Франция не спира да гази и в контролите

Франция разгроми с 4:1 Шотландия в приятелски мач, игран в Лил. Гостите поведоха в самото начало с попадение на Били Гилмор, но до почивката "петлите" обърнаха резултата с два гола на Бенжамен Павар и точно изпълнена дузпа от Килиан Мбапе. Точка на спора сложи Кингсли Коман в 70-ата минута.

Французите загубиха предишната си проверка - 1:2 срещу Германия, но само преди няколко дни надвиха със същия резултат Нидерландия като гост и запазиха стопроцентовия си актив в евроквалификациите.

Шотландия също се класира за финалите на Евро 2024. "Гайдарите" отстъпиха с 0:2 на Испания преди седмица, но няколко дни по-късно празнуваха след успеха на "Ла Роха" в Норвегия

Началото на двубоя беше забавено с десетина минути, а наставникът на Франция Дидие Дешан се оплака от състоянието на тревното покритие на "Пиер Мороа".

Мбапе, Жиру и Коман действаха в предни позиции за домакините, а Антоан Гризман отново започна в халфовата линия в своя 82-и пореден мач с екипа на националния отбор.

В 11-ата минута груба грешка на Едуардо Камавинга доведе до гол във вратата на Майк Менян. Футболистът на Реал Мадрид подаде в наказателното поле на Гилмор, който без забавяне стреля в далечния ъгъл и реализира първото си попадение за Шотландия.

Отговорът на "петлите" не закъсня. Гризман центрира от корнер и Павар засече с глава за 1:1. Гредата също помогна топката да се озове във вратата на Шотландия

Малко по-късно защитникът на Интер отново показа усета си към гола. Килиан Мбапе проби по десния фланг и качи топката на главата на Павар, а той с плонж я заби в мрежата на гостите.

В 38-ата минута Павар беше близо до това да реализира хеттрик, но сантиметри го разделиха от още едно попадение. В края на полувремето Оливие Жиру беше задържан в наказателното поле и Франция получи дузпа, а Мбапе с лекота преодоля Лиъм Кели.

В 70-ата минута Гризман нацели гредата, а при добавката Коман разстреля стража на Шотландия за крайното 4:1. "Петлите" можеха да вкарат и пети гол, но гредата попречи на Маркюс Тюрам.

Следващият мач на Франция е домакинство на Гибралтар от еврокалификациите. "Петлите" вече си осигуриха място на финалите в Германия и са единственият отбор заедно с Португалия, който няма загубена точка до момента.

Снимки: Gettyimages