Барселона гарантира ново "Ел Класико" на финала за Суперкупата

Отборът на Барселона спечели с 2:0 срещу тима на Осасуна в среща от полуфиналите на Суперкупата на Испания. Головете за победата отбелязаха Роберт Левандовски (59') и Ламин Ямал (90'+3').

За каталунците успехът не дойде никак леко срещу далеч по-скромния съпрник, но те направиха стъпка напред в развитието си този сезон, тъй като за първи път от септември насам спечелиха мач с повече от един гол разлика.

Иначе на финала на турнира, който се провежда в Саудитска Арабия, "блаугранас" ще срещнат вечния враг Реал Мадрид в повторение на "Ел Класикото" от миналата година. "Кралете" стигнаха до мача за трофея, след като надделяха срещу Атлетико Мадрид в спиращ дъха двубой, завършил при резултат 5:3, а победният гол бе отбелязан чак в 116-ата минута.

Реал Мадрид подчини Атлетико в спираща дъха драма с 8 гола

Чави Ернандес за мача срещу Осасуна пусна в атака триото Рафиня, Феран Торес и Роберт Левандовски. В средата на терена пък в началото действаха Сержи Роберто, Френки де Йонг и Илкай Гюндоган.

От другата страна на терена Хагоба Арасате пък бе предпочел да стартира мача с Анте Будимир като изнесен нападател, а зад гърба му го подкрепяха Хосе Арнаис и Мой Гомес. Аймар Орос и Икер Муньос си партнираха в центъра на терена.

Първите минути на двубоя бяха мудни, след което нещата рязко се промениха. Първо Кристенсен опита да порази стража на съперника Ерера, а след това бърза контраатака разсече половината на каталунците и в последния момент бранителите на "блаугранас" изчистиха в ъглов удар.

В 13-ата минута се откри най-реалистичния  шанс за каталунците от първия четвърт час. Високоскоростна атака завърши с подаване към Левандовски, който стреля опасно, но Ерера пак се намеси успешно.

Последва изнесена преса на каталунците, която кулминира с шансове пред Гюндоган и Рафиня. Отборът от Памплона отговори с удар на Катена.

Около половин час след началото нова бърза атака приключи пред вратата на противника, като Гюндоган се стрелна по крило и прати в наказателното поле остър пас по земя, който бе засечен от Сержи Роберто, пращайки топката в аут.

Малко след това се наложи и първата намеса на VAR. Останаха съмнения, че Алехандро Катена от тима на Осасуна е извършил прекалено грубо нарушение и съдията не можеше да прецени какъв точно картон да покаже. След като ситуацията бе преразгледана чрез системата за видеоарбитраж, реферът прецени, че ще покаже само жълт картон и двата отбора продължиха в пълни състави.

В 41-ата минута каталунците преживяха сериозно сътресения, тъй като Рафиня получи сериозна контузия и на Чави му се наложи да замени своя нападател. Вместо него играта продължи Ламин Ямал, който впоследствие се оказа ключов за окончателния успех.

След това в оставащите минути до края на полувремето двата отбора демонстрираха приятен за наблюдаване футбол, в който за жалост продължиха да липсват головете. Пеня трябваше да се намесва веднъж след изпълнение на пряк свободен удар, а в добавеното време Кристенсен реагира добре в наказателното поле на Осасуна, но не успя да прокара топката между зашитниците, застанали пред него.

Отборът от Памплона започна амбицирано второто полувреме, като Аранис създаде главоболия на каталунската отбрана с опасно изпълнения на пряк свободен удар, след което бранителите на "блаугранас" много трудно изтласкаха противниковото настъпление от наказателното си поле.

Каталунците отговориха с опасно слизане в половината на Осасуна, като Левандовски бе много близо до отправянето на опасен удар, на което обаче му бе попречено и "червено-сините" избиха в корнер.

Малко по-късно тимът от Памплона имаше нов добър шанс, но в последния момент Алехандро Балде протегна крак и спря намеренията на Арнаис, който бе много близо до отправянето на неспасяем изстрел.

Малко след това Арнаис отново бе замесен в епицентъра на събитията. Подаване стигна до ръба на наказателното поле на Осасуна, където в коридор между двама бранители си освободи пространство Левандовски, който стреля и откри резултата. Тогава обаче щабът от Памплона скочи и протестира, че е имало нарушение срещу Арнаис по време на головата атака. Последва преразглеждане на ситуацията чрез системата VAR, където се видя, че "блаугранас" са действали чисто и попадението бе официализирано.

Докато играта се възстановяваше покрай суматохата от отбелязания гол, Чави се въвползва от ситуацията и извърши нова смяна, пускайки Жоао Феликс на мястото на Феран Торес. На Феликс не му отне много време и само седем минути след влизането си в игра стреля опасно от границата на наказателното поле, но Серхио Ерера спаси.

В следващия четвърт час каталунците диктуваха събитията на терена и опитаха да вкарат втори гол, с който да затворят срещата. Това не се случи и футболистите на Осасуна потърсиха своите шансове в заключителните минути от редовното време, докато "блаугранас" дебнеха на контраатаки.

Най-чистото положение за изоставащите в резултата дойде в 78-ата минута, когато Анте Будимир стреля от границата на наказателното поле, но Инаки Пеня демонстрира самочувствие и спаси.

Десетина минути по-късно играчите в червено-син спортен екип имаха нова златна възможност пред себе си, когато Раул също стреля от движение от границата на пеналтерията, но нацели напречната греда.

Логично, играчите на Осасуна отвориха много пространства в половината си, търсейки изравняването. Първо във втората минута от добавеното време Жул Кунде стреля от дистанция в гредата. Футболистите от Памплона обаче не си взеха поука и логичното се случи шейсет секунди по-късно, когато Ламин Ямал свари противниковата отбрана неподготвена и вкара втория гол, с който реши всичко.