стартират в квалификациите на турнира на WTA с награден фонд 226 750 долара.