Магически гол на Белингам спаси Англия на Саутгейт от шокиращо отпадане от Словакия

Англия запази мечтата си жива, след като след неимоверни усилия и много късмет се добра до обрат и победа с 2:1 срещу Словакия в третия 1/8-финален сблъсък от Евро 2024. Както и в предишните си мачове на германска земя, тимът на Гарет Саутгейт не защити по никакъв начин големите си амбиции с изявите си на терена. Англичаните не успяха да се събудят дори след като се оказаха изоставащи в резултата. Иван Шранц наказа грешка в защитата на Англия в 25-ата минута и даде увереност на словаците, че могат да поднесат изненадата. Тя бе изключително близо, защото този резултат се запази до 95-ата минута, а "трите лъва" нямаха дотогава точен удар, въпреки че едно попадение на Фоудън бе отменено заради засада, а шут на Деклан Райс срещна гредата. Магическо изпълнение на Джуд Белингам със задна ножица в петата минута от 6-минутното продължение обаче остави Англия в турнира. Словакия рухна и в самото начало на първото продължение Хари Кейн направи пълен обрат. Така "трите лъва" ще срещнат на 1/4-финалите Швейцария, а Словакия напуска турнира с високо вдигната глава. Тимът на Франческо Калцона бе на секунди от това да поднесе втора голяма изненада в Германия, след като в груповата фаза победи и Белгия.

37 Евро 2024: Англия - Словакия 2:1

Както и предвидиха английските медии, Гарет Саутгейт направи само една промяна от двубоя с Дания. 19-годишният талант на Манчестър Юнайтед Коби Мейну, който до момента има само пет мача за националния отбор, получи шанса да стартира на мястото на Конър Галахър. Имаше съмнения дали Киърън Трипиър, който имаше проблеми и пропусна няколко тренировки, ще може да започне. Опитният футболист на Нюкасъл обаче бе титуляр. Фил Фоудън, който през седмицата се прибра до Англия заради раждането на третото му дете, също стартира.

По време на загрявката Джордан Пикфорд изпита болки в лявата си ръка. Въпреки това стражът на Евертън започна като титуляр.

Франческо Калцона заложи на абсолютно същия стартов състав, който започна и в двубоя с Румъния. Това означаваше, че Давид Стрелец отново бе предпочетен за върха на атаката пред Боженик. По фланговете действаха Шранц и Хараслин.

Още в третата минута един от централните защитници на Англия - Марк Геи, получи жълт картон, което означава, че той ще пропусне 1/4-финала, ако "трите лъва" се класират напред.

Словаците стартираха смело и в петата минута организираха добра атака. Хараслин напредна в наказателното поле след невнимателни действия на Уокър, след което пусна към Ханко, който центрира остро успоредно на голлинията, но топката премина на сантиметри от далечната греда. Англия отговори с добър пробив на Сака, но в последния момент топката му бе отнета.

В деветата минута англичаните създадоха опасност. Белингам се обърна и намери прецизно Трипиър на границата на наказателното поле. Играчът на Нюкасъл реши да стреля веднага, но го направи много неточно.

В 12-ата минута Уокър за втори път позволи много лесно атаката на Словакия да мине през неговата зона. Харслин бе изведен отляво, влезе в наказателното поле и стреля, но Марк Геи игра блестящо в защита и блокира удара му, предотвратявайки сериозна опасност.

В първия 1/4 час двата отбора правеха много нарушения, вследствие на което до 17-ата минута Халил Мелер показа цели четири жълти картона. Странното е, че три от тях бяха за англичаните - за Геи, Мейну и Белингам.

В 23-тата минута Фоудън падна леко в наказателното поле и "белите" поискаха дузпа. Нямаше основания за такава. Малко след това Мейну засече хубаво от воле, но топката премина над вратата.

Две минути след това Словакия нанесе своя удар. Отбраната на Англия отново не се справи добре с едно дълго подаване. Геи загуби въздушния двубой, след което Стрелец изведе Иван Шранц зад защитата. Нападателят на Славия Прага чукна топката с външната част на обувката си, с което преодоля Пикфорд. За Шранц това е трети гол на Евро 2024.

След 30-ата минута от привържениците на "трите лъва" започнаха да се чуват освирквания към отбора на Саутгейт. Англия владееше топката в над 70% от времето, но от това не следваше нищо и островитяните се оттеглиха на почивка без точен удар. Едва в добавеното време англичаните притиснаха силно съперника и изпълниха два последователни корнера, след които се създаде известна суматоха в наказателното поле, но нищо повече.

Саутгейт реши, че няма нужда да прави смени на почивката, въпреки че играта очевидно не вървеше.

Англия обаче организира първата си истинска добра атака в мача в 50-ата минута и топката се озова във вратата. Кейн направи един от специалитетите си и с гръб към вратата изведе с чудесно подаване Трипиър, който напредна и намери Фоудън на няколко метра пред голлинията. Играчът на Манчестър Сити се разписа отблизо, но бе в положение на засада и попадението правилно бе отменено.

Много скоро след това Кейн можеше да нанесе голов удар, след като стреля от наказателното поле, но в последния момент Вавро отклони топката в корнер.

В 55-ата минута играчите на Саутгейт направиха детинска грешка, която можеше да доведе до втори гол във вратата им. Белингам изпълни фаул в централната зона, но подаде топката на Стрелец. Пикфорд бе излязъл извън на наказателното поле и нападателят го прехвърли, но за късмет на англичаните топката премина на сантиметри встрани от лявата греда.

В 66-ата минута Саутгейт включи Коул Палмър на мястото на Киърън Трипиър, който получи и контузия.

В 78-ата минута Фоудън центрира от фаул към близката греда, където Кейн засече с глава, но топката премина встрани.

Англия бе най-близо до гола в 81-вата минута, когато удар на Деклан Райс от около 25 метра срещна лявата греда, след което Кейн опита добавка от въздуха, но не бе точен.

В 84-ата минута Саутгейт най-сетне предприе и втората си смяна - Еберечи Езе замени Коби Мейну. В 94-ата и Айвън Тони се появи на мястото на Фоудън.

В петата минута от добавените шест Джуд Белингам спаси Англия. Кайл Уокър изпълни дълъг тъч, Геи отклони с глава, а Белингам засече със задна ножица, вкарвайки феноменален гол, с който остави "трите лъва" в Германия. Това реално бе и първият точен удар на тима на Саутгейт в мача.

Само 50 секунди след началото на първото продължение Хари Кейн направи пълен обрат. Центриране на Палмър от свободен удар бе боксирано от Дубравка, Езе опита много неточно удар от въздуха, но така топката стигна до Тони, който продължи с глава успоредно на голлинията. Там Кейн засече също с глава за 2:1.

Въпреки че вече изглеждаха много уморени, словаците имаха страхотна възможност да изравнят в 105-ата минута, когато Пекарик не успя от няколко метра да засече центриране на Бенес и да прати топката във вратата на Пикфорд.

За началото на второто полувреме Саутгейт замени Белингам и Кейн и на техните места влязоха Галахър и Конса.

Други ситуации до края нямаше, въпреки че Словакия опитваше натиск. В добавеното време Тони можеше да вкара трети гол след контраатака на Англия, но ударът му премина над вратата.

Битката започна!
Докажи, че познаваш шампионата на Стария континент и спечели посещение на мистичния Анфийлд!