Братя Уилямс изхвърлиха Барса от Купата на краля след луд мач

Атлетик Билбао се класира за 1/2-финала на Купата на краля, елиминирайки гранда Барселона в четвъртфиналния сблъсък между двата тима след успех с 4:2. Съперниците изиграха зрелищен сблъсък на "Сан Мамес", в който паднаха общо шест гола, а можеше да има и повече, имаше постоянна смяна на водачеството в резултата, а накрая трябваше да се играят и продължения, преди да бъде излъчен победител. Атлетик поведе още в 1-вата минута с гол на Горка Гурусета, но каталунците направиха бърз обрат с попадения на Роберт Левандовски в 26-ата и Ламин Ямал в 32-рата минута. Ойхан Сансет отново възстанови равенството в 49-ата минута, а в продълженията братята Иняки Уилямс в 105-ата и Нико Уилямс в 120-ата минута донесоха победата на баските.

Треньорът на домакините Ернесто Валверде заложи на Горка Гурусета на върха на атаката, като той имаше подкрепата на Нико Уилямс, Ойхан Сансет и Малком Арес. Бенят Прадос и Микел Весга пък бяха двойката опорни халфове.

Чави Ернандес бе предпочел да стартира мача с Ламин Ямал, Феран Торес и Роберт Левандовски в атака. В средата на терена си партнираха Френки де Йонг, Илкай Гюндоган и Педри.

Домакините откриха резултата още в 1-вата минута. Топката бе пратена в наказателното поле, където се стигна до суматоха пред вратата, защитата на Барса не успя да я изчисти добре и тя попадна в Горка Гурусета, който я прати във вратата за 1:0.

В 5-ата минута Гурусета можеше да отбележи втори гол, като отново се озова непокрит в пеналта, но този път ударът му бе встрани от вратата.

Треньорът на гостите Чави получи още една лоша новина в 20-ата минута, когато Алехандро Балде се хвана за бедрото и се строполи на земята, което наложи принудителната му смяна с Ектор Форт.

Барселона обаче възстанови равенството с куриозен гол. Феран Торес получи дълъг пас пред наказателното поле и изведе Педри, младокът не успя да се ориентира и да отправи удар, но и защитниците на Атлетик на два пъти не съумяха да изчистят топката, като при втория случай Левандовски протегна крак и успя да отклони кълбото във вратата за 1:1.

Гостите стигнаха и до пълен обрат шест минути по-късно. Ламин Ямал получи отдясно, освободи си пространство пред наказателното поле и със силен шут порази вратата на съперника за 1:2.

Атлетик пък можеше да възстанови равенството в 43-тата минута, когато Гурусета отправи силен удар от воле след корнер и само чудесната намеса на Иняки Пеня попречи да се стигне до гол.

В добавеното време на първата част и стражът на домакините трябваше да се намесва решително след хубав изстрел на Феран Торес, но и Хулен Агиресабала показа котешки рефлекс и отрази удара.

Още в началото на втората част баските възстановиха равенството. Нико Уилямс центрира отляво и намери непокрития Ойхан Сансет, който отблизо с глава вкара за 2:2.

Този гол даде криле на домакините, които заиграха още по-атакуващо и в 55-ата минута бяха близо до нов гол, но изстрел с глава на Гурусета отблизо мина над напречната греда.

Барса пък дебнеше на контраатака и при една такава в 64-тата минута Ламин Ямал пропиля златна възможност. Той бе изведен на скорост зад защитата и останал очи в очи с вратаря стреля встрани от целта.

В 74-тата минута събитията отново се пренесоха пред другата врата, където Нико Уилямс отправи страхотен шут, който обаче профуча до дясната греда.

Играчите на Атлетик продължаваха да са по-опасни и в 79-ата минута на стрелкова позиция в наказателното поле се оказа Сансет, чийто удар обаче бе разочароващ и встрани от вратата.

В 86-ата минута пък Ламин Ямал за втори път пропиля огромна възможност. Той отново бе останал сам срещу вратаря и отново не успя да отправи добър удар, с който да намери вратата.

Все пак двата тима не успяха да се победят в редовното време и така мачът отиде в продължения. Те започнаха с голям шанс за домакините. Нико Уилямс бе изведен в близост до вратата, но стреля встрани.

В допълнителното време на първото продължение Атлетик отново излезе напред в резултата. Иняки Уилямс бе изведен пред наказателното поле, първият му удар се отби от гредата, но топката се върна в краката му и при втория опит той не сгреши за 3:2.

Барса стигна до добра възможност да се върне в мача в 111-ата минута, когато Марк Гиу получи топката в близост до вратата, но ударът му бе твърде слаб и не успя да затрудни вратаря.

Минута по-късно пък Иняки Пеня имаше важна намеса, спирайки удар на Иняки Уилямс отблизо след самоотвержена намеса.

В 120-ата минута Атлетик сложи точка на спора с четвъртия си гол. Сансет достигна топката почти до аутлинията и я върна назад, Иняки Уилямс не можа да играе с нея, но тя попадна в брат му Нико, който с прецизен удар я насочи във вратата, оформайки крайното 4:2.

Така Атлетик продължава към 1/2-финалите на турнира, присъединявайки се към Майорка и Реал Сосиедад, които вече достигнаха до тази фаза. В четвъртък ще стане ясен и последният полуфиналист, който ще бъде определен в сблъсъка между Атлетико Мадрид и Севиля.