Белингам спаси в добавеното време Англия от нов резил

Отборите на Англия и Белгия направиха равенство 2:2 в приятелски мач. Двубоят бе част от контролите на националните отбори по време на паузата за изиграването на заключителните плейофи за Евро 2024.

"Червените дяволи" имаха щастието да поведат рано след гол на Юри Тилеманс (11'), но те бързо пропиляха аванса си и Айвън Тони (17') изравни от дузпа. Малко по-късно Джаръд Боуен вкара втори гол за британците, който бе отменен заради засада, а до края на полувремето гостите отново поведоха чрез ново добро включване на Тилеманс (36').

През втората част "трите лъва" доминираха през цялото време и смачкаха съперника си, но пропиляха всички изгодни ситуации, които се изправиха пред тях. Така "трите лъва" бяха на границата на нов резил след фиаското срещу Бразилия преди броени дни, но секунди преди края в добавеното време Джуд Белингам избухна с попадение донесе равенството за своите.

Грузия, Украйна и Полша се добраха до Евро 2024 след невиждана драма и в трите мача

Гарет Саутгейт направи няколко промени в стартовия състав в сравнение с единайсетте, които започнаха срещу "селесао". Вместо Хари Магуакър от първата минута видяхме Езри Конса, а в халфовата линия Коби Мейну и Джаръд Боуен замениха Конър Галахър и Антъни Гордън.

От другата страна на терена Доменико Тедеско излезе с амбициозна схема от четирима бранители и по трима халафове и нападатели. На врата бе Матс Зелс, непосредствено пред него бяха Дебест и Вертонген, в средата на терена действаха Онана, а навърха бе триото Доку - Лукаку - Тросар.

Подобно на контролата с Бразилия англичаните влязоха много силно и поставиха съперника в очаквателна позиция. Само до 10-ата минута Боуен и Доудън създадоха опасности, които не бяха за подценявани.

Sportal.bg вече и във Viber, последвайте ни!

Плашещите прилики с фиаското от преди няколко дни се задълбочиха още повече след като "трите лъва" не вкарака положенията си, а в 11-тата минута бяха наказани за безобразна грешка на Пикфорд. Той бе излязал от наказателното поле и себе позиционирал на левия фланг. Тогава шутира в посока центъра на терена, където имаше футболист на гостите, който не игра с топката, но бе на правиното място и в правилното време, за да отклони коженото кълбо до Юри Тилеманс, а той шутира от границата на наказателното поле и откри резултата.

Радостта на "червените дяволи" не продължи дълго и само пет минути след подновяването на играта Ян Вертонген събори противников играч в собственото си наказателно поле и съдията отсъди дузпа. Зад "бялата точка" застана Айвън Тони, който не сбърка и изравни резултата.

Британците се вдъхновиха от така стеклите се обстоятелства и само четири минути след изравняването Доку можеше да осъществи пълен обрат. Малко по-късно и Белингам бе близо до нещо нещо подобно. На третия път островитяните вече ликуваха и Джаръд Боуен прати топката във вратата, пазена от Матс Зелс. При презаглеждането на ситуацията чрез системата VAR обаче се видя, че е имало засада при головата атака и двубоят продължи при равен резултат.

Джаръд Боуен отново имаше възможност да се разпише в 33-ата минута, но не намери рамките на вратата. Секунди по-късно Белингам също пропиля положение и стреля високо над напречната греда.

Логично британците след като не вкараха, инкасираха попадение, като белгийците успяха да реализират втория си гол след само три шута по посока противниковата врата. Островитяните се пропукаха при пресата си и допуснаха контранастъпление, като Ромелу Лукаку се озова сам встрани от наказателното поле и абсолютно необезпокояван изспа топката пред малката пеналтерия, където връхлетя Тилеманс, за да върне преднината на гостите.

След това до края на полувремето обичайните заподозрени Боуен и Белингам създадоха нови положения, които отново не бяха реализирани и принудиха съотборниците си да се приберат на почивката при минимално изоставане в резултата.

Четири минути след подновяването на играта Айвън Тони създаде първото опасно положение пред вратата на "червените дяволи" за втората част. Секунди по-късно Чилуел стреля отвъд наказателното поле, но прати топката отвъд очертанията на вратата.

В 53-ата минута видяхме и първата намеса на Селс след почивката. Това се случи след като Тони достигна до прецизно подаване, разсякло защитата и отправи добър удар от обещаваща позиция, а белгийският страж изчисти в корнер. При изпълнението на ъгловия удар Фоудън засече, а на пътя на изстрела му застана бранител в тъмен спортен екип.

Пет минути по-късно подобна беше ситуацията пред вратата на Пикфорд, който бе предпазен от защитник на "трите лъва" застанал на пътя на изстрел, произведен от Доку.

След това абсолютната доминация на домакините продължи и те направиха пропуски чрез Боуен, който стреля от воле в центъра на вратата, както и Коби Мейну, отправил удар от движение в долния ляв ъгъл. И в двата случая Селс беше безупречен.

В следващия четвърт час "трите лъва" затегнаха обръча пред наказателното поле на белгийците, които се окопитиха добре и не позволиха дълго време опасност пред вратата си. Чак в 80-ата минута Фоудън притесни "червените дяволи", но ударът му мина покрай дясната греда. След това и Джо Гомес се включи с остро центриране, което бе отклонено от белгийски бранител.

Така нещата отиваха към ново фиаско за "трите лъва", но много дълбоко в добавеното време Джуд Белингам най-накрая се събуди и пречупи иначе много солидния Матс Зелс. Гостите не справиха при гардирането на топката около аут линията, като играч в синя тениска и червени гащета не успя да спечели телесния сблъсък с Медисън, който овладя и приплъзна към Белингам, който докосна веднъж и с прецизност прати топката във вратата, за да оформи крайния резултат.

АНГЛИЯ 2:2 БЕЛГИЯ