Белгия си гарантира мястото на Евро 2024 след истински трилър срещу Австрия

Белгия спечели изключително драматична победа с 3:2 като гост над Австрия и се класира за Евро 2024. Възпитаниците на Доменико Тедеско успяха да поведат до преднина от три попадения чрез два гола на Доди Лукебакио (12’, 55’) и Ромелу Лукаку (58’), но допуснаха два гола на Конрад Лаймер (72’) и Марсел Забитцер (84’дузпа), а от 78-ата минута трябваше да се справят с десет души на терена, но в крайна сметка младият състав на "червените дяволи" удържа преднината си.

Възпитаниците на Ралф Рангник започнаха по-добре двубоя и само в рамките на първите по-малко от десет минути те стигнаха до няколко корнера пред вратата на Матс Зелс. Гостите обаче нанесоха своя удар в 12-ата минута, когато разиграване в центъра на терена прати топката към Дони Лукебакио, той напредна много мощно, влезе в наказателното поле и с удар с левия крак откри резултата за 0:1.

В 20-ата минута играчите на Австрия отправиха много опасен изстрел чрез Манприт Саркария, който можеше и да се озове във вратата след не особено убедителната намеса на Зелс. В средата на полувремето и “червените дяволи” пробваха с удар извън наказателното поле чрез Амаду Онана.

Гостите от Белгия успяваха доста добре да затварят домакините в средата на терена и достатъчно често да отнемат топката в невралгични точки, което им даваше възможност да създават напрежение в наказателното поле на домакините. Именно в такава ситуация в 38-ата минута Лоис Опенда влезе опасно в пеналта и опита да подаде към свой съотборник, но кълбото бе изчистено.

Най-добрата ситуация на сметката на играчите на Австрия дойде няколко минути преди края на първата част, когато центриране отдясно бе много умно пропуснато от играч в червено, така топката достигна до Кристоф Баумгартнер, но той бе затворен от вратаря, а впоследствие силен удар извън наказателното поле премина над напречната греда.

Пет минути след началото на второто полувреме домакините осъществиха добра комбинация, която завърши с изстрел покрай вратата на Максимилиан Вьобер. Момчетата на Доменико Тедеско пък пробваха своя късмет отново чрез голмайстора Лукебакио. Минутка по-късно капитанът Ромелу Лукаку бе изведен, но неговият удар срещна горната греда зад Александър Шлагер.

Целият този няколко минутен натиск доведе до второ попадение на сметката на Белгия благодарение отново на Лукебакио, който получи след късо изпълнен фал и с левия крак този път намери мрежата за 0:2. “Червените дяволи” се развихриха и благодарение на мълниеносна контраатака, която в крайна сметка стигна до Жереми Доку, той прати към Лукаку, а нападателят на Рома покачи с левия крак на 0:3 само три минути след второто попадение.

Съставът на Ралф Рангник имаше нужда от известно време, за да се възстанови от тежкия удар, но успя да отговори в 72-ата минута благодарение на Конрад Лаймер, който първо отне, после и с хубав изстрел намери мрежата за 1:3. В 78-ата минута нещата за белгийците се объркаха още повече, тъй като Амаду Онана бе изгонен за втори жълт картон. Само минутка или две след това центриране в наказателното поле Артур Теате игра с ръка и след намеса на ВАР се стигна до дузпа за Австрия. Зад топката застана Марсел Забитцер и реализира за 2:3.

Момчетата на Ралф Рангник получиха допълнителни сили от развитието на двубоя и наложиха известен натиск, но гостите от Белгия успяха добре да се групират в и около своето наказателно поле и не допуснаха сериозни опасности. По този начин те си осигуриха не само поредната победа в квалификациите, но и гарантираха класирането си за Европейското първенство в Германия през следващата година.

Снимки: Gettyimages