Мбапе поведе Франция за класически успех срещу Люксембург

Франция надделя с класическото 3:0 срещу Люксембург на старта на подготовката си за предстоящото само след десетина дни Евро 2024. Точни за “петлите” бяха Рандал Коло Муани (43’), Жонатан Клос (70’) и Килиан Мбапе (85’), като звездата на домакините добави и асистенции за първите две попадения в срещата. Играчите на Дидие Дешан изиграха по-спокойно първо полувреме, но с изминаването на минутите сякаш все повече трупаха инерция и вдигаха нивото на своето представяне. Гостите от Люксембург пък отново показах сравнително стабилно представяне и демонстрираха, че достигането до плейофите за европейското първенство не е случайно.

Футболистите на Дидие Дешан не губиха нито секунда и взеха в свои ръце случващото се на терена от първия съдийски сигнал. Още в първите минути те на няколко пъти вкараха опасно топката в наказателното поле, но бранителите в червено и вратаря успяха да се справят. Първото по-сериозно положение дойде в 13-ата минута, когато няколко играчи в сини екипи тръгнаха напред, но топката бе върната малко по-назад към границата на пеналта, но ударът на Гризман срещна дясната греда.

Гостите преминаха централната линия на терена за пръв път малко по-сериозно едва след 20-ата минута, макар че преимуществото във владението на топката в полза на домакините бе по-малко от десет процента. В 27-ата минута стражът на Антъни Морис направи инстинктивно, но и много добра спасяване, след като Килиан Мбапе получи на отлична позиция и не се поколеба да отправи много хубав изстрел. Именно капитанът на Франция опита да демонстрира любимия си пробив на скорост от левия фланг в в 35-ата минута, но падна след съприкосновение с Данел Синани на границата на наказателното поле. Това, естествено, предизвика протести и претенции за дузпа, които бяха подминати от рефера Лоурънс Визер.

Все пак усилията на “петлите” дадоха резултат в края на първото полувреме, когато отново Килиан Мбапе показа класа на лявото крило и центрира отлично, а Рандал Коло Муани от границата на наказателното поле с глава реализира за 1:0. Именно от тази прословута лява зона дойдоха още две по-опасни ситуации преди края на първата част.

Второто полувреме започна с нова добра възможност за Франция след добра изява на Антоан Гризман, който открадна топката, Фофана намери своя капитан в предни позиции, но Мбапе не уцели вратата. Десетина минути след началото на втората част отново новото попълнение на Реал Мадрид отново проби отлично и влезе в пеналта, но бе задържан за фланелката, което не му даде възможност да продължи атаката. Положението обаче отново не бе достатъчно сериозно, за да доведе до отсъждане на 11-метров наказателен удар. Така се стигна до 70-ата минута, когато късо изпълнение на корнер прати кълбото към напълно непокрития Жонатан Клос, а той с прекрасен изстрел намери горната греда и след това мрежата за 2:0.

Французите можеха да стигнат до трети гол само минутка по-късно след карамбол в наказателното поле, когато именно Клос и Мбапе размениха топката, бранителят подаде успоредно, но Гризман не успя да реализира от няколко метра. В 82-ата минута пък футболистите на Люксембург нацелиха горната греда след удар с глава на играч в червено след корнер. В последните петнайсетина минути на двубоя пък направи впечатление желанието на гостите да опитват да изнасят с доста подавания от задни позиции, което на няколко пъти им създаде проблеми при по-активна преса от страна на “петлите”. Именно по този начин се стигна и до третото попадение в мача, когато кълбото бе отнето, появилият се от пейката Брадли Баркола демонстрира отлична техника и събра няколко защитници около себе си, след което намери Мбапе в добра позиция и той реализира за 3:0.

Следващата контрола на Франция е след четири дни срещу Канада. “Петлите” пък са в една група заедно с Полша, Австрия и Нидерландия за предстоящото Европейско първенство.