Франция показа колебания броени дни преди старта на Евро 2024

Франция направи 0:0 срещу Канада в Бордо в последната си проверка преди старта на Евро 2024. "Петлите" са един от големите фаворити в турнира и искаха да натрупат нова доза самочувствие, след като преди няколко дни победиха Люксембург с 3:0. Вместо това, тимът разочарова, особено след почивката.

Двубоят беше важен тест и за канадците, които се подготвят за участието си в Копа Америка. "Кленовите листа" бяха разгромени с 0:4 от Нидерландия в четвъртък, но тази вечер показаха съвсем друго лице.

Килиан Мбапе не тренира вчера заради лек проблем с гърба и Дидие Дешан реши да не рискува с включването му от първата минута. Атаката на "петлите" водеше Оливие Жиру, който ще прекрати кариерата си в националния отбор след края на Европейското първенство. Антоан Гризман действаше на любимата си позиция зад централния нападател, а по крилата започнаха Усман Дембеле и Маркюс Тюрам. Н'Голо Канте и Едуардо Камавинга си партнираха в средата на терена, а бранителите пред Майк Менян бяха Жул Кунде, Вилиам Салиба, Дайо Упамекано и Тео Ернандес.

Наставникът на Канада Джеси Марш подреди своя тим в 4-4-2. Двамата нападатели бяха Джонатан Дейвид и Кайл Ларин, в средата на терена стартираха Тейжон Бюканън, Исмаел Коне, Стивън Еустакио и Лиъм Милър, а защитното каре пред Максим Крепьо включваше Алистър Джонстън, Мойс Бомбито, Дерек Корнелиус и Алфонсо Дейвис.

Жиру изведе Франция с капитанската лента. За голмайстор номер 1 в историята на "петлите" това беше последен мач с екипа на националния отбор пред родна публика. Домакините бяха по-активни в началото, но първата опасна контра на Канада създаде ситуация двама нападатели срещу един защитник. Гостите обаче не се възползваха, а малко по-късно Канте имаше шанс да открие резултата, но Крепьо показа отличен рефлекс и спаси.

В 15-ата минута топката се отклони от тялото на канадски защитник и докосна ръката му, но съдията Фабио Верисимо прецени, че не е имало умисъл и не посочи бялата точка. Не след дълго Гризман се озова на удобна позиция и шутира, но Крепьо отново внимаваше и изби в корнер. В средата на полувремето французите започнаха по-продължително да разиграват в противниковата половина, но головите положения липсваха. Канада действаше прибрано и не показваше особено желание да изостри събитията пред вратата на Менян. До почивката това не се промени и паузата дойде при нулево равенство, а феновете определено не бяха доволни от видяното.

Със старта на втората част в игра за домакините влезе Ферлан Менди на мястото на Тео Ернандес. В 47-ата минута Лиъм Милър отправи страховит удар, който срещна напречната греда над Менян. Канадците атакуваха все по-смели и само грешните решения на Джонатан Дейвид в завършващата фаза им попречиха да поведат. Дешан смени Жиру с Брадли Баркола, а публиката изпрати с бурни овации ветерана. Ибрахима Конате пък замени Упамекано.

Промяна в съотношението на силите на терена нямаше и Канада беше по-организираният отбор. Мбапе се появи четвърт час преди края, заедно с Кингсли Коман. Чак тогава французите притиснаха своя съперник. В 83-ата минута Мбапе падна в наказателното поле и "петлите" поискаха дузпа, но реферът Верисимо си замълча. В добавеното време първо Рандал Коло Муани и Мбапе пропуснаха да донесат победата на домакините.