Италия се разправи със Северна Македония в голово шоу преди решаващия сблъсък с Украйна

Националният отбор на Италия записа много важна победа с 5:2 при домакинството си на Северна Македония от предпоследния кръг на евроквалификациите в група С. Матео Дармиан (17’), Федерико Киеза (41’, 45+2’), Джакомо Распадори (81’) и Стефан Ел Шаарауи (90+3’) вкараха попаденията за домакините, а двата гола на гостите бяха дело на Яни Атанасов (52’, 74’). Така „адзурите“ прекъснаха серията си от три мача без успех срещу този съперник.

Лучано Спалети подреди своя състав в 4-3-3, като най-голямо впечатление направи присъствието на двама завръщащи се играчи. Единият беше полузащитникът Жоржиньо, който пропусна мачовете на тима през септември и октомври, а другият беше крилото Федерико Киеза, за когото това беше първи двубой в този квалификационен цикъл. Партньори на звездата на Ювентус в атака бяха Доменико Берарди на десния фланг и Джакомо Распадори, който играеше като централен нападател. Гостите разчитаха в предни позиции на Боян Миовски, капитана Енис Барди, Елиф Елмас и Езджан Алиоски

В седмата минута Киеза пробва техничен удар, който завърши в ръцете на Столе Димитриевски. Шест минути по-късно Распадори прати топката в противниковата мрежа, но при вдигнат флаг за засада. В 16-ата минута Киеза стреля от малък ъгъл и си спечели корнер след намесата на вратаря. След изпълнението на ъгловия удар Распадори центрира към Дармиан, който чрез удар с глава даде аванс на домакините. Това е първи гол на защитника за "Скуадра адзура" от 2015 година насам. Пет минути след попадението шут на Распадори не намери целта. Последва пропуск и на Киеза.

В 35-ата минута Федерико Димарко стреля от воле, но го направи неточно. Пет минути по-късно домакините получиха правото да изпълнят дузпа, след като Никола Серафимов спря удар с глава на Федерико Гати чрез игра с ръка. С изпълнението от бялата точка се зае Жоржиньо, чийто удар обаче беше твърде слаб и така той беше спасен от Димитриевски. Това беше четвърта поредна пропусната дузпа на халфа с екипа на „адзурите“ след тази във финала на Евро 2020 срещу Англия и двете в мачовете с Швейцария в квалификациите за Мондиал 2022.

Въпреки това италианците не се притесниха и още при следващата си атака успяха да удвоят преднината си благодарение на Киеза, който се разписа с шут по земя от границата на наказателното поле. В добавеното време преди почивката крилото отбеляза своя втори гол в срещата. Тогава Киеза опита удар, при който топката рикошира в крака на Димоски и влетя в мрежата на гостите за 3:0.

Втората част започна с изстрел на Распадори, който обаче беше отразен от Димитриевски. В 52-рата минута след късо изпълнение на корнер Езджан Алиоски центрира към резервата Атанасов, който с глава върна едно попадение за югозападната ни съседка. Домакините веднага отговориха с удар от упор на Николо Барела, но Димитриевски успя да го избие. В 57-ата минута Димарко пробва изстрел, който също беше спасен от вратаря. В 67-ата минута Исник Алими отправи далечен шут, който се оказа разочароващ.

Седем минути по-късно Атанасов също стреля от голяма дистанция, като топката рикошира в тялото на Франческо Ачерби и завърши в мрежата на домакините за втория гол на полузащитника в двубоя. В 81-вата минута Барела намери с пас в наказателното поле Распадори, който със своя шут добави името си сред голмайсторите и донесе спокойствие на домакините. В последните секунди на редовните 90 минути влезлият от скамейката Джанлука Скамака пропусна да се разпише. В добавеното време на срещата обаче друга резерва - Стефан Ел Шаарауи, успя да оформи крайното 5:2 със своя удар.

Така Италия се изкачи на втората позиция в групата с актив от 13 точки, колкото обаче има и третия Украйна. В понеделник двата тима се изправят един срещу друг в Леверкузен в директен сблъсък за класиране за Евро 2024. Северна Македония пък окончателно загуби шансовете си за участие в първенството, оставайки на четвъртото място със 7 пункта.

ИТАЛИЯ - СЕВЕРНА МАКЕДОНИЯ 5:2

1:0 Дармиан (17')

2:0 Киеза (41')

3:0 Киеза (45+2')

3:1 Атанасов (52')

3:2 Атанасов (74')

4:2 Распадори (81')

5:2 Ел Шаарауи (90+3')

Италия: Донарума, Дармиан, Гати, Ачерби, Димарко, Барела, Жоржиньо, Бонавентура, Берарди, Распадори, Киеза

Северна Македония: Димитриевски, Манев, Серафимов, Муслиу, Димоски, Елези, Адеми, Алиоски, Барди, Елмас, Миовски