Реал Мадрид подчини Атлетико в спираща дъха драма с 8 гола

Реал Мадрид е първият финалист за Суперкупата на Испания. Кралският клуб победи с 5:3 след продължения градския си съперник Атлетико в истинско зрелище пред близо 30 000 зрители в Рияд, където се провежда турнирът. В редовното време съперниците си размениха по три гола, а в допълнителните 30 минути Реал наложи волята си след автогол на Стефан Савич и попадение в последните секунди на Браим Диас.

"Дюшекчиите" откриха с гол на Марио Ермосо (6'), а Антонио Рюдигер (20') и Ферлан Менди (29') обърнаха резултата в полза на "белите". В 37-ата минута Антоан Гризман възстанови равенството с красиво попадение. Това беше гол номер 174 за французина с екипа на Атлетико и той стана голмайстор номер 1 в клубната история, изпреварвайки легендата Луис Арагонес. В 78-ата минута Антонио Рюдигер си вкара автогол, а малко след това Даниел Карвахал се разписа за 3:3 и прати мача в продължения.

Допълнителните 30 минути минаха под диктовката на Реал, макар че положенията пред Облак не бяха много. Стигна се обаче до 116-ата минута и автогола на Савич. В ответната атака Гризман пропусна да осигури на Атлетико поне дузпи, а в края Браим Диас се разписа почти от центъра на празна врата и реши всичко. Съперник на "лос бланкос" във финала ще е победителят от втория полуфинал между Барселона и Осасуна.

По-рано през сезона Атлетико надви градския си съперник с 3:1 в Ла Лига, а в средата на следващата седмица двата отбора ще премерят сили и за Купата на краля, отново на "Сивитас Метрополитано". В началото на февруари пък Реал ще посрещне "дюшекчиите" на "Сантиаго Бернабеу" в среща от първенството.

"Белите" са в отлична форма и загубата им Атлетико през септември е единствена от началото на сезона във всички турнири. Съставът на Карло Анчелоти води в класирането на Ла Лига заедно със сензацията Жирона, а сега ще се опита да спечели Суперкупата на Испания за общо за 13-и път и за трети, откакто беше въведен новия формат на състезанието през сезон 2019/20.

Атлетико е вдигал Суперкупата само два пъти - през 1984 и 2014 година. Вторият трофей в надпреварата беше завоюван срещу Реал, воден и тогава от Анчелоти. "Лос рохибланкос" не са много убедителни в последните седмици и допуснаха грешни стъпки, които ги отдалечиха на 10 точки от върха в Ла Лига.

Карло Анчелоти заложи на вратата на Кепа Арисабалага, a като ляв бек започна Ферлан Менди, който пропусна последните три мача заради контузия. Отдясно на защитата беше Даниел Карвахал, а двойката в центъра на отбраната оформиха Антонио Рюдигер и Начо Фернандес. Тони Кроос, който имаше лек проблем в глезена, бе на пейката, където за началото остана и Едуардо Камавинга. Орелиан Чуамени се завърна в халфовата линия, където действаше заедно с Лука Модрич и Федерико Валверде. Джуд Белингам бе на обичайната си позиция зад Винисиус Жуниор и Родриго.

В стартовите 11 на Диего Симеоне също нямаше изненади. Атаката водеха Антоан Гризман и Алваро Мората, а триото в средата на терена съставиха капитанът Коке, Саул Нигес и Родриго де Пол. Самуел Лино действаше по левия фланг, а отдясно бе предпочетен Маркос Йоренте за сметка на Науел Молина. Бранителите пред Ян Облак бяха Стефан Савич, Хосе Хименес и Марио Ермосо. На пейката останаха Сесар Аспиликуета, Родриго Рикелме и Аксел Витсел.

Реал Мадрид стартира със самочувствие и опита да притисне съперника в неговата половина. Винисиус влезе опасно в наказателното поле и само навременният шпагат на Савич му попречи да шутира към Облак. Отговорът на Атлетико не закъсня. Лино си освободи пространство и потърси далечния ъгъл на вратата но Кепа внимаваше и изби в корнер. След центрирането на Гризман защитата в бяло изпусна Ермосо, който имаше достатъчно време проследи полета на топката и с глава да я прати в мрежата.

В 13-ата минута Родриго влезе в наказателното поле и падна след съприкосновение със Саул, но съдията Хавиер Алберола правилно прецени, че нарушение няма и даде знак играта да продължи. Реал атакуваше разнообразно, на отбраната на Атлетико действаше много концентрирано. Всяка контра на "лос рохибланкос" носега голова заплаха. В 18-ата минута Мората засече ниско центриране от десния фланг и сантиметри го лишиха от попадение.

В 20-ата минута Джуд Белингам отправи коварен удар, след който топката рикошира в играч на Атлетико и излезе в корнер. Последвалото центриране отиде право на главата на Антонио Рюдигер - 1:1. Голът на германския национал беше копие на този на Ермосо. Съперниците продължиха да търсят всяка възможност за изстрел. Кепа попречи на Мората да върне преднината на Атлетико, а пред другата врата силен шут на Федерико Валверде прелетя над нарепчната греда.

След половин час игра Реал вече имаше преднина. Дани Карвахал пусна хитър пас между краката на Лино, а включилият се в предни позиции Ферлан Менди технично отклони топката към далечния ъгъл и Облак се оказа безпомощен. Гризман не успя да преодолее Кепа с първия си изстрел в мача, но в 37-ата минута направи нещо изключително красиво. Французинът финтира няколко защитници на Реал, след което с десния крак заби топката във вратата. Това беше попадението, с което Гризман излезе еднолично на върха сред голмайсторите в историята на Атлетико. Той вече има 174 гола с екипа на испанския гранд - един повече от легендата Луис Арагонес.

До края на полувремето Облак направи великолепно спасяване с крак след удар на Родриго. Бразилецът елегантно се освободи в наказателното поле и шутира, но словенският страж изби, а после бързо захлупи топката и не й позволи да влезе във вратата. Почивката дойде без съдията да е показал нито един картон, а двата отбора показаха най-силните си страни и нито за миг не разочароваха препълнения стадион в Рияд.

И през втората част отборите не изневериха на себе си. Реал разчиташе на по-продължителни разигравания, а Атлетико използваше скоростта на офанзивните си футболисти. В 54-ата минута Карвахал подаде наизуст и това можеше да доведе до големи проблеми за Реал, но диагоналният удар на Лино премина на сантиметри от левия страничен стълб. Малко по-късно Вини Жуниор още веднъж се свлече в наказателното поле, но и този път не заблуди съдията.

Бразилецът беше активен отляво и в 65-ата минута направи хубав рейд, но центрирането му попадна право в ръцете на Облак. Симеоне прибегна до двойна смяна и пусна в игра Молина и Рикелме на местата на Саул и Лино. В състава на Реал пък Тони Кроос замени Лука Модрич. Германецът беше освиркван при всяко доксоване до топката заради свое изказване, че никога не би играл в Саудитска Арабия. В 71-ата минута бързо изпълнен фал завари неподготвена защитата на Атлетико и само добрата намеса на Облак попречи на Карвахал да вкара трети гол за Реал.

Малко по-късно Мората беше замесен в две положения пред вратата на бившия си клуб. В първата ситуация Кепа изпревари нападателя и топката излезе в корнер, а след неговото изпълнение Савич отклони към Мората на далечната греда, но голмайсторът на Атлети се намираше в засада. В 78-ата минута Кепа подходи неуверено при едно центриране и стана причина Рюдигер да си вкара автогол. Германският защитник нямаше как да реагира, а попадението беше зачетено въпреки претенциите на Кепа, че е бил фаулиран от Мората.

Реал нямаше никакво намерение да губи мача и веднага се хвърли в атаки. Винисиус демонстрира скоростта си и създаде смут в наказателното поле на Атлетико. Веднъж Облак се намеси, след това Ермосо изчисти малко пред голлинията, но третият опит топката да бъде пратена в мрежата се оказа успешен и Дани Карвахал се разписа за 3:3. В оставащите минути от редовното време Реал имаше надмощие, но нова грешка в защитата пред Кепа можеше да завърши с гол на Гризман. Французинът обаче шутира неточно, а веднага след това резервата Браим Диас пропусна да донесе победата на "лос бланкос".

Продълженията започнаха със смяна в състава на Атлетико. Анхел Кореа зае мястото на изтощения Мората и застана на върха на атаката на "дюшекчиите". Реал доминираше в началото и сякаш беше само въпрос на време да вкара нов гол. После обаче действията се пренесоха в половината на "белите" и младият Рикелме опита далечен изстрел, но топката излезе в аут. Постепенно умората си каза думата и двата тима намалиха темпото.

Следващите, които се появиха в игра, бяха Хави Галан и Аспиликуета за Атлетико и Хоселу и Даниел Себайос за Реал. В 107-ата минута Кроос сиспечели нарушение пред наказателното поле, но след това центрирането му не доведе до нищо интересно. Отборите вече не атакуваха толкова яростно и изглеждаше, че чакат дузпите. Последният ход на Анчелоти беше да пусне и младата надежда Арда Гюлер. Турчинът замени Валверде

Развръзката настъпи в 116-ата минута. Тогава Карвахал напредна и центрира към Хоселу, който не уцели добре топката, но тя попадна в крака на Савич, а оттам влезе във вратата на Атлетико. Облак се опита със сетни сили да предотврати гола, но не успя. Въпреки всичко, "дюшекчиите" не се предадоха. Гризман беше близо до изравнително попадение, но ударът му излезе в аут.

Футболистите на Симеоне рискуваха максимално и в заключителните минути дори Ян Облак се включи в предни позиции. Естествено, Реал се възползва. Една изритана топка от собствената половина стигна до Браим Диас, който надбяга стража на Атлетико и сложи точка на спора - 5:3.

Снимки: Gettyimages