Ще бъде ли Нидерландия отново удобен съперник за Франция?

Фаворитите в група D на Евро 2024 - Нидерландия и Франция, излизат един срещу друг в Лайпциг в директен сблъсък за първото място. "Лалетата" и "петлите" спечелиха първите си мачове в Германия и победа днес ще има гарантира място в следващата фаза още преди последния кръг.

Двата отбора бяха и в една квалификационна група за Евро 2024, като тогава "петлите" постигнаха две победи - с 4:0 и 2:1.

Единствената загуба на тима на Роналд Куман в последните осем мача бе през март в контрола срещу Германия. "Оранжевите" освен това са в серия от четири поредни победи в групова фаза на европейки първенства. Проблемът е, че статистиката на Нидерландия срещу Франция е много лоша. "Лалетата" имат само една победа и седем загуби в предишните осем мача мача срещу този съперник.

Нидерландия се измъчи с Полша, но Вегхорст гарантира победата

Иначе селекцията на Куман имаше своите проблеми в първия мач срещу Полша и стигна до победата чак в 83-тата минута, когато се разписа Ваут Вегхорст, появил се в игра само две минути по-рано. През първата част поляците бяха повели чрез Адам Букса в 16-ата, а в 29-ата нападателят на Ливърпул Коди Гакпо беше изравнил. Успехът все пак бе заслужен, защото Нидерландия доминираше в 80% от времето, но направи множество пропуски.

Автогол донесе исканото от Франция начало

Франция удължи серията си без загуба в редовно време на европейски финали от 2012 година насам, макар че първият мач на Евро 2024 не беше толкова убедителен за "петлите". Тимът на Дидие Дешан грабна трите точки срещу Австрия след автогол на Максимилиан Вьобер в 38-ата минута. В здравата физическа битка за австрийците пострадаха Антоан Гризман и Килиан Мбапе, който счупи носа си. Капитанът на Франция вече поднови тренировки, но не е ясно кога ще може да играе. На вчерашната си пресконференция Дидие Дешен намекна, че е възможно новото попълнение на Реал Мадрид да бъде на терена още срещу Нидерландия. В противен случай най-вероятно ще започне ветеранът Оливие Жиру.