Атлетик Билбао развали домакинската серия на Атлетико Мадрид и е по-близо до финала

Атлетик Билбао надви с 1:0 Атлетико Мадрид в първия полуфинален дуел от турнира за Купата на краля. Баските "лъвове" спечелиха с 1:0 в столицата след гол от дузпа на Алекс Беренгер в 25-ата минута. Атлетико беше по-добрият отбор и създаде множество положения, но ги пропусна и ще търси обрат в ответния мач.

"Дюшекчиите" нямаха загуба на своя стадион в 28 поредни мача, като серията им продължи цяла година, но намери своя край днес. Тимът на Диего Симеоне обаче запазва шансове да стигне до финала, макар че го чака много труден реванш на "Сан Мамес", където вече загуби в двубой от Ла Лига.

Диего Симеоне пусна в предни позиции Антоан Гризман и намиращия се във все по-добра форма Мемфис Депай, който беше предпочетен пред Алваро Мората. Авторът на изравнителния гол в дербито с Реал Мадрид Маркос Йоренте остана сред резервите, както и Саул Нигес и Родриго Рикелме. По двата фланга този път започнаха Науел Молина и Самуел Лино, а Рейнилдо Мандава замени Марио Ермосо в тройката централни бранители.

Гостите от Билбао излязоха на "Сивитас Метрополитано" без Нико Уилямс, който се контузи срещу Майорка преди няколко дни. Неговото място зае Алекс Беренгер. Горка Гурусета действаше на върха на атаката, а в средата на терена си партнираха Иниго Руиз де Галарета и Бенят Прадос

Атлетико владееше инициативата в началото, но гостите не бяха притеснени. Депай сновеше по целия фронт на атаката, а Гризман се беше изтеглил по-близо до халфовата линия. В 16-ата мимута французинът шутира опасно, но над напречната греда. В средата на полувремето обаче необмислена постъпка на Рейнилдо доведе до дузпа в полза на Атлетик. Националът на Мозамбик извърши нарушение в наказателното поле и реферът Алехандро Фернандес посочи бялата точка, а Беренгер откри резултата.

Последа натиск на Атлетико и пропуски на Витсел и Самуел Лино. Депай също можеше да изравни, но прати топката високо в аут. В 37-ата минута вратарят на баските Юлен Агиресабала сбърка и изпусна топката, но защитник в бяло му помогна и блокира удара на Депай. Малко преди почивката Гризман шутира на сантиметри в аут.

На полувремето Симеоне смени виновника за дузпата Рейнилдо с Ермосо. Гризман поиска дузпа за изблъскване в наказателното поле, но реферът не видя такова. Лино пък стреля встрани от целта в 52-ата минута.

Малкото контри на гостите бяха опасни и при една от тях Ян Облак спаси удар на Унай Нунес. В 69-ата минута шанс се откри пред Лино, но бразилецът отново не успя да прати топката в мрежата. В 74-ата Атлетико отново поиска дузпа, но повторенията показаха, че микой от бранителите на баските не е докоснал топката с ръка.

С влизането на Мората натискът на Атлетико стана още по-сериозен. Късметът на няколко пъти спаси Агиресабала, а най-драматичният момент дойде в добавеното време, когато Ернандес даде дузпа за домакините за игра с ръка в пеналта на Йерай Алварес, но след това я отмени, защото при центрирането към Мората испанският национал беше в засада. Секунди по-късно нападателят на "дюшекчиите" пропусна от добра позиция с глава.

Реваншът на "Сан Мамес" е на 29 февруари. Следващият мач на Атлетико е гостуване на Севиля, а Атлетик Билбао ще играе срещу аутсайдера в Ла Лига Алмерия.