Португалия без Роналдо се отпусна за момент, но цялостно впечатли в първата си контрола

Португалия победи Финландия с 4:2 в атрактивен приятелски мач, който се игра на стадион "Жозе Алваладе" в Лисабон. "Мореплавателите" откриха чрез Рубен Диаш в 17-ата минута, Диого Жота удвои от дузпа в продължението на първото полувреме (45+4'), а в 56-ата минута появилият се от пейката Бруно Фернандеш също се разписа. След като поведоха с три гола и играеха много добре, домакините в един момент се отпуснаха и инкасираха две попадения от влезлия като резерва Теему Пуки (73', 77'). В 85-ата минута обаче Бруно Фернандеш с втория си гол в мача реши всичко в двубоя. Страхотен мач за португалците направи и крилото на Порто Франсиско Чико Консейсао, който се отчете с две асистенции и спечелена дузпа за тима си. Голямата звезда на домакините Кристиано Роналдо пък не бе в групата на тима, като все още си почива след края на саудитското първенство.

Така “мореплавателите” вече изиграха първата от трите си предвидени контроли от подготовката си за Евро 2024, където са в група още с Чехия, Турция и Грузия. Португалия спечели изключително убедително квалификационната си група, като не загуби нито една точка, вкара 36 гола и допусна само два в 10 мача, заради което логично е смятан за един от фаворитите на турнира, като след днес има 11 победи в последните си 12 двубоя. В предишната си приятелска среща е тимът на Роберто Мартинес загуби с 0:2 от Словакия.

"Мореплавателите" запазиха доминацията си в сблъсъците с Финландия, като вече са играли помежду си 11 пъти – вече шест победи, четири равенства и само едно поражение.

Днес домакините излязоха във формация 4-3-3, като само Жоао Кансело и Витиня бяха запазили титулярните си места от предишния мач. Атаката на Португалия днес водеха Чико Консейсао, Диого Жота и Рафаел Леао. Футболисти като Бруно Фернандеш, Жоао Феликс и Бернардо Силва започнаха от пейката.

Финландия пък не успя да се класира за Европейското първенство, след като отстъпи на полуфиналния плейоф от Уелс с 1:4. Финландците също играха във формация 4-3-3, като атаката на скандинавците водеха Юхо Талвитие, Бенджамин Калман и Оливер Антман.

Още в първите секунди на мача Рафаел Леао проби опасно и стреля, но встрани от вратата на Лукас Храдецки. В 15-ата минута пък Витиня навлезе отдясно и опита прострелно подаване, но стражът на гостите внимаваше. Две минути по-късно обаче Португалия откри резултата след изпълнение на корнер. Витиня центрира добре, а Рубен Диаш се измъкна от финландската защита и с глава отбеляза - 1:0 за домакините. Няколко минути по-късно пореден пробив, този път на Жоао Кансело, доведе до изстрел на играча на Барселона, който спря в мрежата, но от външната страна. Последваха по-спокойни минути, макар че към края на полувремето натискът на португалците се засили, като удари Нуно Мендеш и Чико Консейсао завършиха в ръцете на Храдецки. В последните секунди на първата част Анси Сухонен дръпна за фланелката Консейсао и след кратко колебание и преглед с ВАР, главният съдия отсъди дузпа. Зад бялата точка застана Диого Жота, който изпълни безупречно и удвои за Португалия - 2:0.

На почивката селекционерът на Португалия Роберто Мартинес направи пет промени в състава си, като пусна в игра Бруно Фернандеш и Гонсало Рамош. Още в първите секунди на втората част Жоао Кансело тества Храдецки с далечен изстрел, но финландският страж се справи. Няколко минути по-късно отново последва своеобразен двубой между двамата, като играчът на Барселона се озова на страхотна позиция в наказателното поле на Финландия и стреля, но вратарят на скандинавците направи невероятна намеса и успя да избие в корнер. Натискът на Португалия обаче логично доведе до още едно попадение. След чудесна комбинация на домакините Чико Консейсао подаде към влезлия като резерва Бруно Фернандеш, който със страхотен изстрел малко пред дъгата отбеляза красив гол и направи резултата 3:0 в 56-ата минута.

Трите гола преднина поуспокоиха португалците, които понамалиха оборотите. От това пък се възползва Финландия, като в 73-ата минута влезлият като резерва рекордьор по голове за отбора Теему Пуки се откъсна от отбраната на португалците и технично копна топката над Жозе Са, с което намали резултата на 3:1 при първото по-сериозно положение за гостите. Това попадение сякаш вдъхна още повече увереност на скандинавците и само четири минути по-късно Пуки вкара за втори път. 34-годишният ветеран бе изведен на ръба на засадата от Мати Пелтола и с хубав отново преодоля Жозе Са, като намали резултата само на 3:2. Малко след това португалците опитаха да реагират веднага, но направиха сериозен пропуск чрез Консейсао, който отблизо стреля над вратата. В 85-ата минута все пак домакините убиха интригата, след като направилият страхотен мач Чико Консейсао се отчете с още една асистенция за Бруно Фернандеш, който с десния крак отблизо направи 4:2. До края на срещата Португалия можеше да отбележи още веднъж, но пак Консейсао имаше малшанс, като нацели страничната греда на Храдецки.

ПОРТУГАЛИЯ (4-3-3): Са; Кансело, Диаш, Силва, Мендеш; Витиня, Палиня, Жоао Невеш; Чико Консейсао, Жота, Леао

ФИНЛАНДИЯ (4-3-3): Храдецки; Алхо, Иванов, Йенсен, Нисканен; Нисила, Пелтола, Сухонен; Талвитие, Калман, Антман

Битката започна!
Докажи, че познаваш шампионата на Стария континент и спечели посещение на мистичния Анфийлд!