Евро 2024: Англия - Словакия 2:1 /първо продължение/

Италия попари Хърватия в последните секунди и се класира за 1/8-финалите

Действащият европейски шампион Италия се класира по изключително драматичен начин за елиминациите на Евро 2024, след като завърши наравно 1:1 с Хърватия в последния си мач от група В, който се изигра на “Сигнал Идуна Парк”. Лука Модрич даде аванс на "шахматистите" в 55-ата минута, след като секунди преди това негова дузпа беше спасена от Джанлуиджи Донарума. В самия край на срещата обаче резервата Матия Дзакани вкара изравнително попадение за "адзурите", което ги прати на осминафинал срещу Швейцария.

Златко Далич предприе четири промени в стартовите си 11 след разочароващото реми 2:2 с Албания. В защита се появиха Йосип Станишич и Марин Понграчич за сметка на Йосип Юранович и Иван Перишич. В средата на терена нямаше никакви промени, но в атака този път на Андрей Крамарич помагаха Лука Сучич и Марио Пашалич по двата фланга.

От друга страна, Лучано Спалети този път заложи на схема 3-5-2, като извърши три промени сред своите титуляри след загубата с 0:1 от Испания. Така в стартовия състав отсъстваха Давиде Фратези, Федерико Киеза и Джанлука Скамака, като вместо тях играеха Матео Дармиан и двамата нападатели днес Джакомо Распадори и Матео Ретеги.

Първият шут дойде в 5-ата минута, когато Лука Сучич стреля от голяма дистанция, но Джанлуиджи Донарума изби топката в корнер. В 11-ата минута Лоренцо Пелегрини засече центриране с глава, но така прати топката в аут. Десет минути по-късно Ретеги също отправи изстрел с глава, но и той беше блокиран от Йошко Гвардиол за корнер. Същото се случи и със следващия му удар, при който Понграчич спря пътя на топката. В 26-ата минута се стигна до нов корнер за италианците след шут на Ретеги. След неговото изпълнение Алесандро Бастони можеше да се разпише с глава, но Доминик Ливакович успя да отрази изстрела му. Десет минути след това вратарят се справи и с удар на Пелегрини. Това се оказа и последното голово положение за първото полувреме.

На почивката Спалети замени Пелегрини с Давиде Фратези, който в 52-рата минута игра с ръка и след проверка с ВАР главният съдия посочи бялата точка. Донарума обаче спаси изпълнената от Модрич дузпа.

Въпреки това топката остана притежание на хърватите и секунди по-късно вратарят отрази изстрел с глава на резервата Анте Будимир отблизо. Първи до топката стигна Модрич, който със силен шут я прати в мрежата, реванширайки се за пропуска си преди това.

В оставащите минути италианците упражниха тотален натиск, но без да застрашават сериозно противниковата врата със своите удари, които в повечето случаи биваха блокирани. Така се стигна до последните секунди на 8-минутното добавено време, когато Рикардо Калафиори направи впечатляващ рейд, в чийто край подаде топката на непокрития Дзакани, който със своя техничен удар донесе равенството в мача и класира своя тим в следващата фаза на турнира.

По този начин Италия събра 4 точки и завърши на второто място в групата зад лидера Испания, който събра пълен актив от 9 пункта. Това означава, че “адзурите” ще се изправят срещу втория в група А, а именно Швейцария в първия осминафинал в турнира, който е на 29 юни от 19:00 часа. Хърватия пък приключи на третата позиция само с 2 точки и почти сигурно ще отпадне още в груповата фаза на турнира. Единственият шанс на тима да се класира за елиминациите е третите отбори в група С и група F да завършат с по-лоши показатели. Зад “шахматистите” остана само Албания със скромния актив от 1 точка.

45 Евро 2024: Хърватия - Италия 1:1

ХЪРВАТИЯ - ИТАЛИЯ 1:1

1:0 Модрич (55')

1:1 Дзакани (90+8')

Хърватия: Ливакович, Станишич, Шутало, Понграчич, Гвардиол, Ковачич, Модрич, Брозович, Сучич, Крамарич, Пашалич
Италия: Донарума, Ди Лоренцо, Калафиори, Бастони, Дармиан, Жоржиньо, Барела, Пелегрини, Димарко, Распадори, Ретеги

Битката започна!
Докажи, че познаваш шампионата на Стария континент и спечели посещение на мистичния Анфийлд!