Първа победа при Томаш, феновете върнаха настроението в ЦСКА - София - на живо от "Надежда" след 3:0 над Локомотив

Втори пореден финал за Англия или "оранжева" фиеста

Англия се е устремила към втори пореден финал на европейско първенство. За да стигне до него, отборът на Гарет Саутгейт трябва да се справи с Нидерландия. Двата отбора се изправят един срещу друг във втория полуфинал на Евро 2024, който ще се играе в Дортмунд. На финала вече ги чака отборът на Испания.

"Трите лъва" не изиграха нито един силен мач от началото на турнира, но са сред най-добрите четири на Европа. След победата срещу Сърбия на старта те не спечелиха нито един от следващите си мачове в редовното време. Последваха две равенства в групата и драматичен обрат срещу Словакия, когато бяха много близо до отпадане. Гол със задна ножица на Джуд Белингам ги спаси в добавеното време, а Хари Кейн вкара в продължения. На четвъртфиналите срещу Швейцария те отново не бяха далеч от отпадане, но този път бързо изравниха, а при последвалите дузпи показаха, че вече нямат проблеми с този елемент от играта. Пет блестящи изпълнения им донесоха успеха.

На Острова останаха сравнително доволни от играта срещу швейцарците. Саутгейт промени схемата и заложи на трима в защита. Англия изглеждаше по-стабилно и в големи периоди контролираше играта, но отново създаде много малко в предни позиции. Наставникът на британците обаче може да се върне към четворка в защита, за да неутрализира нападението на "лалетата".

Саутгейт: Имаме причини да направим някои промени

Саутгейт ще трябва да взима някои решения. Марк Гехи пропусна мача срещу Швейцария поради наказание. Сега той е на разположение, но неговият заместник Езри Конса се представи блестящо, въпреки че игра като част от тройка в защита. Другата въпросителна е Люк Шоу. Той се завърна на терена и влезе като резерва в последния мач. Ако той се чувства в оптимална кондиция, Саутгейт може да го избере за лявата част на защитата.

Нидерландия се представя над очакванията. "Лалетата" стигнаха до първи полуфинал на европейско първенство от 20 години, като за последно това се случи на Евро 2004. Те имаха проблеми в груповата фаза, а загубата от Австрия стана причина за доста критики. Отговорът бе най-силният мач на тима на Европейското и победа с 3:0 над Румъния. На четвъртфиналите отборът показа характер и успя да стигне до обрат и успех с 2:1 над Турция.

Куман: Никой не очакваше да стигнем дотук

Това ще е четвъртия сблъсък между Англия и Нидерландия на голям турнир. На Евро 1988 "оранжевите" спечелиха с 3:1 след хеттрик на Марко ван Бастен, а след това стигнаха до титлата. На Световното първенство през 1990 г. срещата завърши 0:0, а на Евро 1996 англичаните спечелиха с 4:1. През 2019 г. двата отбора се изправиха един срещу друг и на полуфиналите в Лигата на нациите. Тогава "лалетата" победиха с 3:1 след продължения.

Нидерландците са един от най-неприятните съперници за Англия. Срещу отбори, срещу които "Трите лъва" са играли повече от 20 пъти само срещу Бразилия те имат по-лоши резултати. Статистиката им срещу Нидерландия е: 6 победи, 9 равенства и 7 загуби. Британците имат само една победа в последните си девет мача срещу този съперник и тя дойде с 1:0 в контрола, играна през март 2018 г. в Амстердам.

Вероятни състави

НИДЕРЛАНДИЯ: Вербруген, Дъмфрис, Де Фрай, Ван Дайк, Аке, Схоутен, Симонс, Райндерс, Мален, Депай, Гакпо

АНГЛИЯ: Пикфорд, Уокър, Стоунс, Гехи, Шоу, Мейну, Райс, Белингам, Сака, Фоудън, Кейн