Национална Лига Футзал: Амиго Северозапад - ССК "ИУ" ВАРНА

Англия изигра най-слабия си мач в квалификациите, но все пак надви "джуджето" Малта

Англия постигна шестата си победа в квалификационна Група С за Евро 2024, след като надделя само с 2:0 на аутсайдера Малта на „Уембли“. Още преди този мач селекцията на Герет Саутгейт си бе осигурила първото място и класирането за финалите, като в последните си два мача „трите лъва“ играят само за максимален брой точки, с който да си гарантират мястото в първа урна за жребия за групите на европейското първенство. Това обаче явно не се оказа достатъчно мотивиращо за звездите на Англия, които изиграха най-слабия си мач в квалификациите и нанесоха първия си точен удар чак в 64-тата минута. Домакините бяха повели с автогол на Енрике Пике в самото начало на срещата, което явно ги успокои допълнително. Все пак в 75-ата минута Хари Кейн вкара дежурния си гол, а секунди след това попадение на Деклан Райс бе отменено заради засада именно на нападателя на Байерн (Мюнхен). В последния кръг Англия гостува на Северна Македония.

Гарет Саутгейт заложи на силен състав въпреки протоколния характер на двубоя. Маркъс Рашфорд, Хари Кейн и Фил Фоудън стартираха в атака за "трите лъва", а Трент Александър-Арнолд отново действаше в халфовата линия. Фикайо Томори, който по принцип е централен защитник, пък влезе в ролята на ляв бек.

Малта няма победа в 17 поредни европейски квалификации. Англия до момента има вече шест победи и едно реми в групата.

Двубоят започна с отдаване на почит към голямата легенда на английския футбол сър Боби Чарлтън.

Домакините видимо изиграха първото полувреме без особени усилия, влагайки доста малък процент от възможностите си, а за сметка на това малтийците оставиха нелошо впечатление. Именно гостите имаха първата възможност след само 30-ина секунди игра. Галахър предаде топката и Теума стреля от границата на наказателното поле, но ударът му премина на около метър встрани. В осмата минута, при първата си добра атака, домакините поведоха. Геи намери Фоудън отдясно с помощта на рикошет, след което крилото на Манчестър Сити опита центриране към Кейн. Пепе обаче подложи крак и засече в собствената си врата. Бонело опита да спаси, но без успех – 1:0 за Англия след автогол на бранителя.

В десетата минута Магуайър сгреши с подаването си и така Мбонг се откъсна сам срещу Пикфорд, но изстрелът му премина на сантиметри над напречната греда.

В 28-ата изглеждаше, че англичаните ще получат дузпа, след като Кари Кейн се опита да премина покрай Бонело и след контакт със стража падна в наказателното поле. Главният рефер обаче реши да покаже жълт картон на капитана на Англия за симулация. Решението бе доста спорно, но все пак изглеждаше, че Кейн инициира контакта, така че ВАР не видя грешка в това отсъждане.

Англичаните продължиха да играят в същото лежерно темпо и през второто полувреме, въпреки че на почивката Саутгейт направи двойна смяна и включи Уокър и Сака, които замениха Томори и Галахър. След час игра влязоха и Деклан Райс и Коул Палмър, който дебютира с националната фланелка след добрите си игри с Челси. Рашфорд, който секунди преди това трябваше да получи лекарска помощ след сблъсък с Александър-Арнолд, и Хендерсън им отстъпиха местата си.

В 64-тата минута домакините нанесоха едва първия си точен удар. Отправи го Александър-Арнолд, който стреля право в ръцете на Бонело.

В 75-ата минута продължителна атака на домакините завърши с пас на Фоудън към Сака, който веднага пусна към Кейн. Капитанът на Англия не сгреши от седем-осем метра, правейки резултата 2:0. Секунди след това Деклан Райс също се разписа след хубаво изпълнение, но попадението бе отменено, тъй като топката докосна намиращия се в засада Кейн. До края англичаните просто доиграха мача.

Sportal.bg вече и в WhatsApp, елате и вие!

Снимки: Gettyimages