Нидерландия писа "шестица" на Гибралтар

Нидерландия разгроми с 6:0 Гибралтар в последния си мач от квалификациите за Евро 2024. Срещата беше без значение за крайното класиране в група "В", в която "лалетата" и Франция вече си бяха гарантирали първите две места и участие на финалите в Германия. Въпреки това, отборът на Роналд Куман показа офанзивна помощ срещу аутсайдера групата, който приключи с 8 загуби и голова разлика 0:41.

Sportal.bg вече и в WhatsApp, елате и вие!

Над всички в срещата беше халфът на Фейенорд Калвин Стенгс. 24-годишният футболист отбеляза хеттрик, а другите голове за Нидерландия реализираха Матс Вийфер, Тюн Копмайнерс и Коди Гакпо. Куман очаквано даде почивка на част от титулярите, но техните заместници нямаха никакви проблеми срещу съперник от много по-ниска класа.

Стенгс откри резултата в 10-ата минута след хубава комбинация с Джоуи Ферман и прецизен удар, оказал се неспясяем за стража на Гибралтар Дейл Коулинг. В средата на полувремето Ферман се отличи с още една асистенция. Той центрира от корнер, а Вифер беше точен с глава. В 38-ата минута левият бек Куилиндши Хартман намери в наказателното поле Копмайнерс и той отблизо вкара трети гол за Нидерландия

Тоталната доминация на гостите продължи и през второто полувреме. В 50-ата минута Стенгс получи пас от Донийл Мален и покачи на 4:0. 12 минути по-късно бившият играч на АЗ Алкмаар и Ница се разписа отново, този път след взаимодействие с Джордан Тезе. По този начин Стенгс, който до днес нямаше гол за националния отбор, стана първият футболист от 2010 година с хеттрик като гост за "оранжевите" в официален мач.

Наказателната акция на нидерландците приключи 81-ата минута. Тогава влезлият малко по-рано Коди Гако опита да центрира, но топката влезе директно във вратата на домакините, без никой да я докосне.

Снимки: Gettyimages