Двузвездният Интер вдигна 20-ата

20-кратният шампион на Италия Интер завърши при 1:1 срещу борещия се за участие в Лига Европа Лацио в един от най-интригуващите мачове от 37-мия кръг на Серия “А”. В 33-тата минута Даичи Камада с топовен изстрел изведе "орлите" напред. След куп пропуски и греда домакините най-после изравниха в 87-ата минута чрез резервата Дензъл Дъмфрис.

Равенството означава, че Интер няма да може да постави нов клубен рекорд по общ брой точки, защото може да вземе най-много 96, ако спечели последното си гостуване на Верона. Върховото постижение остава това от 2006/07 под ръководството на Роберто Манчини. По-важното, естествено, за "черно-сините" днес, беше награждаването с 20-ото скудето.

Около половин час след края на мача започна и специалната церемония по награждаване на футболистите на Интер, които излязоха един по един, за да получат златните си медали и овациите на феновете. Всеки един от тях носеше фланелка с номер 20 на гърба си и две звезди.

Иначе “Нерадзурите” са с 93 точки на върха, а резултатът беше доста по-важен за Лацио, защото “орлите” продължават да мечтаят дори за участие в Шампионска лига, макар това да зависи единствено от Аталанта. “Орлите” с 60 точки са на седмото място във временното класиране, а толкова има и шестият Рома, чийто мач от кръга е срещу Дженоа от 21:45 в неделя вечер.

Лацио като седми би играл в Лига Европа, но ако Аталанта спечели финала с Байер (Леверкузен) и завърши в топ 5 в Серия “А”, ще осигури и шестата позиция в класирането като даваща право на участие в Шампионска лига. Именно за нея до последно ще се борят римските грандове, като в 38-мия кръг “вълците” гостуват на Емполи, а “орлите” приемат вече изпадналия Сасуоло.

Любопитното в Италия е, че при равенство в точките между отборите, които се борят за последната квота за ШЛ, се насрочва мач помежду им, който се равнява финален плейоф. Същото е при борба за титлата между два отбора с равни точки в крайното класиране и в борбата за оцеляване между два тима с равни показатели на 17-ата позиция, какъвто сценарий имаше миналата година.

Наставникът на шампионите Симоне Индзаги заложи на обичайните си любимци за титулярен състав, за разлика от предишните двубои срещу Фрозиноне и Сасуоло. На вратата бе Ян Зомер, а пред него тримата в защита бяха Бенжамен Павар, завръщащия се в игра срещу бившия си тим Франческо Ачерби и Алесандро Бастони.

Триото в халфовата линия бе добре познато: Николо Барела, Хакан Чалханоолу и Хенрик Мхитарян. На левия фланг бе Федерико Димарко, а на десния - Матео Дармиан. В атака отново си партнираха Лаутаро Мартинес и Маркюс Тюрам.

За Лацио на вратата бе Иван Проведел, а пред него бранителите също бяха трима: Патрик, Марио Хила и Николо Казале. В халфовата линия отдясно наляво се подредиха Пелегрини, Матиас Весино, Даичи Камада и Адам Марушич. Пред тях действаха Николо Ровела и Матия Дзакани, а единствен нападател бе Тати Кастеянос.

Още в третата минута Интер създаде първото чисто голово положение след бързо отнета топка и разпределена напред по отличен начин от Чалханоолу. Лаутаро Мартинес изведе Маркюс Тюрам сам срещу вратаря, но французинът не можа да преодолее Иван Проведел.

“Нерадзурите” за пета поредна кампания надвишиха 100 отбелязани гола във всички турнири при разгрома с 5:0 над Фрозиноне, а сега в Серия “А” преследват 22-ра “суха мрежа”, което също би било клубен рекорд, след като досега само Ювентус и Милан са го правили. Феновете си помислиха, че този стремеж е загубен в петата минута, когато Тати Кастеянос се откъсна от защитниците и с прекрасен диагонален шут откри резултата за Лацио, но се оказа, че е бил в засада.

Интер продължи да търси ранно попадение и първо опасен шут на Лаутаро беше блокиран, а после същото. се случи и с изстрел на Тюрам от по-малко от шест метра. В 13-тата минута Ачерби подари топката на Камада през собственото наказателно поле, а китаецът намери Кастеянос, който стреля по диагонала, но Зомер спаси.

В 24-тата минута Димарко можеше да отбележи шестия си гол през кампанията, когато първо с десния крак от границата на пенала стреля опасно, но Проведел се намеси блестящо. Секунди по-късно след изпълнения корнер отново италианският халф-бек стреля, този път от около 30 метра, но пак вратарят на Лацио се отчете с великолепно спасяване.

В 33-тата минута донякъде изненадващо с оглед на развитието на срещата Лацио откри резултата след страхотен удар на Камада от дъгата на пеналтерията 0:1. Това е едва 20-ият допуснат гол от Интер през сезона. 120 секунди по-късно Камада направи нов пробив и намери Дзакани, който от малък ъгъл не можа да уцели рамката и прати топката във външната страна на мрежата.

До края на първото полувреме Интер имаше четири положения за изравняване, но удар на Тюрам с глава мина покрай гредата, а при втората ситуация два пъти защитниците на "орлите" блокираха шутове и се справиха великолепно в опазването на преднината. В следващите секунди и изстрел на Барела от чудесна точка в наказателното поле беше блокиран, а това се случи и с изпълнение на Бастони.

Чалханоолу пробва късмета си от 30 метра на старта на второто полувреме, но топката мина на сантиметри от горната греда. Това бе 13-тият удар в актива на Интер, само четири от които в очертанията. В 56-ата минута красив удар на Барела с глава след продължителна атака и центриране от ляво провокира петото спасяване на Проведел в мача. От изпълнения корнер пък Лаутаро Мартинес уцели гредата с глава и продължи натрупването на пропуските на "нерадзурите".

Весино изпусна добър шанс за Лацио да удвои преднината си, като диагонален изстрел отляво на уругваеца мина покрай страничния стълб. След първоначалния устрем в началото на второто полувреме на "нерадзурите" Симоне Индзаги направи смени, пускайки Карлос Аугусто, Дензел Дъмфрис и Давиде Фратези, но трудно домакините създаваха положения в тези минути. Впоследствие и за двата тима влязоха много нови футболисти, а сякаш Лацио се чувстваше все по-уверен, че ще измъкне победата.

В 78-мата минута Алексис Санчес закачи стената при пряк свободен удар пред наказателното поле от добра позиция. В 84-тата минута Тати Кастеянос получи рядък шанс да излезе сам срещу вратаря почти от центъра, но Павар направи феноменален шпагат.

В 87-мата минута след центриране от фаул на Алексис Санчес най-после Интер изравни чрез хубав удар с глава на Дъмфрис - 1:1. В 90-ата Санчес стреля страховито отдалеч, но отново на сантиметри от страничната греда. Това се оказа последният шанс в мача и феновете можеха да се настроят за празненствата на стадиона и връчването на 20-ото скудето.