Белингам даде този тласък на Англия, който всички на Острова очакват да ги отведе до края

Англия подплати амбициите си за първа европейска титла с успех на старта на Евро 2024. Селекцията на Гарет Саутгейт победи с 1:0 Сърбия в Гелзенкирхен в двубой от група "С", в която по-рано днес Дания и Словения завършиха наравно. Без да блестят, "трите лъва" спечелиха трите точки след гол на Джуд Белингам още в 13-ата минута. В немалко моменти от второто полувреме сърбите бяха по-активният тим, но така и не успяха да стигнат до чисти положения пред вратата на Джордан Пикфорд. Удар с глава на Хари Кейн пък срещна гредата.

Гарет Саутгейт напълно оправда очакванията на английските медии за стартовия си състав. Марк Геи започна като партньор на Джон Стоунс в центъра на защитата, а Киърън Трипиър действаше като ляв бек. Десният краен бранител на Ливърпул Трент Александър-Арнолд стартира като дефанзивен полузащитник заедно със звездата на Арсенал Деклан Райс. Джуд Белингам, който направи феноменален първи сезон с Реал Мадрид, бе пред тях. Букайо Сака и Фил Фоудън оперираха по крилата, а Хари Кейн бе на върха на атаката.

Драган Стойкович предпочете на вратата да започне Предраг Райкович пред Ваня Милинкович-Савич. Александър Митрович и Душан Влахович стартираха заедно в атаката на Сърбия. Втората изненада бе, че титулярният капитан Душан Тадич бе оставен на пейката за началото.

Островитяните очаквано се настаниха в половината на сърбите още от самото начало. При първата ситуация, която създадоха, играчите на Саутгейт взеха преднина.

24 Евро 2024: Сърбия - Англия 0:1

Уокър добре изведе Сака отдясно, след което асът на Арсенал центрира. Получи се лек рикошет, но това не попречи на Джуд Белингам, който се придвижи много добре и засече с глава, вкарвайки първия гол за Англия на Евро 2024.

В 20-ата минута Трент Александър-Арнолд сгреши пред собственото си наказателно поле и изгуби топката, което даде възможност на Александър Митрович да стреля от пеналтерията, но нападателят на Ал-Хилал шутира встрани.

Пет минути по-късно Арнолд пресече подаване на Влахович в половината на Англия, след което "трите лъва" организираха страхотна контраатака. Сака веднага видя Уокър, който включи на скорост отдясно и влезе в наказателното поле, но ударът му по земя премина встрани от далечната греда.

След 30-ата минута имаше период, в който сърбите успяваха да задържат топката по-дълго време под свой контрол, но това не означаваше, че създават неприятности за защитата на Англия. Англичаните като че ли сами предизвикаха това, искайки да използват контраатаките си. Сака имаше още едно опасно влизане, но от него не произтече нищо. В крайна сметка до почивката нямаше други интересни ситуации, а за отбелязване е фактът, че Хари Кейн остана напълно изолиран от играта на Англия през тази първа част. Сака бе най-активният играч за "трите лъва".

В края на полувремето Пикси Стойкович трябваше да направи принудителна промяна, тъй като Филип Костич получи контузия. На мястото му влезе Младенович.

Сърбия започна активно второто полувреме, а англичаните бяха прибрани в своята половина.

В 53-тата минута Влахович най-сетне направи нещо интересно и центрира опасно. Стоунс и Геи не успяха да реагират, но Трипиър се справи добре и предотврати опасността.

Райкович изби удар на Александър-Арнолд от 25 метра в 56-ата минута, а малко след това Белингам получи в наказателното поле, но падна леко и от това не произтече нищо.

След няколко минути сърбите организираха една от най-добрите си атаки. Младенович проби отляво, оставяйки Стоунс зад себе си, след което центрира ниско, но Трипиър и Пикфорд успяха с общи усилия да блокират Митрович. "Плавите" дори поискаха дузпа в тази ситуация, но такава нямаше.

В 77-ата минута Хари Кейн можеше да открие головата си сметка на турнира. Боуен, който малко преди това замени Сака, центрира добре отдясно, а нападателят на Байерн засече с глава. Райкович обаче изби, след което топката рикошира в напречната греда.

В 82-рата минута Пикфорд изби над вратата си хубав удар на Влахович от границата на наказателното поле. След последвалия корнер Кейн изчисти с глава изстрел на Бриманчевич. До края не се случи нищо интересно.

Битката започна!
Докажи, че познаваш шампионата на Стария континент и спечели посещение на мистичния Анфийлд!