Нидерландия се измъчи с Полша, но Вегхорст гарантира победата

С победен гол на резервата Ваут Вегхорст в 83-тата минута тимът на Нидерландия надви Полша с 2:1 в първата среща от група “D” на Европейското първенство, в която са още Франция и Австрия. Бившият нападател на Манчестър Юнайтед се беше появил от пейката само две минути по-рано. През първата част поляците бяха повели чрез Адам Букса в 16-ата, а в 29-ата нападателят на Ливърпул Коди Гакпо беше изравнил.

Успехът е заслужен за състава на Роналд Куман, защото той доминираше в 80% от времето, но направи множество пропуски. Поляците бяха по-активни само в рамките на един период в началото на втората част.

22 Евро 2024: Полша - Нидерландия 1:2

Капитанът на поляците Роберт Левандовски пропусна двубоя, защото не е готов на 100%. Той обаче се появи на загрявката, с което предизвика шок, но така и не влезе в игра. На пейката започна Якуб Пьотровски от Лудогорец, но в течение на срещата се появи. “Лалетата”, които този път бяха в синьо, заложиха на Мемфис Депай, Коди Гакпо и Чави Симонс в атака.

Коди Гакпо можеше да изведе Нидерландия напред след само две минути, когато шутира в долния десен ъгъл на Шчесни, но вратарят на Ювентус спаси. В 9-ата пък халфът на Милан Тижани Райндерс засече от около точката на дузпа, но не уцели вратата. Малко след това шанс нямаше и Симонс.

В същото време, при първия си шанс, поляците поведоха в резултата. В 16-ата Адам Букса засече с глава центриране от корнер, изпреварвайки Ван Дайк - 1:0.

Ван Дайк бързо отговори с мощен шут в 20-ата, който беше спасен. Още по-сериозен шанс имаше Мемфис в 22-рата, но той шутира силно над гредата.

Натискът на тима на Куман все пак даде резултат, след като в 29-ата Гакпо изравни. Тогава нападателят на Ливърпул имаше шанс, че изстрелът му се отклони в тялото на играч на Полша и стана неспасяем за Шчесни - 1:1.

Футболистите от Ниската земя продължиха да доминират и да създават положения. В 42-рата Гакпо пропиля отличен шанс за второ попадение. В добавеното време сходно нещо се получи и след шут на Мемфис.

По същия начин започна и второто полувреме. Чави Симонс беше близо до гол в 53-тата, но също не намери целта.

След това последва период, в който "дружина полска" превъзхождаше. Вероятно по тази причина Роналд Куман реагира с двойна смяна след около час игра. Това сработи, защото нидерландците отново вдигнаха темпото. В 70-ата Шчесни се отличи с намеса с крак след включване на Дъмфрис.

В 81-вата в игра за Нидерландия се появи Вегхорст и само две минути по-късно се разписа за 2:1.

След това поляците вече тръгнаха ударно в атака в търсене на изравнителното попадение. В 89-ата Пьотровски създаде смут в полето на съперника, но вратарят спаси.

В следващия кръг тимът на Куман излиза срещу Франция, като двубоят е в петък вечер от 22:00 часа. Три часа по-рано Полша ще спори с Австрия.

Битката започна!
Докажи, че познаваш шампионата на Стария континент и спечели посещение на мистичния Анфийлд!