Национална Лига Футзал: Амиго Северозапад - ССК "ИУ" ВАРНА

Португалия унижи Босна за едно полувреме, Кристиано с нови два гола

Португалия разби с 5:0 като гост Босна в квалификационен мач за Евро 2024 от група "J" в Зеница. Попаденията за "мореплавателите" отбелязаха Кристиано Роналдо (5'-дузпа, 20'), Бруно Фернандеш (25'), Жоао Кансело (32') и Жоао Феликс (41'). Португалците не оставиха никакви шансове на съперника си и продължиха перфектната си серия в групата, като са без загубена точка дотук. С двете си попадения Кристиано Роналдо вече има рекордните 127 гола за Португалия. Босна пък загуби всякакви шансове за класиране за Евро 2024, поне през тези квалификации.

Tака се спази и традицията, португалците да са изключително неудобен съперник за Босна. "Мореплавателите" спечелиха предишния мач с 3:0 и вече в шест изиграни срещи между двата отбора имат 5 победи и само едно равенство.

Новият наставник на Босна Саво Милошевич не направи нито една промяна в сравнение с победата с 2:0 над Лихтенщайн преди няколко дни. Звездата Един Джеко водеше атаката на тима, подпомаган от Мирослав Стефанович, Амир Рахманович и Ермедин Демирович. В средата на терена друг ветеран - Миралем Пянич,  действаше заедно с Гойко Цимирот.

Наставникът на Португалия Роберто Мартинес бе предприел ротации в състава си в сравнение с победата над Словакия с 3:2 преди няколко дни. Специалистът отново бе избрал формация 4-3-3, като атаката на тима водеше играчът на Барселона Жоао Феликс, който замени Гонсало Рамош като централен нападател и партнираше на Кристиано Роналдо и Рафаел Леао. Данило и Отавио пък заеха местата на Бернардо Силва и Жоао Палиня, като Бруно Фернандеш допълваше тройката халфове в средата на терена. Гонсало Инасио пък бе титуляр за сметка на Антонио Силва в отбраната, като тя се допълваше от Диего Далот, Рубен Диаш и Жоао Силва.

Мачът започна ударно за гостите. След тяхна опасна атака удар на Жоао Феликс рикошира в бранител на Босна и се удари в ръката на Адриан Баришич, след което турският рефер Халил Мелер отсъди дузпа. Зад топката застана Кристиано Роналдо, който реализира без проблеми в 5-тата минута и вкара 126-тия си гол за националния отбор. Босненците пък изглеждаха стъписани от лошия старт, като в първите 15-20 минути въобще не успяха да създадат каквато и да било добра възможност пред вратата на съперника си. Напротив, в 18-ата минута португалците можеха да удвоят аванса си, когато Диого Далот навлезе добре отдясно и подаде успоредно на вратата към съотборника си в Манчестър Юнайтед Бруно Фернандеш, но халфът направи страхотен пропуск и не уцели вратата на Ибрахим Шехич. Две минути по-късно Кристиано бе изведен от Жоао Феликс очи в очи с босненския страж и с лекота копна топката над него за 0:2, Първоначално попадението му бе отменено заради засада, но след преглед с ВАР в крайна сметка голът бе зачетен.

Всякаква интрига в мача приключи в 25-тата минута. Бруно Фернандеш получи добра дълга топка и със страхотен шут с десния крак направи 0:3, като реши всичко в мача съвсем рано. Първата сравнително по-добра възможност за Босна дойде в 29-ата минута, но ударът на Ермедин Демирович бе блокиран. Рециталът на Португалия обаче продължи с ново попадение три минути по-късно. След поредната добра атака на "мореплавателите" Бруно Фернандеш се озова до аутлинията и подаде към Кристиано, който не успя да нанесе хубав шут. Топката обаче попадна в Жоао Кансело, който с кинжален удар направи разгромът за Босна пълен - 0:4. В 39-ата минута пък се случи любопитен момент, когато босненски фен влезе на терена в близост до Кристиано Роналдо, който беше около линията на тъча, но бързо бе хванат от охраната и изведен. Суперзвездата пък накуцваше след стълкновението с привърженика. Кошмарът за Босна пък нямаше край, когато в 41-вата минута поредната добра атака на португалците доведе включване на Отавио, който подаде на Жоао Феликс и нападателят на Барселона безпроблемно реализира за 0:5.

Втората част започна спокойно, като и двата отбора бяха наясно, че мачът просто се доиграва. Босненският селекционер Саво Милошевич предприе две смени на почивката в опит да промени нещо след катастрофалното първо полувреме за тима си, но те не дадоха особен резултат. Роберто Мартинес също предприе рокади в състава си, като извади Роналдо и Рафа Леао, като пусна в игра Диого Жота и Педро Нето. Междувременно вратарят на Босна Ибрахим Шехич пък се контузи и бе заменен в 72-рата минута. До края срещата се игра на ходом и от двата отбора, като босненците така и не успяха да създадат никаква опасност пред Диого Коща.

БОСНА (4-2-3-1): Шехич; Дедич, Баришич, Хаджикадунич, Коласинак; Пянич, Цимирот; Стефанович, Рахманович, Демирович; Джеко

ПОРТУГАЛИЯ (4-3-3): Коща; Далот, Диаш, Инасио, Кансело; Фернандеш, Данило, Отавио; Роналдо, Феликс, Леао

Снимки: Gettyimages